logo ZUS, aplikacja, strona internetowa, mObywatel
(fot. Mateusz Budzeń | Tabletowo.pl)

Koniec plastikowych legitymacji z ZUS. Co w zamian?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił, że plastikowe legitymacje dla emerytów i rencistów nie będą już wydawane, tak jak było to do tej pory. W zamian za dotychczasowe dokumenty, urząd oferuje nową formę potwierdzenia uprawnień emeryta lub rencisty. Jak wygląda elektroniczna legitymacja i jak ją otrzymać?

Koniec z plastikiem w ZUS

Coraz częściej urzędy w Polsce wprowadzają nowoczesne technologie, umożliwiające łatwiejszy i szybszy dostęp do usług. Do grona tych instytucji dołączył również ZUS, który niedawno wprowadził swoją aplikację mobilną, a teraz oferuje nową elektroniczną formę legitymacji dla emerytów i rencistów. Dzięki tej innowacyjnej rozwiązaniu, emeryci i renciści będą mogli łatwo i wygodnie potwierdzać swoje uprawnienia, bez konieczności posiadania fizycznego dokumentu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tym, że od początku stycznia tego roku wydaje legitymacje emerytów i rencistów w formie elektronicznej, którą można przechowywać na własnym urządzeniu mobilnym, takim jak telefon, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel. Osobom, które przed 1 stycznia 2023 roku otrzymali plastikowe karty automatycznie zostanie wydany dokument w formie elektronicznej.

Wzór tradycyjnej legitymacji ZUS
Wzór tradycyjnej legitymacji ZUS (źródło: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 12 sierpnia 2004 r.)

Jak dodać mLegitymację do aplikacji?

Żeby korzystać z mLegitymacji emeryta-rencisty wydanej przez ZUS konieczny jest smartfon, który pozwala na instalacje rządowej aplikacji mObywatel. Można ją pobrać zarówno dla urządzeń z systemem Android, jak i iOS. Po zainstalowaniu aplikacji należy wykonać kilka prostych kroków:

  • Zalogować się do aplikacji za pomocą profilu zaufanego,
  • Wybrać opcję „Dodaj dokument”. Znajduje się ona w dolnej części ekranu,
  • Z wyświetlonej przez aplikację listy wybrać opcję „Legitymacja emeryta-rencisty”.

Po chwili na pulpicie apki mObywatel pojawi się mLegitymacja wydana przez ZUS. Urząd udostępnił również grafikę przedstawiającą wygląd elektronicznej wersji legitymacji.

Co z osobami, które nie korzystają ze smartfonów? Urząd poinformował, że emeryci lub renciści, którzy chcą otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, muszą złożyć w tej sprawie wniosek.

mLegitymacja emeryta-rencisty (źródło: ZUS)

Ponad 3 miliony Polaków otrzyma wiadomość z ZUS

ZUS poinformował, że rozpoczął już przekazywanie do ponad 3,1 mln Polaków informacji o stanie rozliczeń na ich kontach za 2022 rok. Urząd wysyła te informacje wyłącznie drogą elektroniczną. Pisma te zawierają informacje o nadpłatach, jak i niedopłatach.

Urząd informuje, że: Płatnik, który rozliczał i wpłacał składki w 2022 roku, dowie się, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata czy też saldo zerowe. Podamy również, w jakiej wysokości płatnik przekazał wpłaty w roku 2022 i jakie należności rozliczyliśmy tymi wpłatami. Płatnicy, którzy spłacają zadłużenie w ratach, otrzymają informację o kwocie, która pozostała jeszcze do spłaty.

W przypadku, kiedy na koncie znajduje się informacja o niedopłacie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że Niewielkie zaległości należy spłacić przez zwiększenie bieżącej wpłaty wraz z naliczonymi odsetkami za zwłokę, jeżeli są należne. Jednak gdy w grę wchodzą większe kwoty i obywatel nie jest w stanie spłacić zadłużenia jednorazowo, ma możliwość złożenia wniosku o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty.

Jeśli została zapłacona zbyt duża kwota składek na ubezpieczenie społeczne, płatnik może odjąć tę nadpłatę od kwoty bieżącej wpłaty lub złożyć wniosek o jej zwrot (wniosek RZS-P). ZUS zwróci nadpłatę wyłącznie na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika w ZUS.