Samsung był jednym z pierwszych producentów, którzy odpowiedzieli na wprowadzenie iPada na rynek w 2010 roku. Od tego czasu w jego ofercie pojawiło się gros tabletów z ekranami o przeróżnej, także nietypowej przekątnej – pewnie nie pamiętacie, że były takie modele jak jedyny w swoim rodzaju Galaxy Tab 7.7 (pierwszy z Super AMOLED!) czy Galaxy Tab 8.9. Ale jedna rzecz przez te lata pozostała niezmienna: proporcje panoramiczne ekranu. Do czasu. Pierwszym tabletem z matrycą 4:3 jest Galaxy Tab A, którego premiera w Polsce miała miejsce ledwie dwa miesiące temu.
4:3 idealne do czytania
W dzisiejszych czasach coraz rzadziej sięgamy po gazety papierowe. Nie oznacza to jednak, że przestajemy czytać (choć, owszem, niestety też). Społeczeństwo się digitalizuje i zamiast sięgać po tradycyjne książki czy czasopisma, kupuje je w formie elektronicznej, by móc do nich zajrzeć w każdej chwili na swoich urządzeniach przenośnych. Między innymi na Galaxy Tab A 9.7, którego proporcje ekranu 4:3 idealnie nadają się do czytania.
Wszystko przez to, że 4:3 jest najbardziej zbliżony do formatu gazety. Dzięki temu właśnie treści wszelkiego rodzaju PDF-ów i publikacji internetowych idealnie dopasowują się do ekranów o tych proporcjach. Różnicę widać również podczas typowego przeglądania stron internetowych – zwłaszcza w wersjach desktopowych. Wtedy dużo więcej treści mieści się na ekranie w 4:3 niż w 16:9. Jeśli zatem tabletu używasz lub zamierzasz używać do czytania – niezależnie czy mowa o książkach elektronicznych, PDF-ach czy portalach internetowych – 4:3 to idealny wybór, bo oferuje wyświetlanie większej ilości treści bez potrzeby scrollowania strony.
W grach, przynajmniej w moim przypadku, proporcje ekranu schodzą na dalszy plan i nie odgrywają aż tak dużej roli, ale i tutaj łatwo dostrzec zalety 4:3. W 16:9 (lub 16:10) mamy delikatnie szerszą perspektywę, natomiast w 4:3 bardziej komfortowe sterowanie – zwłaszcza, gdy część elementów sterujących znajduje się w okolicy środka wyświetlacza, wtedy łatwiej ich dosięgnąć ze względu na mniejszą odległość dzielącą nasze kciuki od niego.
Ale proporcje 4:3 nie są idealne. Niekwestionowaną zaletą ekranów charakteryzujących się proporcjami panoramicznymi jest to, że obraz podczas oglądania wszelkich treści wideo dopasowuje się do ekranu. Dzięki temu właśnie obcym jest zjawisko występowania dwóch pasów nad i pod nim, co ma miejsce właśnie w przypadku ekranów 4:3. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku zdjęć wykonywanych w formacie 16:9.
Tryb czytania w Galaxy Tab A 9.7
Z myślą o osobach, które będą wykorzystywały Galaxy Tab A 9.7 do czytania, Samsung przygotował specjalny tryb ekranu. Tryb czytania, bo o nim mowa, dość znacznie modyfikuje wyświetlane barwy i zmienia tonację kolorów na cieplejszą. Dzięki temu ekran staje się bardziej przyjazny użytkownikowi i bardziej komfortowy w odbiorze podczas długotrwałego czytania. Tryb ten sprawia, że ekran przypomina pożółknięty papier ze starych książek, czego efektem ma być mniejsze męczenie oczu osób czytających treści na tym właśnie ekranie.
Darmowe magazyny w ramach Galaxy Gifts
Samsung przyzwyczaił nas już do tego, że zaraz po wyjęciu świeżo kupionego smartfona lub tabletu z pudełka dostajemy gratisowe produkty do pobrania ze sklepu Galaxy Apps w ramach Galaxy Gits. W przypadku Galaxy Tab A 9.7 otrzymujemy dostęp do polskich edycji elektronicznych magazynów do końca 2015 roku. W grę wchodzą następujące tytuły: CHIP, ELLE, FOCUS, Glamour oraz National Geographic.
A żeby tego było mało, na ograniczony czas mamy również dostęp do ciekawych aplikacji. Są to, między innymi:
- The Economist – na sześć miesięcy,
- NY Times Breaking News – na trzy miesiące,
- Kindle for Samsung – co miesiąc jeden darmowy e-book w ramach Samsung Book Deals,
- Blinkist i MeBooks,
- Pocket – sześć miesięcy wersji Premium.
Samsung Galaxy Tab A 9.7 dostępny jest w sprzedaży w cenie wynoszącej 1099 złotych za wersję z WiFi i 1349 złotych z LTE. Recenzję tabletu możecie przeczytać pod tym adresem. A specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym urządzenie to możecie wygrać – znajdziecie go tutaj.
Artykuł powstał przy współpracy z Samsung Polska