Skoro tablet Surface RT jest już sprzedawany w Polsce, warto poświęcić chwilę uwagi na jego wydajność. Niestety okazuje się, że nie jest tak jak być powinno – aktualnie system operacyjny, Windows 8 RT, nie do końca „dogaduje się” z procesorem, czyli Tegrą 3.
No dobrze, ale w czym problem? Jak można zauważyć w specyfikacji Tegry 3 na oficjalnej stronie Nvidii, maksymalne taktowanie procesora pod kierownictwem systemu Windows RT jest mniejsze niż pod Androidem. Ogólny powód obniżenia wydaje się być prosty – zrobiono tak w celu przedłużenia możliwego czasu pracy tabletów. Jednak użytkownicy urządzeń raczej tego nie odczuwają – wszystko przez to, że innowacja którą wnosi Tegra 3, czyli 4-PLUS-1™ Quad-Core with a 5th Battery Saver Core, jest aktualnie niedostępna pod Windowsem RT.
Przez to niedopracowanie tracimy możliwość oszczędzania energii – 4-PLUS-1 wykorzystuje 5. rdzeń, tzw. companion/battery-saver core, który jest słabszy od czterech pozostałych, ale dzięki temu pobiera mniej prądu. W rezultacie przy wykorzystywaniu go do mniej wymagających zadań, jak synchronizowanie poczty, potrzebna jest o wiele mniejsza moc. Zapewne dlatego taktowanie procesorów w tabletach z systemem Windows RT, czyli pozbawionych tej technologii, zostało ograniczone – w przeciwnym wypadku czas pracy mógłby okazać się niesatysfakcjonujący.
Tak jak na możliwość podkręcania procesora można jeszcze przymknąć oko, tak długość pracy tabletu między kolejnymi ładowaniami jest istotną sprawą. Kupując urządzenie mobilne zależy nam przecież nie tylko na pojemnej baterii, ale również oczekujemy od systemu prawidłowego zarządzania energią, którego Surface RT póki co nie posiada. Problem dotyczy również innych tabletów w kombinacji Tegra 3 + Windows RT, jak Asus VivoTab RT.
Miejmy nadzieję, że Microsoft w końcu się obudzi (minął już przecież ponad miesiąc od premiery) i zajmie się tym problemem.