Funkcja „Udostępnianie w pobliżu” ma długą historię. Najpierw ułatwiała bezprzewodową wymianę plików między urządzeniami z Androidem, ale ostatnio pomagała w tym także podczas komunikacji z systemem Windows.
Android i Windows w jednym stali domku
Bezprzewodowa wymiana plików między dwoma najpopularniejszymi użytkowymi systemami operacyjnym na świecie nie była dotąd zbyt płynna. Nie brakowało narzędzi spoza rodziny Microsoftu i Google, które ogarniały temat, ale najpewniej byłoby powierzyć tę kwestię oryginalnym deweloperom, bez potrzeby powierzania swoich danych kolejnym firmom.
W marcu Google udostępniło na system Windows narzędzie Udostępnianie w pobliżu. Dostępne ono było jednak wyłącznie w wersji beta. Oprogramowanie potrzebowało chwili czasu, żeby okrzepnąć. W międzyczasie testową edycję zaprezentowano w Polsce.
Aktualizacje wprowadzone w ostatnich miesiącach wyraźnie obniżyły awaryjność programu i niezawodność przesyłania plików. To dobrze, bo sam podczas korzystania z aplikacji na Windowsa spotkałem się z problemami podczas udostępniania plików.
Zgodnie z danymi Google, apka Nearby Share została zainstalowana przez ponad 1,7 miliona użytkowników. Przez ten czas przetransferowano ponad 50 milionów plików, przy czym najpopularniejszymi typami były zdjęcia i filmy, co nie jest chyba jakimś szczególnym zaskoczeniem.
Teraz Google pochwaliło się, że aplikacja Udostępnianie w pobliżu opuściła wersję beta i jest dostępna oficjalnie. Żeby jakoś odróżnić to wydanie od poprzedniego, dodano drobiazg, pomagający zorientować się, ile czasu pozostało do skopiowania danego pliku między urządzeniami.
Oprócz tego, po udanym transferze pliku, pojawia się okno z podsumowaniem dotyczącym funkcji. Dowiadujemy się z niego, jaki dokładnie plik został przesłany, a także gdzie został zapisany.
„Udostępnianie w pobliżu” – wymagania systemowe
Jakie wymagania należy spełniać, by móc korzystać z oficjalnej aplikacji Nearby Share? Otóż należy dysponować komputerem z systemem Windows 10 lub nowszym, w wersji 64 bit. Urządzenia działające na procesorach ARM niestety odpadają.
Podczas korzystania z aplikacji, moduły Bluetooth i Wi-Fi w urządzeniach muszą być włączone. Ważne jest też podłączenie się do tej samej sieci Wi-Fi oraz utrzymywanie sprzętów w odległości bliższej niż 5 metrów od siebie.
Istnieją cztery opcje widoczności komputera:
- Odbieraj od wszystkich,
- Odbieraj od kontaktów,
- Odbieraj ze swoich urządzeń,
- Urządzenie jest ukryte.
Dwie środkowe opcje wymagają zalogowania na to samo konto Google na obu urządzeniach.
Aplikację Udostępnianie w pobliżu pobierzemy wprost ze strony Google.