Klimat się zmienia i to nie ulega żadnej wątpliwości. Nie wszyscy w to jednak wierzą. Gorzej, że starają się o tym przekonać też inne osoby, opierając się na wątpliwie wiarygodnych źródłach. Żeby tego było mało, Wikipedia jest pełna nieprawdziwych informacji na temat zmiany klimatu.
Wikipedia jest pełna teorii spiskowych o zmianie klimatu. Nikt nad tym nie panuje
Wikipedia jest pierwszym źródłem informacji dla prawdopodobnie większości użytkowników internetu. Można znaleźć w niej wiele ciekawej i cennej wiedzy, aczkolwiek zawsze powinno się ją weryfikować w innych miejscach lub przynajmniej upewnić się, że przypisane źródło jest wiarygodne.
Internetowa encyklopedia daje bowiem wiele swobody, którą często wykorzystuje się do wpisania nieprawdziwych informacji, czy to dla żartu, czy celowo, aby promować na przykład nienawiść albo teorie spiskowe, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.
Jak donosi BBC News, kilka obcojęzycznych stron Wikipedii promuje teorie spiskowe i podaje nieprawdziwe, wprowadzające w błąd informacje na temat zmiany klimatu. Wśród nich znajdują się strony w językach suahili, kazachskim i białoruskim, a także chorwackim. W ostatnim przypadku ponad jedna trzecia artykułu kwestionuje naukę o ociepleniu klimatu i promuje konspiracyjne poglądy.
Organizacja Wikimedia Foundation, która sprawuje pieczę nad Wikipedią, została poinformowana o tej sytuacji. Nie ukrywa ona, że jest to niepokojące i potrzebnych jest znacznie więcej redaktorów-wolontariuszy, którzy będą dbali o to, aby w internetowej encyklopedii pierwszego wyboru pojawiły się jedynie rzetelne informacje.
BBC News podaje, że angielska wersja Wikipedii ma grupę dedykowanych redaktorów-wolontariuszy, którzy czuwają nad artykułami na temat zmiany klimatu. Natychmiast wyłapują oni zmiany, które mają na celu wprowadzenie do artykułu nieprawdziwych informacji oraz promowanie teorii spiskowych.
Wydaje się ona zatem najlepszym źródłem, ponieważ w ponad 150 wersjach językowych Wikipedia jest edytowana w ciągu miesiąca przez zaledwie… 10 osób, co sprawia, że jest podatna na manipulacje i wdrażanie nieprawdziwych informacji. A akurat tych na temat zmiany klimatu pojawia się całe mnóstwo, mimo że nie trzeba się zbytnio wysilać, aby zobaczyć na własne oczy, że klimat się zmienia.