Nikt by się nie spodziewał, że Xiaomi będzie w stanie opracować tak innowacyjny sprzęt jak Xiaomi Mi MIX Alpha. Nowatorski smartfon okazał się jednak dużym wyzwaniem dla producenta, ponieważ nawet on sam nie wie, kiedy wprowadzi go do sprzedaży.
Xiaomi ma na koncie już kilka innowacyjnych smartfonów, lecz bezapelacyjnie najbardziej nowatorskim jest Xiaomi Mi MIX Alpha. Żaden inny producent nie opracował bowiem inteligentnego telefonu, w którym jednolita tafla wyświetlacza pokrywa przód, prawą i lewą krawędź oraz większą część panelu tylnego urządzenia. Wygląda to zjawiskowo zarówno na grafikach promocyjnych, jak i na żywo (model ten wystawiono na publiczny widok także w Polsce, w salonie Mi Store w Galerii Mokotów w Warszawie). Zastosowany ekran OLED ma przekątną 7,92 cala i rozdzielczość 2088×2250 pikseli.
Kiedy Xiaomi Mi MIX Alpha trafi do sprzedaży?
Xiaomi zaprezentowało Mi MIX Alpha we wrześniu 2019 roku i od razu poinformowało, że jest to koncepcyjny smartfon, który nigdy nie wejdzie do regularnej sprzedaży. Jednocześnie producent zadeklarował, że wyprodukuje niewielką liczbę egzemplarzy dla osób będących w stanie zapłacić za niego 19999 juanów, co jest równowartością ~11 tysięcy złotych. Dla porównania, Samsung Galaxy Fold kosztuje „tylko” 9000 złotych.
Według przekazanych później przez Xiaomi informacji, „masowa produkcja na niewielką skalę” miała rozpocząć się w grudniu 2019 roku. W ostatnim miesiącu minionego roku Xiaomi Mi MIX Alpha pojawił się też w bazie jednego z największych sklepów internetowych w Chinach, co zwiastowało rychłe rozpoczęcie sprzedaży tego smartfona. Niestety, jak się właśnie okazuje, nawet sam producent nie wie, kiedy będzie w stanie wprowadzić to urządzenie na rynek. Obiecuje jednak, że poda datę od razu, jak tylko upewni się, że sprzęt jest gotowy, aby trafić w ręce klientów.
Xiaomi Mi MIX Alpha jest więc kolejnym zbyt innowacyjnym smartfonem, żeby mógł trafić do sprzedaży wkrótce po oficjalnej prezentacji. Podobny los spotkał Samsunga Galaxy Fold i Huawei Mate X. Xiaomi nie precyzuje, z czego wynika opóźnienie, ale najprawdopodobniej najwięcej problemów sprawia owinięty wokół konstrukcji wyświetlacz. Co ciekawe, producent wkrótce po zaprezentowaniu tego urządzenia deklarował, że rozwiązanie to jest znacznie mniej kłopotliwe niż składane ekrany, jednak najwyraźniej i tak trudno je „ujarzmić”.
Źródło: Abacus News via Neowin; Xiaomi