smartfon CMF Phone 1
fot. producenta

To wyjątkowy smartfon. W innym tego nie zrobisz

Smartfony to głównie zwarte konstrukcje, których opcje personalizacji ograniczają się do wyboru koloru obudowy lub akcesoryjnego etui. Wiedzieliśmy, że CMF Phone 1 umożliwi łatwą zmianę koloru. Nie każdy się jednak spodziewał, że firma ułatwi zrobienie plecków samodzielnie.

Jedyny w swoim rodzaju

CMF Phone 1 to prawdziwe zaskoczenie na półce budżetowych smartfonów. Urządzenie otrzymało układ mobilny Dimensity 7300, 8 GB RAM, szybkie ładowanie o mocy 33 W czy aparat o rozdzielczości 50 Mpix, oparty na matrycy Sony. Nie to jednak stanowi siłę urządzenia, a jego tył.

smartfon CMF Phone 1
(fot. producenta)

Model ten wyróżniają w tym miejscu dwie rzeczy. Pierwsza – plecki można odkręcić i zmienić tym samym wygląd urządzenia. Oprócz tego, w prawym dolnym rogu właściciel zyskuje dostęp do tzw. Accessory Point. W jego miejsce możemy wstawić np. uchwyt na smycz, nóżkę do podparcia urządzenia lub etui na karty płatnicze.

Zarówno akcesoria, jak i wymienne obudowy są dostępne na oficjalnej stronie producenta. Dodatki kosztują 109 złotych, natomiast plecki – 149 złotych. Jeżeli jednak twierdzicie, że wolelibyście móc sami spersonalizować obudowę, CMF nie będzie Was zatrzymywać. Ba, producent nawet Wam w tym pomoże.

Zrób sobie obudowę do smartfona

Zaczęło się od wpisu DerrenGoneDigital na Twitterze/X, który zasugerował, że fajnie byłoby zrobić uchwyt na karty kolekcjonerskie wewnątrz plecków urządzenia. Prezesowi Nothing i CMF, Carlowi Peiowi, pomysł spodobał się do tego stopnia, że rozważał udostępnienie plików CAD dotyczących obudowy.

Były szef OnePlusa okazał się człowiekiem czynu i tego samego dnia udostępniono dokumentację dotyczącą plecków, Accessory Pointa oraz zastosowanych śrub do skręcenia konstrukcji. We wpisie na stronie społeczności Nothing znajdziemy również plik w formacie .stl, który pozwoli nam wydrukować samodzielnie obudowę do smartfona.

Osobiście jestem absolutnie zakochany w tym pomyśle i mam z nim tylko jeden problem – chciałbym zobaczyć to rozwiązanie przeniesione na droższe urządzenia Nothing. CMF Phone 1 to nie moja bajka, jeżeli chodzi o specyfikację, ale gdybyśmy rozmawiali o urządzeniu o parametrach i cenie zbliżonej do Nothing Phone (2), to prawdopodobnie składałbym już zamówienie przedpremierowe.

(Ciekawe, ile osób doceniło drobny easter egg DerrenGoneDigital – karta na renderze to Beedrill, Pokemona od którego wzięła się nazwa kodowa CMF Phone 1.)