Wypiek bułek w wirtualnej rzeczywistości. To nie Overcooked VR, to szkolenia w Biedronce

Gry są chyba pierwszym zastosowaniem zestawów wirtualnej rzeczywistości, jakie przychodzą człowiekowi do głowy, jednak równie dobrze można ich użyć do szkolenia pracowników. Tak będzie robić Jeronimo Martins Polska w siedmiu miastach w Polsce.

Oglądałem już filmy, na których pracownicy rozmaitych firm korzystają z gogli HoloLens do tworzenia różnych rzeczy w wirtualnej rzeczywistości. Z takiej możliwości korzystają pracownicy Forda, niektórzy chirurdzy czy żołnierze. W Polsce podobną możliwość będą mieli pracownicy Biedronki. Choć nie skorzystają ze sprzętu Microsoftu, będą mieli okazję popracować na urządzeniach innego producenta. Ze zdjęcia tytułowego można wywnioskować, że chodzi o system Oculus Quest (przynajmniej na niego bym stawiał).

Po co pracownikom Biedronki gogle VR? Katarzyna Kozyra, starszy menedżer ds. szkoleń w sieci Biedronka, tłumaczy:

„Rozpoczęliśmy testy VR, bo jest to wygodne narzędzie, uczące w realistyczny sposób umiejętności, które są trudne lub kosztowne w nauce tradycyjnej. W tym momencie rozwiązanie wdrażamy przy jednym z najbardziej wymagających procesów w sklepie – wypieku pieczywa. Zaletą gogli VR jest to, że umożliwiają wielokrotne ćwiczenia, ale i popełnianie błędów w bezpiecznym środowisku. Są też atrakcyjnym elementem wdrażania do pracy nowych osób.”

Wydaje się to trochę abstrakcyjne, ale szkolenie pracowników za pomocą wirtualnej rzeczywistości jest tańsze niż poświęcenie czasu i uwagi osobom niewprawionym w obsługę pieców do pieczywa.

To nie jest gra

Program przygotowany specjalnie do szkoleń nie ma dostarczyć pracownikom rozrywki, a nauczyć kilku niezbędnych nawyków, które są kluczowe podczas samodzielnego obsługiwania pieca. Po zakończeniu szkolenia, dana osoba powinna wiedzieć, jakie czynności trzeba podjąć, i w jakiej kolejności. Chodzi między innymi o zakładanie odzieży ochronnej, używanie szczypców do pieczywa czy też podnoszenie kartonów i podpisywanie dokumentów. Później pracownik może zdobytą wiedzę wykorzystać przy asyście opiekuna na sali sprzedaży w sklepie.

Zrzuty ekranu z aplikacji szkoleniowej nie wyglądają na fotorealistyczne, ale chyba nie o to chodzi, żeby urzekać szkolone osoby śliczną grafiką, a pomóc im nabyć odpowiednich kwalifikacji. Testy trwają już w sklepach w Warszawie, Bydgoszczy, Gliwicach, Łodzi, Jastrzębiu-Zdroju, Zielonej Górze i Koszalinie.

Cóż, skoro nawet w Biedronce będzie można skorzystać z Oculusa, to chyba najwyższy czas pomyśleć, na czym będę ogrywał nowego Half-Life’a.

 

źródło i zdjęcia: wirtualnemedia.pl

Exit mobile version