Już od pewnego czasu podróżowanie po terenach Unii Europejskiej było zdecydowanie przystępniejsze dla podróżnych korzystających z sieci komórkowych w obcych państwach – kwestię korzystania z roamingu regulowały przepisy europejskie. Obecnie obowiązujące zasady niedługo wygasają, dlatego Komisja Europejska rozpoczęła dyskusję na temat przedłużenia i aktualizacji obecnie funkcjonujących przepisów.
Roaming potrzebuje równych zasad
W czasie obradowania Komisji Europejskiej pojawiło się nowe rozporządzenie, które ma regulować zasady dotyczące roamingu na terenie państw Unii Europejskiej. Obecnie obowiązujące zasady wygasają w 2022 roku, stąd dyskusja na temat ich prolongaty. KE nie chcę jednak pozostawić obecnych zasad w takim samej formie. Proponowane są liczne zmiany, które mają wpłynąć na poprawę jakości korzystania z sieci przez podróżujących.
Podczas podróży po UE obywatele będą mogli korzystać z roamingu bez dodatkowych opłat. KE chce jednak poprawki, która zagwarantuje taką samą szybkość sieci z jaką spotykają się konsumenci w swoim kraju, oczywiście o ile na terenie danego państwa istnieje odpowiednia infrastruktura. Do tej pory korzystając z roamingu, musieliśmy się liczyć ze znacznym spadkiem prędkości. Jeśli ten przepis wejdzie w życie, to wtedy, gdy w ramach usług operatora w kraju korzystamy z sieci 4G, czy coraz częściej 5G, podobne prędkości sieci będziemy uzyskiwać także za granicą.
Jak podaje Komisja Europejska, celem tych zmian jest wzrost komfortu podróżnych.
Gdziekolwiek się znajdziemy na terenie Europy, możemy skontaktować się z bliskimi, załatwiać interesy i relacjonować nasze podróże, nie obawiając się wysokich rachunków. Zniesienie opłat roamingowych jest doskonałym przykładem tego, w jaki sposób UE pomaga milionom obywateli utrzymywać wzajemne kontakty i przyczynia się do poprawy ich życia. Nowe przepisy pozwolą na uniknięcie dodatkowych opłat za roaming i dalszą poprawę jego jakościMargrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za cyfryzację
Bezpieczeństwo podróżnych
To jednak nie wszystkie zmiany jakie planuje wdrożyć Komisja Europejska. Jednym z celów jest także umożliwienie bezpiecznego kontaktu telefonicznego z takimi miejscami jak punkty pomocy technicznej, obsługa klienta linii lotniczych czy zakładów ubezpieczeń, bez obawy o dodatkowe, nieoczekiwane opłaty roamingowe. W świetle nowych przepisów, operatorzy są zmuszeni udzielić konsumentom informacji na temat ewentualnych kosztów, jakie mogą być związane z usługami o tzw. wartości dodanej, które zostały wymienione powyżej. Nowo przyjęte zasady miałby obowiązywać przez okres 10 lat.
Co z Wielką Brytanią?
Wraz z nadejściem roku 2021 Wielka Brytania opuściła szeregi państw Unii Europejskiej. Wspomniane nowe przepisy nie obejmują w żadnym z punktów Zjednoczonego Królestwa. Warto więc mieć na uwadze, że wykonując połączenia do UK możemy być narażeni na dodatkowe koszty. Na szczęście do tej m.in. Orange i Plus „nie uznali” Brexitu, przez co użytkownicy tej sieci, zapłacą tyle samo, co wykonując połączenia do UE.