Zamiast prywatnie do jednej osoby, napisałeś właśnie na grupowym czacie w pracy kilka niemiłych słów. W praktyce wystarczy szybko usunąć wiadomość i zachowywać się, jakby nic się nie stało. Można jednak przy tak prostej czynności popełnić kardynalny błąd.
Usuwanie wiadomości w WhatsApp
Choć WhatsApp funkcjonuje na rynku od 2009 roku, potrzebował on ośmiu lat, aby w końcu umożliwić swoim użytkownikom usuwanie wiadomości wysłanej do wszystkich na czatach grupowych. Oprócz tego w aplikacji możliwe jest usunięcie danej wiadomości tylko dla siebie.
Na nasze nieszczęście, czasami omsknie się nam palec na smartfonie lub myszka przy komputerze i zamiast usunąć wiadomość u wszystkich członków grupy, usuniemy ją wyłącznie u siebie. Teraz już wszyscy wiedzą, że oskarżyłeś Agatę* z HR-u o użycie twojego ulubionego kubka w biurowej kawiarni. Nie da się cofnąć już dokonanego wyboru typu usunięcia wiadomości.
Na szczęście na WhatsAppie jest już dostępna funkcja, która pozwoli nam uchronić się przed takimi i podobnymi katastrofami. W sierpniu 2022 roku na kanałach beta aplikacji pojawiła się możliwość testowania nowej opcji. Jeżeli usunęliśmy wiadomość tylko u siebie, na 5 sekund pojawiało się okienko z powiadomieniem, że wiadomość została usunięta wyłącznie u nas oraz przycisk „cofnij”. Po kliknięciu w nowy guzik, wiadomość wracała do stanu pierwotnego i umożliwiała skorygowanie wyboru na „usuń u wszystkich”.
Komunikator ratujący godność
Testowana niemal pół roku temu funkcja trafia właśnie dziś do stabilnej wersji aplikacji na Androida, iOS-a oraz na komputery osobiste. Oczywiście nie wszyscy zdążą naprawić swój błąd w 5 sekund, ale zawsze można liczyć na to, że deweloper wydłuży ten czas. W końcu kiedyś komunikator oferował możliwość usunięcia wiadomości w ciągu 7 minut po wysłaniu. Od 2022 roku mamy prawie 60 godzin na cofnięcie z grupowego czatu informacji, że macie dość tego, że Maurycy* na wtorkowych zajęciach zawsze chrapie.
To już kolejna duża aktualizacja WhatsAppa w tym miesiącu. Kilka tygodni temu komunikator umożliwił użytkownikom tworzenie własnych awatarów. O ile nie każdy uzna, że potrzebuje kreskówkową wersję siebie w aplikacji, o tyle wielu z nas doceni, gdy komunikator wybaczy nam, gdy pomylimy rubryczkę związaną z usuwaniem wiadomości.
*Zbieżność imion i wydarzeń przypadkowa.