Microsoft wprowadzając Windows 10 zadeklarował, że będzie to już ostatni, aktualizowany przez lata system. Producent chyba zmienił zdanie i jest bliski zaprezentowania nam całkiem nowego oprogramowania. Do sieci trafiły nie tylko zrzuty ekranu, ale cała paczka instalacyjna Windows 11.
Zmiany, ale trochę małe jak na nowy system
Nowy interfejs Windows 11 bardzo przypomina design anulowanego Windowsa 10X, który miał być dedykowany urządzeniom dwuekranowym. Patrząc na zrzuty ekranu, uwagę najbardziej skupia przeprojektowany pasek zadań, którego ikony od teraz są na środku. Tak, to wygląda jak subtelne nawiązanie do macOS.
Nowe menu Start uległo pewnym zmianom. Windows 11 od teraz nie będzie nas zasypywał różnymi folderami, czy listą aplikacji w kolejności alfabetycznej. Menu Start zostało przebudowane tak, aby oferować prostszy, szybszy dostęp do naszych aplikacji, które naturalnie możemy sobie przypiąć według własnego uznania. Usunięte zostały kafelki, które Microsoft na siłę wplótł w aktualne menu Start, po nieudanym Windowsie 8.
Cieszę się, że Microsoft nie nakazuje dostosować się do określonego wyglądu, tylko pozostawia możliwość przeniesienia przycisku menu start oraz ikon na lewą stronę, tak jak jest w obecnym Windows 10.
Firma postanowiła pójść bardziej w nowoczesny wygląd, a więc okna aplikacji są zaokrąglone. Zmiana dotyczy także menu Start, który w Windows 11 nie będzie bezpośrednio przylegał do paska zadań oraz krawędzi ekranu – wygląda to zdecydowanie lepiej, aniżeli obecnie.
Wygląd ikon także uległ zmianom. W oczy rzuca się przede wszystkim nowy, niebieski przycisk Windows. Ikony eksploratora plików, podobnie jak całej reszty podstawowych skrótów, zostały odświeżone. Na pasku zadań widoczna jest także nowa ikonka, która odpowiada głównie za widżety – jest duże prawdopodobieństwo, że zobaczymy je w finalnej wersji Windows 11, a może nawet powrócą na pulpit.
System można znaleźć już w internecie, jednak radziłbym jeszcze poczekać
Do internetu trafiła paczka instalacyjna ISO Windows 11 wersja 21996.1. Paczka jest z 30 maja 2021 roku, a więc jest możliwość, że przez ten czas zostało wprowadzonych wiele dodatkowych zmian. Plik instalacyjny można znaleźć, pobrać i zainstalować na własne ryzyko.
System zostanie zaprezentowany oficjalnie na specjalnym wydarzeniu Microsoftu, które odbędzie się 24 czerwca.