BLIK
źródło: Polski Standard Płatności

W trzecim kwartale 2021 roku użytkownicy BLIKA zrealizowali transakcje o wartości blisko 27 mld złotych

Jaki jest BLIK, każdy, kto z niego korzysta, doskonale wie – przede wszystkim łatwy w obsłudze, wielofunkcyjny i ogromnie popularny. Tak bardzo, że w trzecim kwartale 2021 roku użytkownicy zrealizowali z jego pomocą transakcje o wartości blisko 27 mld złotych. Tak MILIARDÓW, nie milionów.

Wyniki BLIK za trzeci kwartał 2021 roku

Polski Standard Płatności opublikował dziś najnowsze wyniki BLIKA. Okazuje się, że w trzecim kwartale 2021 roku użytkownicy tego innowacyjnego systemu zrealizowali 194 mln transakcji o łącznej wartości 26,6 mld złotych. W pierwszym przypadku jest to więcej o 76% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej (110,2 mln), natomiast w drugim o ponad 82% (14,6 mld złotych).

wyniki BLIK trzeci kwartał 2021 roku wartość transakcji
źródło: Polski Standard Płatności

Na koniec trzeciego kwartału 2021 roku liczba aktywnych użytkowników BLIKA wynosiła 8,6 mln osób, czyli aż o 43% więcej niż rok wcześniej. Za aktywnego użytkownika Polski Standard Płatności uważa każdego, który w każdym miesiącu realizuje przynajmniej jedną transakcję (bez uwzględniania tych, którzy wykonują wyłącznie przelewy na numer telefonu).

Jak podaje Polski Standard Płatności, na koniec trzeciego kwartału 2021 roku z aplikacji bankowych korzystało na urządzeniach mobilnych ~16,5 mln użytkowników. Oznacza to więc, że ponad połowa z nich aktywnie płaci BLIKIEM.

To jednocześnie dużo i niedużo. Dużo, ponieważ liczba aktywnych użytkowników ciągle się zwiększa. Niedużo, gdyż BLIK jest dostępny dla ponad 95% klientów krajowych instytucji płatniczych. Polski Standard Płatności stara się więc przekonać kolejne osoby, aby korzystały z jego uniwersalnego systemu płatności. Ma w tym pomóc loteria BLIKOMANIA, a także nowość w postaci płatności zbliżeniowych z wykorzystaniem BLIKA, które są już dostępne dla klientów sześciu banków w Polsce.

Na koniec warto przypomnieć, że BLIKIEM można płacić w internecie (również w zagranicznych sklepach, na przykład na AliExpress) i w sklepach stacjonarnych oraz wpłacać pieniądze i wypłacać je z bankomatu, a także robić ekspresowe przelewy na numer telefonu. W większości banków jest to bezpłatne, aczkolwiek nie we wszystkich.