Neuralink jest startupem kierowanym przez Elona Muska. Firma, którą założono w 2017 roku, pracuje nad technologią opartą na „niciach”, czyli implantach, które mogłyby być wszczepiane w ludzkie mózgi bez ryzyka typowego dla obecnie stosowanych interfejsów mózg-komputer.
Konferencja Neuralink rozpoczęła się od wspomnienia niektórych zaburzeń pracy mózgu. Elon Musk jest zdania, że „problemy te można rozwiązać za pomocą odpowiedniego układu scalonego”. Przedsiębiorca powiedział, że długofalowym celem Neuralink jest „osiągnięcie pewnego rodzaju symbiozy ze sztuczną inteligencją”. Oczywiście nie będzie ona obowiązkowa. To coś, co będzie można wybrać jako rozszerzenie możliwości swojego mózgu. Na razie Neuralink skupia się na aspektach medycznych.
Tak montuje się wszczepy
Firma stworzyła robota, który działa trochę jak „maszyna do szycia”, po to, by wszczepić bardzo cienkie nici, liczące między 4 μm a 6 μm (czyli jedną trzecią grubości ludzkiego włosa), wprost w tkankę mózgową człowieka. Tam nici będą w stanie wykonywać zarówno operacje odczytu, jak i zapisu dużych ilości danych.
Wszystko to brzmi jak niewiarygodnie daleka wizja, i w rzeczywistości tak jest. Naukowcy z Neuralink powiedzieli w wywiadzie dla The New York Times, że firma ma jeszcze długą drogę do przebycia, zanim zacznie oferować jakiekolwek usługi komercyjne. Powodem, dla którego specjaliści Muska otwarcie mówią o swoich planach, jest fakt, że w ten sposób zapewniają sobie większą swobodę działania podczas uzyskiwania pomocy ze strony wielu środowisk akademickich i badawczych. Innymi słowy: im więcej naukowców wie o tych planach, tym większa szansa, że będą mogli coś wnieść do tego projektu.
Współzałożyciel i prezes Neuralink, Max Hodak, jest zdania, że technologia Neuralink mogłaby mocno przydać się w medycynie, na przykład osobom po operacjach amputacji kończyn. „Nici” mogłyby pomóc w odzyskiwaniu mobilności przez efektywniejsze łączenie protez z mózgiem. O testach na ludziach mówi się w kategoriach roku 2020.
Aktualna wersja technologii Neuralink obejmuje wiercenie malutkich otworów w czaszce pacjenta w celu wprowadzenia ultracienkich nici, ale jej przyszłe iteracje przewidują wykorzystanie w tym celu lasera, który tworzyłby znacznie mniej inwazyjne otwory, zasadniczo nieodczuwalne przez pacjenta.
Szczur z USB typu C w mózgu
Do tej pory połączenie między mózgiem a komputerem udało się uzyskać w przypadku laboratoryjnego szczura. Informacje zostały przesłane na komputer Neuralink przez… USB typu C. Poziom wydajności pozyskiwania danych z mózgu jest 10 razy większy niż przy użyciu dotychczasowych technologii.
Elon Musk finansuje większość tego przedsięwzięcia, a także pełni funkcję dyrektora generalnego Neuralink. Jak dotąd, na badania wydano 158 mln dolarów, z czego 100 mln pochodzi od samego Muska. Jak przyznał, sama konferencja była zorganizowana głównie po to, by zainteresować pracą w Neuralink kolejnych naukowców. Nabór do firmy wciąż trwa.
Tu znajdziecie pełny stream z konferencji Neuralink.
źródło: NYT, Bloomberg przez TechCrunch, Slashgear