Nasze wielkie porównanie flagowców. 11 najlepszych smartfonów w jednym miejscu!

Czytnik linii papilarnych

Wielokrotnie już poruszaliśmy temat tego, które miejsce jest najlepsze dla czytnika linii papilarnych i to jest kolejna idealna okazja, by zrobić to ponownie. Bo lokalizacje są trzy (choć na upartego można powiedzieć, że cztery): pod ekranem, na prawej krawędzi i z tyłu (pod aparatem lub… obok). Czytnik z tyłu uniemożliwia skorzystanie z niego, gdy telefon leży na płaskiej powierzchni lub jest umieszczony w uchwycie samochodowym. Czytnik z przodu natomiast nie jest w stanie zaoferować więcej gestów niż tylko odblokowywanie ekranu lub zastąpienie przycisków systemowych z Androida. Czytnik z boku natomiast wydaje się ciekawym rozwiązaniem, ale tu znowu – chcąc skorzystać z niego w większości uchwytów samochodowych, będziemy mieli problem.  Moim zdaniem najlepsze miejsce dla czytnika jest pod ekranem, aczkolwiek nie ukrywam, że jestem osobą, która szybko przyzwyczaja się do kolejnych rozwiązań i nie mam problemu z korzystaniem ze skanerów również tych ulokowanych z tyłu czy na krawędzi.

A jak to jest w testowanych smartfonach? Tylko w jednym z nich skaner znajdziemy na prawej krawędzi, tuż pod kciukiem – w Sony Xperia XZ Premium. Znowu, tylko w jednym czytnik jest obok aparatu, a nie pod – w Samsungu Galaxy S8+. I znów tylko w jednym skaner znajdziemy z tyłu obudowy, pod aparatem – w LG G6. W pozostałych modelach czytniki mamy z przodu, tuż pod ekranem.

Jeśli chodzi o działanie skanerów odcisków palców we flagowcach, nie mam do nich najmniejszych zastrzeżeń – bardzo szybko i sprawnie pełną swoją rolę. Najszybciej, w moim odczuciu, ekran odblokowują smartfony Huawei / Honor. Pozostałe radzą sobie świetnie, ale zostają nieco z tyłu pod względem szybkości.

Warto wspomnieć, że w przypadku smartfonów Huawei skaner możemy wykorzystać jako przyciski systemowe – oznacza to, że automatycznie znika wtedy belka znajdująca się domyślnie w dolnej części ekranu. W Galaxy S8+ natomiast czytnik może posłużyć jako spust migawki.

Który ze smartfonów obsługuje wybudzanie ekranu podwójnym kliknięciem? Niestety, nie jest to standardem – oferuje to tylko Xiaomi Mi 6, HTC U11, OnePlus 5 oraz LG G6.

Moduły łączności i porty

Kwestia modułów na papierze wygląda następująco:

smartfon OnePlus 5 Honor 9 HTC U11 Samsung Galaxy S8+ Sony Xperia XZ Premium LG G6 Huawei P10 Plus Moto Z iPhone 7 Xiaomi Mi 6 Huawei P10
dual SIM tak, 2x nanoSM tak, hybrydowy nie tak / nie – zależnie od wersji na rynku dostępne są modele single SIM i dual SIM nie tak, hybrydowy tak, hybrydowy nie tak, 2x nanoSIM tak, hybrydowy
aktywny czy standby standby standby - standby - - standby standby - standby standby
NFC tak tak tak tak tak tak tak tak tak tak tak
USB USB typu C USB typu C USB typu C USB typu C USB typu C USB typu C USB typu C USB typu C Lightning USB typu C USB typu C
microSD nie tak tak tak tak tak tak tak nie nie tak
IRDA (port podczerwieni) nie tak nie nie nie nie tak nie nie tak nie

A w praktyce? Oczywiście nie omieszkałam tego sprawdzić.

smartfon HTC U11 Samsung Galaxy S8+ Sony Xperia XZ Premium LG G6 Huawei P10 Plus Moto Z iPhone 7 Huawei P10 Xiaomi Mi 6 Honor 9 OnePlus 5
WiFi 3 metry od routera -44 dBm -43 dBm -45 dBm -46 dBm -44 dBm -49 dBm bd -44 dBm -47 dBm -46 dBm -47 dBm
GPS – łapanie fixa na powietrzu każdy poradził sobie świetnie, zajęło im to od kilku do kilkunastu sekund
w pomieszczeniu, 3 m od okna 61 s 72 s - * - * - * - * - * - * - * 200 s - *
przesłanie 1GB danych** z komputera 56 s 28 s 62 s 31 s 32 s 27 s - 32 s 31 s 30 s 28 s
przesłanie 1GB danych na komputer 39 s 32 s 39 s 33 s 32 s 32 s - 32 s 32 s 30 s 32 s

*nie złapał fixa w ciągu 5 minut
**materiał wideo w MP4, trwający 3:09, ważący 1 GB

Ważną rzeczą jest jeszcze to, że wszystkie testowane smartfony obsługują USB OTG, co oznacza, że można do nich podpiąć akcesoria peryferyjne, w tym np. pendrive’a. Ale już tylko dwa z nich umożliwiają przeniesienie obrazu i dźwięku do telewizora/monitora przez HDMI – HTC U11 i Samsung Galaxy S8+.

