Naziemna telewizja w jakości HD powinna w ciągu dwóch lat stać się normą w Polsce. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przestrzega jednak przy okazji, że nie wszystkie telewizory będą w stanie ją odbierać.
Kiedy nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji z 07.10.2019 r., na terenie Polski zmiana standardu nadawczego telewizji powinna zakończyć się przed 30 czerwca 2022 roku. Do tego czasu ministerstwo będzie wielokrotnie przypominać o potrzebie wyposażenia się w odpowiedni odbiornik telewizyjny lub zewnętrzny dekoder, który obsłuży nowy system kodowania obrazu.
Jakie są wymagania dla odbioru nowego sygnału?
Dotychczasowy system DVB-T zostanie zastąpiony bardziej nowoczesnym i efektywnym systemem odbioru DVB-T2/HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2). Jak to wpłynie na jakość transmitowanego obrazu? Tłumaczył to Witold Kołodziejski, szef KRRiT, będący gościem Polskiego Radia:
„Rzeczywiście wchodzimy w nowy standard. DVB-T to naziemna telewizja cyfrowa, która obowiązuje, zmienia się na DVB-T 2, kolejna generacja i kolejna technologia (…). Będziemy mieli naziemną telewizję cyfrową w jakości HD, czyli naprawdę porządny obraz dostępny dzisiaj jedynie w kablówkach. Telewizja naziemna, bezpłatna, również będzie dostępna w tym standardzie.
Musimy być jednak świadomi, że nie wszystkie telewizory są w stanie ten nowy standard odebrać, dlatego bardzo ważne jest, aby w sklepach pytać dzisiaj, czy na danym telewizorze, który chcemy kupić, będzie możliwy odbiór telewizji przyszłości.”
Trzeba uważać na detale
Już teraz w sprzedaży dostępne są telewizory wyposażone w dekoder DVB-T2. Jednak niektóre z nich są w stanie zdekodować jedynie obraz zaszyfrowany w standardzie AVC (występującym także pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10). Nie będą jednak mogły odszyfrować informacji nadawanych w nowym systemie, a zatem do prawidłowego odbioru telewizji naziemnej i tak trzeba będzie dokupić nowy dekoder.
Czyli: kupując telewizor, zwracamy uwagę na standard wbudowanego dekodera: ma to być DVB-T2 HEVC, a nie AVC.
Zapewne części z nas zmiana ta nie będzie zbytnio interesować, bo być może nie oglądamy naziemnej telewizji cyfrowej. Ale trzeba przygotować się na potencjalne interwencje techniczne, które bywają nieodłączną częścią wizyt u krewnych.
Pełne wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiorników cyfrowych znajdziecie tutaj.
źródło: KRRiT, gov.pl, PolskieRadio24.pl, GSMONLINE