Meta zaprezentowała nowy model AI o nazwie Llama 3.1 i udostępnia go za darmo w trybie open source programistom i ekspertom. Jakie możliwości daje nowa wersja sztucznej inteligencji od właściciela Facebooka?
Co potrafi nowa Llama?
Meta pochwaliła się swoim nowym, ogólnodostępnym modelem sztucznej inteligencji – Llama 3.1 w trzech wersjach: 405B, 70B oraz 8B. Ten ostatni charakteryzuje się „ultraszybkością” i lekkością, 70B to nieco bardziej wydajna i ekonomiczna edycja, natomiast 405B to flagowy model o ogromnych możliwościach.
Mniejsze wersje zostały wyposażone w okno kontekstowe o długości do 128 KB, co pozwoli m.in. na tworzenie podsumowania tekstu w długiej formie, opracowywanie wielojęzycznych asystentów konwersacyjnych czy asystentów kodowania.
Właściciel Facebooka poinformował też, że dzięki wdrożonym zmianom w licencji programiści z całego świata mogą skorzystać w trybie open source z wyników modeli – każdą z nowych wersji można pobrać ze strony internetowej. Wypróbowanie odświeżonej technologii bezpośrednio w ramach narzędzi Meta AI nadal nie jest jednak możliwe w Polsce.
Z informacji udostępnionych przez technologicznego giganta wynika, że w testach model Llama 3.1 w części przypadków może przewyższać opracowane dotąd konkurencyjne modele, takie jak GPT-4, Claude 3.5 Sonnet czy GPT 3.5 Turbo. Llama 3.1 405B została przeszkolona na ponad 15 bilionach tokenów, a proces ten realizowany był na ponad 16 tysiącach procesorów graficznych H100.
Właściciel Facebooka udostępnił w trybie open source nie tylko najnowszy model, ale także pełen system referencyjny, w którym ujęto przykładowe aplikacje oraz komponenty. Jednym z nich jest Llama Guard 3, który ma wspomagać programistów w demaskowaniu treści naruszających zasady. Meta podzieliła się także m.in. wielojęzycznym modelem bezpieczeństwa.
Gigant zaznacza, że sam model Llama 3.1 405B jest wydajny, jednak, aby z nim pracować konieczne jest posiadanie sporych zasobów obliczeniowych oraz doświadczenia. Jednocześnie przedsiębiorstwo zachęca do testowania nowej technologii we własnych projektach i nowych narzędziach.
Meta AI dostępny szerzej, ale nadal nie w Europie
Firma ogłosiła też wprowadzenie asystenta Meta AI w WhatsApp, Instagramie, Messengerze i na Facebooku na nowych rynkach. Łącznie dostęp do niego zyskały kolejne 22 kraje – m.in. Argentyna, Meksyk czy Peru. Nadal jednak nie jest on dostępny w Europie. Asystent obsługiwany jest już w języku angielskim, francuskim, hindi, hiszpańskim, niemieckim, portugalskim oraz włoskim. Gigant zapowiada, że wydłuży tę listę o kolejne propozycje.
Wśród nowych funkcji, jakie dotarły do odbiorców Meta AI w USA, znalazła się m.in. opcja Imagine me, która pozwala na przetworzenie zdjęcia z postacią użytkownika na grafikę w opisanej przez niego scenerii.