Audio

Sporo osób wskazuje na istotę nie tyle jakości głośników w swoim smartfonie, co jakości dźwięku na słuchawkach. Nie sposób jednak nie przyjrzeć się obu tym kwestiom. A standardowo zacznijmy od specyfikacji:

smartfon OnePlus 5 Honor 9 HTC U11 Samsung Galaxy S8+ Sony Xperia XZ Premium LG G6 Huawei P10 Plus Moto Z iPhone 7 Xiaomi Mi 6 Huawei P10
głośniki mono mono stereo mono stereo mono stereo mono stereo stereo mono
3.5 mm jack audio tak tak nie tak tak tak tak nie nie nie tak

Głośników mono tłumaczyć nie trzeba, skupmy się na pozostałych modelach. Pod tym względem najlepiej wypada Sony Xperia XZ Premium, w którym to znajdziemy frontowe głośniki stereofoniczne – ich dźwięk jest świetny, aczkolwiek relatywnie cichy (najcichszy ze wszystkich flagowców), w porównaniu z najgłośniejszymi: Galaxy S8+ czy iPhonem 7 (różnica ok. 10 dB). W Huawei P10 Plus mamy, jak ja to nazywam, „oszukane stereo” – co to oznacza? Trzymając smartfon poziomo, górny głośnik odtwarza dźwięk z jednego kanału audio, natomiast drugi – z drugiego, przez co możemy mówić o głośnikach stereo (w ustawieniach dźwięku znajdziemy nawet do tego odpowiednią funkcję – Stereo+, która odpowiada za automatyczne przełączanie dźwięku w tryb stereo, gdy telefon zmienia orientację z pionowej na poziomą). Jeśli natomiast korzystamy z telefonu w pionie, górny głośnik odpowiada za wysokie tony, z kolei dolny – za niższe rejestry. Stereo mamy jeszcze w iPhonie 7, choć jak dla mnie efekt stereo jest tu słaby, po prostu jednocześnie dźwięk odtwarzany jest z głośnika znajdującego się na dolnej krawędzi i tego znad ekranu, a także w Xiaomi Mi 6.

Nie wyobrażam sobie, by kwestia dźwięku na słuchawkach nie rozpoczęła się od samej obecności 3.5 mm jacka audio w smartfonie. Kiedyś było to oczywiste, aktualnie już niekoniecznie. Standardowego złącza nie uświadczymy w iPhonie 7, HTC U11, Moto Z i Xiaomi Mi 6. Aby podłączyć do nich słuchawki, należy mieć odpowiednią przejściówkę (znajdziemy takową w pudełku) lub słuchawki – ze złączem Lightning w przypadku pierwszego z nich lub USB C w przypadku dwóch pozostałych.

Dla mnie ważne jest też umiejscowienie złącza słuchawkowego – preferuję na dole, dlatego Xperia XZ Premium i LG G6 pod tym względem u mnie są nieco gorzej pozycjonowane niż pozostałe modele. Nie oznacza to jednak, że je z góry przekreślam, bo tak wcale nie jest. Liczy się przecież jakość dźwięku.

No i właśnie, jaka jest jakość dźwięku na słuchawkach? Jak dla mnie pod tym względem wygrywa HTC U11, mając za sobą depczącego po stopach Sony Xperia XZ Premium. Podium, w mojej ocenie, zamyka Samsung Galaxy S8+, nie odstając wcale dużo od wspomnianej dwójki. Dalej jest iPhone 7 ex aequo z LG G6, Moto Z, OnePlus 5 i Xiaomi Mi 6, a zaraz obok w hierarchii – Honor 9, P10 i P10 Plus. Nie oznacza to jednak, że któryś z tych modeli gra źle – nie, wszystkie zapewniają odpowiednio wysoką jakość; po prostu te pierwsze pozostawiają po sobie najlepsze wrażenie.

Spis treści:

1. Porównanie parametrów. Speed test
2. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz. Działanie. Pamięć. Czas pracy
3. Czytnik linii papilarnych. Moduły łączności. Audio
4. Aparat
5. Dodatki. Podsumowanie