Oryginalne rozwiązania zawsze przykuwają uwagę. To jednak jest szczególnie ciekawe, ponieważ może przynieść wiele korzyści użytkownikom urządzeń mobilnych. Nie pozostaje nam nic, jak tylko trzymać kciuki, aby Xiaomi zrealizowało ten pomysł.
Smartfony oferują coraz więcej innowacyjnych rozwiązań, ale w przypadku niektórych elementów czas jakby się zatrzymał. Tradycyjne karty SIM, najczęściej w formacie nano, wciąż są powszechne stosowane. Co prawda niektórzy producenci decydują się na implementację eSIM, lecz wciąż jest to technologia niszowa, zwykle wykorzystywana z konieczności (jak w Motoroli RAZR). Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o karty pamięci – microSD to standard, chociaż Huawei stara się wypromować swoje NM Card (niestety, z raczej marnym skutkiem).
Patent Xiaomi – karta SIM i karta pamięci w jednym
Coraz więcej producentów jednocześnie rezygnuje ze wsparcia dla zewnętrznych nośników, jak Xiaomi w swoich flagowcach. Producent opracował jednak rozwiązanie, które może przywrócić karty pamięci do łask. Chińczycy opatentowali bowiem hybrydę karty w formacie nano SIM i karty pamięci wielkości NM Card od Huawei – z jednej strony znajduje się chip, zaś z drugiej piny umożliwiające transfer danych.
W tym miejscu warto zauważyć, że Xiaomi nie jest pierwszą firmą, która opracowała hybrydę karty SIM i karty pamięci. Podobnym rozwiązaniem już w zeszłym roku pochwaliło się przedsiębiorstwo Ziguang Guowei, ale słuch o nim zaginął. Xiaomi, jako jeden z największych producentów urządzeń mobilnych na świecie, ma realne szanse je rozpropagować na szeroką skalę, aczkolwiek mimo wszystko może być mu trudno zrobić to w pojedynkę.
Wprowadzenie na rynek takiej hybrydy wymagałoby bowiem nawiązania współpracy z operatorami i udostępnienia im tej technologii, aby mogli zakodować karty SIM do pracy ze swoją siecią. Jednocześnie niewykluczone, że wiązałoby się to z dodatkowymi kosztami, gdyż kości pamięci nie rozdają za darmo. Na razie trudno więc ocenić, jak duże szanse na realizację ma takie rozwiązanie. Nie zmienia to jednak faktu, że z pewnością przyniosłoby użytkownikom realne korzyści.
Źródło: ITHome via GizmoChina