Za przejazd autostradą A1 zapłacisz już w pełni automatycznie

Kiedy w lipcu 2018 roku firma Blue Media wraz z zarządcą autostrady Amber One uruchamiały pilotażowy system płatności automatycznych, działał on w dość ograniczonym zakresie. Za przejazd można było zapłacić wyłącznie na całej długości trasy między Rusocinem a Nową Wsią. Kierowcy korzystający z autostrady na krótszych odcinkach zmuszeni byli do pobierania biletu i uiszczania należności w zwykły sposób. Od wczoraj system Autopay zakończył oficjalnie pilotaż i został wdrożony na wszystkich bramkach autostrady A1.

Działanie jest wyjątkowo proste: pobieramy z AppStore lub Google Play aplikację Autopay. Do swojego działania wymaga ona zalogowania się do systemu Blue Media (jeśli nie mamy tam konta, to możemy przeprowadzić rejestrację wprost z aplikacji). Dodajemy swój samochód (może być oczywiście więcej niż jeden), podając markę i numer rejestracyjny, dodajemy kartę płatniczą, z której pobierana będzie płatność i… możemy ruszać w drogę.

W punktach poboru opłat kierujemy się do bramek z logiem AmberGO (proces umieszczania oznaczeń może potrwać jednak jeszcze kilka dni), gdzie nasz pojazd zostanie zidentyfikowany po numerze rejestracyjnym i system automatycznie podniesie szlaban oraz zapali zielone światło. Po przejechaniu odcinka karta zostanie obciążona odpowiednią kwotą. Jeśli z jakiegoś powodu płatność automatyczna się nie powiedzie, można należność później zapłacić także BLIKiem.

Póki co system działa tylko dla pojazdów kategorii 1, czyli osobowych bez przyczepy, zarówno prywatnych, jak i firmowych. Trwają jednak prace nad udostępnieniem usługi także dla pozostałych kategorii. Jak donosi serwis Cashless, mówi się także o rozszerzeniu działania Autopay na autostradę A4.

Rozwojowi Autopay gorąco kibicuję i mam nadzieję, że będzie możliwe udostępnienie go także na najczęściej wykorzystywanym przeze mnie odcinku A2, administrowanym przez GDDKiA – system wymyślony przez Blue Media jest znacznie wygodniejszy od wymagającego specjalnych urządzeń viaAUTO/viaTOLL.

Gdyż nawet nie śmiem marzyć, że podobna wygoda trafi na odcinek A2 należący do Autostrady Wielkopolskiej i Autostrady Wielkopolskiej II. Ale obym się mylił…

Źródło: Cashless.pl