Czegoś takiego jeszcze nie było – zasłony, które działają jak oczyszczacz powietrza

fot. Dezeen

Powietrze, którym oddychamy, jest niestety coraz bardziej zanieczyszczone. Mechaniczne oczyszczacze powietrza zyskują więc na popularności, jednak IKEA postanowiła podejść do tego tematu zupełnie inaczej. Szwedzka marka wkrótce wprowadzi do swojej oferty zasłony, które będą pełnić podobną funkcję.

Zasłony pozornie nie będą różniły się niczym od zwykłych zasłon, jakie ma w swoich domach większość osób. Te konkretne o nazwie Gunrid zostaną jednak pokryte powłoką na bazie minerałów, która potrafi rozkładać pospolite zanieczyszczenia, kiedy jest wystawiona na działanie światła.

Proces działa podobnie do fotosyntezy, który wykorzystują rośliny – przekształcają one dwutlenek węgla i wodę w „pożywienie” przy udziale światła słonecznego. W przypadku zasłon Gunrid proces oczyszczania powietrza ze szkodliwych związków może zostać jednak zainicjowany również przy działaniu sztucznego światła.

IKEA deklaruje, że to dopiero początek i nie zamierza poprzestać na zasłonach. W planach jest stworzenie i zastosowanie materiałów o podobnych właściwościach w innych produktach marki, dzięki którym będzie można poprawić jakość powietrza w o wiele większym stopniu.

Zasłony Gunrid trafią do sprzedaży jednak dopiero w przyszłym roku. Mimo wszystko jest to bardzo potrzebna rewolucja, ponieważ według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 91% populacji całego świata mieszka w obszarach, w których zanieczyszczenie powietrza przekracza limity wytycznych WHO. Z kolei z szacunków Światowej Organizacji Handlu (WTO) wynika, że każdego roku skutki oddychania złą jakością powietrza zabijają aż siedem milionów ludzi.

Na razie pozycja mechanicznych oczyszczaczy powietrza jest niezagrożona, lecz niewykluczone, że IKEA rozpocznie rewolucję, która może przynieść nieoczekiwane skutki. Wiele będzie zależeć od skuteczności zasłon Gunrid i podobnych produktów, a tej na razie szwedzki koncern w żaden sposób nie określił. Przedstawiciele firmy przyznają jednak, że nie rozwiążą one całkowicie problemu zanieczyszczonego powietrza, ale jednocześnie też wierzą, że dzięki nim ludzie zaczną zwracać większą uwagę na tę kwestię.

Polecamy również:

Oczyszczacz powietrza Philips AC5659/10 – sprzęt, który warto mieć w domowym zaciszu (recenzja)

Źródło: Dezeen

Exit mobile version