Mennica Polska rozpoczęła wymianę kasowników we wszystkich autobusach i tramwajach wrocławskiego MPK. Oficjalnie zostaną one uruchomione 8 marca 2018 roku. Dzięki temu, począwszy od tego dnia, pasażerowie będą mogli kupić za ich pośrednictwem również wymagany do przejazdu bilet i zapłacić za niego zbliżeniowo kartą płatniczą lub smartfonem.
Mennica Polska, która wygrała przetarg na to przedsięwzięcie, będzie miała sporo roboty, ponieważ nowe kasowniki należy zamontować we wszystkich pojazdach, które obsługują komunikację miejską w stolicy województwa dolnośląskiego i które będą to robić od 8 marca 2018 roku. Pół biedy, gdyby stałe one w miejscu, ale są przecież w ciągłym ruchu, dlatego to nie lada wyzwanie, aby nie uziemić wrocławskich autobusów i tramwajów, a zrobić, co trzeba. Mimo to, cały proces – według zapewnień – i tak przebiega całkiem sprawnie.
Nowe kasowniki mają zastąpić zarówno stare, jak i biletomaty, które dotychczas znajdowały się w pojazdach. Nowy system obejmie 3300 urządzeń. To ponad cztery razy więcej niż obecnie dostępnych automatów do kupowania biletów (jest ich 820)! Pasażerowie będą mogli za ich pośrednictwem kupić bilet i zapłacić za niego zbliżeniowo kartą płatniczą lub smartfonem. W tym ostatnim przypadku obsłużone zostaną zarówno technologia NFC (Android Pay), jak i HCE.
Dodatkową funkcjonalnością nowych kasowników ma być możliwość zapłacenia za przejazd elektroniczną portmonetką na karcie Urbancard, a także zapisanie doładowania punktów zakupionych w sklepie internetowym. Oczywiście nie zabraknie też opcji sprawdzenia dostępnych na karcie środków oraz ważności biletu okresowego.
Władze miasta uspokajają przy okazji, że wprowadzenie do autobusów i tramwajów nowych kasowników nie oznacza, że z ulic znikną stacjonarne automaty do kupowania papierowych biletów. Wręcz przeciwnie. Zgodnie z umową, jaką zawarto z Mennicą Polską, ich liczba ma się zwiększyć z obecnych 125 do 170. Oprócz tego, będą również cztery Biura Obsługi Klienta i trzy punkty do obsługi studentów.
Umowa z Mennicą Polską zakłada także, że we Wrocławiu w stacjonarnym punkcie będzie można zakupić bilety w co najmniej 200 lokalizacjach. Dla porównania, aktualnie takowych jest na terenie miasta 175.
*Zdjęcie tytułowe ma charakter poglądowy
Źródło: wroclaw.pl