(fot. Tabletowo.pl)

Zielone tablice i profesjonalny dowód rejestracyjny. Kto może je wyrobić?

Niebawem na ulicach zobaczymy samochody z zielonymi tablicami. Nie, nie będzie to projekt domorosłego tunera. 11 lipca bieżącego roku weszły w życie przepisy nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, które wprowadzają nową formę czasowej rejestracji pojazdów.

Co oznaczają zielone tablice?

Profesjonalna rejestracja pojazdów, w ramach której będą wydawane zielone tablice rejestracyjne, w założeniach ma umożliwić firmom przeprowadzanie jazd testowych niezarejestrowanymi wcześniej na terytorium Polski lub za granicą pojazdami, bez konieczności rejestracji każdego z nich w urzędzie.

(fot. gov.pl)

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, nowe regulacje pozwalają uprościć działalność przedsiębiorców. Zostaną oni uwolnieni od części obowiązków administracyjnych. Dodatkowo, wprowadzone zmiany umożliwią legalne czasowe użytkowanie pojazdów w ruchu drogowym.

Profesjonalny dowód rejestracyjny

Wraz z nowym tablicami wprowadzony zostanie profesjonalny dowód rejestracyjny. To właśnie on, zgodnie z nowymi przepisami, będzie dokumentem zaświadczającym o dopuszczeniu do jazdy testowej pojazdu samochodowego, motoroweru, ciągnika rolniczego lub przyczepy. Blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego będzie wypełniany przez starostę oraz podmiot uprawniony.

Wspomnianym profesjonalnym dowodem i profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi będą mogli posługiwać się przedsiębiorcy z siedzibą lub oddziałem w Polsce (w przypadku przedsiębiorcy posiadającego siedzibę za granicą), zajmujący się produkcją, dystrybucją lub badaniami pojazdów, a także jednostki uprawnione (np. Instytut Transportu Samochodowego) lub jednostki badawcze producentów.

(fot. gov.pl)

Warto mieć na uwadze, że nowy rodzaj dowodu rejestracyjnego będzie ważny przez 30 dni od daty wypełnienia. Jeśli zostanie wydany na wniosek jednostki uprawnionej lub jednostki badawczej producenta, to blankiet będzie ważny 6 miesięcy (procedury i badania homologacyjne trwają dłużej niż 30 dni). Podmiot uprawniony w ciągu 30 dni od wygaśnięcia albo uchylenia decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdu będzie musiał zwrócić staroście blankiety, dowody rejestracyjne oraz tablice rejestracyjne. Jeśli tego nie zrobi, zostanie nałożona sankcja (kara pieniężna).

CEPiK

Wprowadzenie profesjonalnej rejestracji pojazdów udało się dzięki systemowi CEPiK. To właśnie on będzie wykorzystywany przy opisywanej, nowej metodzie rejestracji. Ministerstwo Infrastruktury zaznacza, że podmiot uprawniony będzie musiał prowadzić wykaz pojazdów użytkowanych przez niego w ruchu drogowym. Docelowo w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję pojazdów.

Ponadto, nowe przepisy pozwolą na gromadzenie odpowiednich danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów oraz umożliwią skuteczne sprawdzanie uprawnień do profesjonalnej rejestracji pojazdów przez organy kontroli ruchu drogowego.

Informacje dotyczące uzyskania profesjonalnego dowodu rejestracyjnego, a także cennik, dostępne są na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

źródło: Ministerstwo Infrastruktury