Wszystko, co musisz wiedzieć o aparatach Galaxy S21 Ultra 5G

smartfon Samsung Galaxy S21 Ultra smartphone

Samsung Galaxy S21 Ultra (fot. Tabletowo)

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G to obiekt pożądania wielu miłośników technologii. Względem poprzednika to udana ewolucja, która zwraca na siebie uwagę już w pierwszej chwili samym wzornictwem, a to bezsprzecznie kieruje nas w stronę aparatów. I to właśnie na nich dziś się skupimy. W niniejszym wpisie postarałam się zebrać wszystko, co powinniście wiedzieć o aparatach w nowym smartfonie Galaxy S21 Ultra 5G. Oczywiście z przykładowymi zdjęciami!

Phantom Black is new black

Trudno mówić o aparatach bez zerknięcia na wyspę, która momentalnie przyciąga wzrok. Metalowa ramka „wylewa się” na obudowę aparatu albo to właśnie obudowa aparatu płynnie wtapia się w ramkę smartfona – jakkolwiek do tego podejdziemy, będziemy mieli rację. Można tu dostrzec ewolucję poprzednich projektów modułu z aparatami – z Galaxy S20 Ultra 5G czy Galaxy Note20 Ultra 5G. Moim zdaniem – bardzo udaną ewolucję.

Tym, co musi wybrzmieć, jest fakt, że – w przeciwieństwie do wspomnianych modeli – obudowa aparatów nie jest wykonana ze szkła, a z aluminium, dzięki czemu powinna być bardziej odporna.

Do testów otrzymałam czarną wersję Galaxy S21 Ultra 5G i, nie ukrywam, bardzo się z tego cieszę. Ja wiem, że zachwycanie się kolorem jest co najmniej dziwne, ale Phantom Black ma w sobie coś, co do niego przyciąga. A połączenie matowej obudowy z błyszczącymi obwódkami obiektywów i ramkami smartfonu, robi naprawdę rewelacyjną robotę.

No dobrze, ale czas przejść do rzeczy. Aparaty!

Na wyposażeniu najważniejszego członka rodziny Galaxy S21 5G znajdziemy zestaw aparatów, składający się z następujących matryc:

rozdzielczośćkąt widzeniajasnośćrozmiar czujnikarozmiar pikselaOISmatryca
główny (100-krotny zoom cyfrowy)108 Mpix83°f/1.81/1,33″0,8 µmtakSamsung S5KHM3
ultraszerokokątny12 Mpix120°f/2.21/2,55″1,4 µmnieSony IMX563
tele (3-krotny zoom optyczny)10 Mpix f/2.41/3,2″1,22 µmtakSamsung S5K3J1
tele (10-krotny zoom optyczny)10 Mpix f/4.91/3,2″1,22 µmtakSamsung S5K3J1

Już patrząc po samych parametrach zastosowanych aparatów można wywnioskować, że mamy do czynienia z jednym z najbardziej zaawansowanych aparatów w smartfonach, jakie aktualnie znajdziemy na rynku. Czas sprawdzić jego możliwości w praktyce. Skupmy się na tym, co najbardziej istotne – zoomie!

Smartfon Samsung Galaxy S21 Ultra 5G otrzymał dwa teleobiektywy – pierwszy, jaśniejszy, odpowiada za 3-krotny zoom optyczny, z kolei drugi – za 10-krotny. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że pozostałe krotności przybliżania są cyfrowe.

Zobaczcie na przykładowe zdjęcia, które zrobiłam z użyciem zoomu 2,9x i 3x:

A teraz 9,9x i 10x:

Najmocniej w oczy rzuca się odszumianie, które widoczne jest najbardziej przy krawędziach kadrów, oraz wyeksponowanie większej ilości detali.

Co ważne, z zoomem optycznym bardzo dobrze współpracuje tryb nocny – z 3-krotnym przybliżeniem robi świetną robotę.

Co z makro?

Podczas premiery, Samsung nie wspomniał ani słowem o zdjęciach makro robionych za pomocą Galaxy S21 Ultra 5G. A i przy nich warto się chwilę zatrzymać, bo kwestia jest dość ciekawa.

Jak wiecie, smartfon Samsung Galaxy S21 Ultra 5G nie oferuje dedykowanego obiektywu makro, ale do zdjęć robionych z bardzo bliskiej odległości wykorzystuje ultraszerokokątną soczewkę, w której zaimplementowano autofokus. To pozwala robić ostre zdjęcia z niewielkiego dystansu.

Aby zrobić zdjęcie makro, wystarczy przyłożyć telefon blisko fotografowanego obiektu, po czym aparat sam, automatycznie, zmienia obiektyw z głównego na ultraszerokokątny (co ciekawe, nie sygnalizując tego zmianą ikony w interfejsie) i uruchamia funkcję związaną z poprawianiem ostrości.

Z innych ciekawostek związanych z aparatem, warto wiedzieć:

Aparat nie tylko do zdjęć – ulepszone wideo

Zmian, a może raczej ulepszeń, doczekały się również funkcje związane z nagrywaniem wideo. Od teraz wszystkie obiektywy (literalnie: wszystkie, łącznie z przednim) nagrywają wideo w 4K w 60 kl./s. – i to jest najważniejsza informacja dla wszystkich, którzy cenią sobie spokój podczas późniejszej obróbki materiału i dostosowywania jakości wszystkich klipów do siebie.

Oczywiście dostępna jest też opcja nagrywania w 8K, ale do dyspozycji mamy wtedy węższy kadr niż standardowo i tylko w 24 kl./s. Podczas rejestrowania filmu można zrobić zdjęcie w wysokiej rozdzielczości (to zupełnie co innego niż screenshot aktualnie nagrywanego filmu).

Funkcją, przy której warto się chwilę zatrzymać, jest „Perspektywa reżysera”. Daje podgląd na żywo ze wszystkich obiektywów i pozwala podczas nagrywania swobodnie przełączać pomiędzy aparatami, dzięki czemu nie jesteśmy ograniczeni wyłącznie do tego, który wybraliśmy pierwotnie.

Żeby było jeszcze ciekawiej, w widoku tym możemy włączyć dodatkowo przedni aparat, by nagrywać obraz w obrazie lub podzielony ekran. Co więcej, możemy mieć duży kadr z głównego aparatu a mały z przedniego lub odwrotnie – duży z przedniego i mały z głównego, to też istotne.

Podsumowując, zaryzykuję stwierdzenie, że smartfon Galaxy S21 Ultra 5G ma jeden z najbardziej uniwersalnych zestawów aparatów, jakich potrzebuje wymagający użytkownik. To wciąż smartfon, ale z takimi możliwościami, że amatorzy fotografii i vlogerzy z pewnością będą zadowoleni.

Wpis powstał przy współpracy z Samsung Polska

Exit mobile version