Google wprowadza dziś kilka aktualizacji w aplikacji Google Earth, z której największą jest udostępnienie widoku Timelapse dla smartfonów. Do tej pory tryb ten był dostępny tylko na desktopach.
Widok Timelapse pozwala odkrywać, jak na przestrzeni ostatnich 35 lat zmieniała się powierzchnia naszej planety – w skali globalnej oraz lokalnej. Można teraz sprawdzić, jak niektóre lokacje wyglądały w 1984 roku, i jak dużo zmieniło się w nich do roku 2018, z którego pochodzą ostatnie zdjęcia satelitarne.
Naukowcy i dziennikarze wykorzystują udostępnione przez Google dane, żeby lepiej zrozumieć dynamikę przemian na Ziemi. Na przykład użyto Google Earth do sprawdzenia, jak duże przestrzenie dotknęła powódź w Teksasie albo oszacowania zwiększenia się powierzchni osuwisk ziemnych w Kanadzie.
Na Google Earth Timelapse składa się 15 milionów zdjęć satelitarnych całej planety, zawierających około 10 miliardów pikseli. Fotografie pochodzą z amerykańskich i europejskich programów satelitarnych – Geological Survey/NASA i European Sentinel.
Aktualizacja dodaje obsługę urządzeń mobilnych i tabletów, dzięki czemu łatwiej jest eksplorować, badać lub… gubić się, przeglądając kolejne lokacje i ich zmieniające się ukształtowanie na przestrzeni czasu. Blisko 300 miejsc i ich „satelitarna historia” opublikowanych jest w formie wideo na kanale Google Earth Timelapse na YouTube. Wśród nich pojawiła się także Gmina Wronki z Polski.
źródło: Google