Windows Phone jest trzecim graczem na rynku systemów dla smartfonów i tabletów. Jednak jego rozwój nie jest równie dynamiczny, jak konkurencyjnych platform, czyli Androida oraz iOS i tego, jak życzyłby sobie Microsoft. Wreszcie możemy sprawdzić statystyki mobilnych kafelków. Która wersja jest najpopularniejsza? Który segment urządzeń okazał się hitem?
Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że najczęściej wybieranymi smartfonami z Windows Phone były low-endowe Lumie. Pierwsza lokata w tym zestawieniu należy do Lumii 520, która ma aż 24,5% udziałów. Kolejne miejsca należą do: Lumii 630 (10%), 625 (6,8%), 530 (6,1%), 635 (5,5%), 535 (4,5%), 920 (4,1%), 620 (3,4%), 925 (3,1%), a stawkę zamyka 720 z 3 procentami. Pozostała część rynku należy do urządzeń od innych producentów (żaden model nie został sklasyfikowany). Microsoft posiada 96,43 % – wynik teoretycznie znakomity.
Powyższe wyniki pokazują dobitnie, że rynek Windows Phone jest zdominowany przez Lumie, głównie te z niższej półki. Czy taka sytuacja dziwi? Mnie osobiście nie, ponieważ produkty kiedyś Nokii, a teraz Microsoftu wydają się być najatrakcyjniejszą ofertą w klasie mobilnych kafelków. Niestety taka sytuacja powoduje, że żadna większa firma nie chce angażować się w produkcję smartfonów z tym systemem.
Cieszy mnie, że blisko 71 procent wszystkich smartfonów z Windowsem, pracuje w oparciu o najnowszą wersję 8.1. Jedną piątą rynku stanowią urządzenia ze starszą wersją 8, natomiast skromny wynik (8,4%) uzyskała edycja z numerkiem 7. Co ciekawe w zestawieniu pojawiła się 10. Na razie ten OS jest dostępny wyłącznie dla osób, które chcą go przetestować, ale możemy być pewni, że zostanie udostępniony już latem.
Szkoda jedynie, że w ogólnym rozrachunku Windows maleje, a nie rośnie. Z drugiej strony wydaje się to być całkiem oczywiste, szczególnie zważywszy na świetną sprzedaż rywali z konkurencyjnymi systemami. Czy w przyszłości trend spadkowy ma szansę się odwrócić?
Powyższe statystyki pokazują coś jeszcze: Windows nie ma na razie problemu fragmentacji. W dodatku wszystkie urządzenia działają w oparciu o układy Qualcomm Snapdragon. Według mnie jest to spora zaleta ekosystemu Microsoftu.
Niestety, Windows Phone budżetowcami stoi, które nigdy nie stanowiły potężnej żyły złota dla producentów. Jestem ciekaw czy w przyszłości flagowce z linii Lumia będą mogły nawiązać równorzędną walkę z seriami Galaxy S, One, Xperia Z czy iPhone.
Co sądzicie o najnowszych statystykach Windowsa?