Pod koniec 2019 roku Xiaomi pokazało koncept smartfona z ekranem okalającym prawie całe urządzenie, zarówno z przodu, z tyłu, jak i na bokach. Sprzęt, który praktycznie cały był ekranem, wywołał niemałe poruszenie wśród fanów marki. Miał się on ukazać w sprzedaży w bardzo ograniczonych ilościach, ale w końcu zrezygnowano z jego masowej produkcji i sprzedaży. Myśleliśmy, że Mi Mix Alpha był jedynym tego typu urządzeniem, jakie rozważało Xiaomi, lecz ostatnie przecieki twierdzą zupełnie co innego.
Xiaomi zalewa urzędy patentowe dziwnymi smartfonami
Jak podaje LetsGoDigital, pod koniec 2019 roku Xiaomi złożyło do Chińskiego Biura Patentowego patent, który opublikowano dopiero wczoraj. Widać na nim dwa projekty smartfonów z ekranem idącym wokół całego urządzenia, lecz w przeciwieństwie do Mi Mix Alpha, zawijają się one pionowo zamiast poziomo.
Również tutaj pozostawiono jedynie cienki pasek z tyłu urządzenia, gdzie umieszczono aparaty. Co ważne, boki smartfona nie są zwykłymi aluminiowymi ramkami, ale… również ekranami!
Różnice między oboma konceptami są dość niewielkie, choć zauważalne. Pierwszy projekt jest cieńszy i bardziej eliptyczny, zaś konfiguracja jego aparatów to cztery obiektywy z lampą błyskową, obok której znajduje się mikrofon.
Drugi model wygląda na odrobinę grubszy (choć wciąż zdaje się być cieńszy niż Mi Mix Alpha) oraz zaokrąglony, a z tyłu znalazły się jedynie trzy aparaty bez żadnej lampy błyskowej czy mikrofonu.
Ekran 360° i wysuwany aparat
Dwa tygodnie wcześniej opublikowany został inny patent Xiaomi, który został złożony do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. Dokumentacja zawierała projekt smartfona z ekranem, który w taki sam sposób, jak w modelu Mi Mix Alpha, otacza przód, tył i boki smartfona, lecz w tym przypadku nie ma tam żadnego paska, na którym mógłby znaleźć się aparat. Ten został sprytnie ukryty w wysuwanym module na górnej krawędzi urządzenia.
Choć sam pomysł ukrycia kamer w tego typu mechanizmie nie jest nowy, a na rynku znalazło się już kilka urządzeń korzystających z tego rozwiązania, trzeba przyznać, że to świetny sposób na zastosowanie ekranu 360° zanim technologia pozwoli na skuteczne i w miarę bezkompromisowe umieszczenie obiektywów pod wyświetlaczem.
Oprócz wyjątkowego ekranu i wysuwanych oczek kamery na projekcie widzimy fizyczny przycisk włącznika, mikrofony, paski antenowe, port USB typu C, złącze słuchawkowe 3,5 mm oraz głośniki do rozmów i multimediów.
Patenty, które nigdy nie powstaną
Urządzenia zastrzeżone przez Xiaomi w urzędach patentowych najprawdopodobniej podzielą los siostrzanego modelu Mi Mix Alpha, który – choć został zaprezentowany – nigdy nie trafił do sprzedaży. Nie wydaje się prawdopodobne, żeby smartfony, które widzimy na powyższych obrazkach, zostały nam kiedykolwiek oficjalnie zapowiedziane, a są jedynie zabezpieczeniem przed stworzeniem podobnych projektów przez konkurencyjne firmy.
Pocieszające jest jednak, że producent nie śpi i pracuje nad różnymi rodzajami składanych urządzeń.