Ukryte kamery są montowane częściej niż może nam się wydawać. Xiaomi pracuje jednak nad nową funkcją, która mogłaby wykrywać takie urządzenia. Z wycieków wynika, że opcja miałaby trafić do najnowszej wersji systemu HyperOS 2.0.
Funkcja wykrywania ukrytych kamer może trafić do systemu HyperOS 2.0
Kamery nas otaczają, możemy dostrzec je praktycznie w każdym miejscu. Zdarza się jednak, że ukryto je celowo i mogą naruszać naszą prywatność w obiektach, w których nie chcemy być podglądani. O tego typu urządzenia obawiają się przede wszystkim osoby podróżujące i korzystające z hoteli, publicznych toalet czy szatni. Technologia dała mnóstwo możliwości, aby montować miniaturowe kamery ukryte w różnych lokalizacjach.
Okazuje się jednak, że Xiaomi w systemie operacyjnym HyperOS 2.0 może wdrożyć funkcję, która da znać, gdy użytkownik znajdzie się w obiektywie ukrytej kamery. Tutaj warto wspomnieć, że podobne rozwiązanie jest już dostępne w smartfonach Oppo Find X5 i Find X5 Pro, aczkolwiek wyłącznie w wersjach, przeznaczonych na chiński rynek.
Według informacji, udostępnionych przez Xiaomitime, wykrywanie kamer w systemie HyperOS 2.0 ma być jednak nieco bardziej zaawansowane.
Jak ma działać funkcja wykrywania kamer w smartfonach Xiaomi?
Technologia wykrywania kamer przez smartfony z systemem operacyjnym HyperOS 2.0 ma być realizowana za pomocą sygnałów sieci WLAN. Telefon z taką funkcją skanowałby i wyszukiwałby podejrzane, prawdopodobnie ukryte urządzenia z założeniem, że te zostały połączone z lokalną siecią internetu bezprzewodowego Wi-Fi.
Ta dotychczas niedostępna na rynku technologia mogłaby przekonać sporo użytkowników do zakupu smartfona z systemem HyperOS 2.0, którego premiera jest spodziewana w październiku 2024 roku. Szczególnie jest to zachęcające w obecnych czasach, kiedy wiele osób obawia się o bezpieczeństwo i prywatność swoją oraz bliskich w obcych miejscach, takich jak np. hotele.
Jak zauważył portal Android Authority, Xiaomi mogło nieco zainspirować się programem Ingram, opartym o język programowania Python, który można znaleźć w serwisie GitHub. Zadaniem tego narzędzia jest wykrywanie luk w zabezpieczeniach kamer internetowych poprzez zeskanowanie adresów IP, a także przeprowadzanie analizy siły sygnału, ruchu sieciowego czy identyfikowanie adresów MAC.