whatsapp
(fot. pixabay.com)

Dzięki tej funkcji trudniej będzie wcisnąć komuś kit na WhatsAppie

Już ponad 2 mld osób na całym świecie wykorzystuje WhatsAppa do komunikacji. Aplikacja umożliwia przesyłanie różnego rodzaju wiadomości, jednak nie zawsze przekazywane informacje są zgodne z prawdą. Zdecydowano się więc wprowadzić narzędzie, które w prosty sposób pozwoli je zweryfikować.

Nie wszystko jest prawdą, ale nie każdemu chce się to sprawdzić

Człowiek z natury jest leniwy i raczej rzadziej niż częściej fatyguje się, aby upewnić się, że to, o czym właśnie się dowiedział, jest zgodne z prawdą. Można na to przymknąć oko, jeśli poruszana kwestia jest błaha, lecz w przypadku poważniejszych tematów może to sprawić, że dana informacja jest uznawana za prawdziwą, mimo że jest zupełnie na odwrót.

W ostatnim czasie nie brakuje tematów, które obrosły mitami, bo trafiły na podatny grunt, któremu można wmówić wszystko. Jednym z nich jest oczywiście globalna pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 i COVID-19, ale nie jedynym, bo można do tego dodać m.in. kwestie związane ze szczepionkami.

Bardzo często wiadomości na temat tak istotnych kwestii przesyłane są na WhatsAppie, lecz – jak już zostało wspomniane – nie każda informacja jest zgodna z prawdą. Użytkownicy wkrótce będą mogli zweryfikować przekazywane od innych osób doniesienia.

Ważna nowość na WhatsAppie

Od teraz WhatsApp będzie nadawał specjalną etykietę wielokrotnie przekazywanym wiadomościom udostępnionym w czatach. Na załączonej poniżej grafice możecie zobaczyć, jak ona wygląda (to te dwie nakładające się na siebie, szare strzałki).

Wspomniane strzałki informują, że przekazywana wiadomość nie pochodzi od bliskiego kontaktu – pojawią się one przy takiej, która zostanie przekazana przez pięć lub więcej czatów, czyli będzie co najmniej pięć przekazań od źródła.

WhatsApp nowa funkcja lupa weryfikacja informacji wiadomości
Nowa funkcja na WhatsAppie – użytkownicy w prosty sposób będą mogli zweryfikować, czy przesłana wiadomość zawiera prawdziwe informacje (źródło: WhatsApp)

W takich przypadkach użytkownikom od razu powinna zapalić się czerwona lampka, ponieważ nierzadko właśnie w taki sposób rozprzestrzeniają się fejk niusy – szybko i niekontrolowanie. WhatsApp zdaje sobie z tego sprawę, dlatego udostępnił narzędzie, które pozwoli zweryfikować wielokrotnie przekazywaną wiadomość.

Posłuży do tego ikonka lupy, która automatycznie pojawi się przy tego typu wiadomościach i pozwoli znaleźć dodatkowe informacje na dany temat w wyszukiwarce internetowej. WhatsApp podkreśla, że do niego nie są wysyłane żadne dane w takim przypadku.

Przy okazji Facebook wprowadza dodatkowe ograniczenie dla wielokrotnie przekazywanych wiadomości – jednocześnie można je przekazać tylko do jednego czatu. Taki zabieg ma spowolnić roznoszenie się plotek, szybko rozprzestrzeniających się wiadomości i fałszywych informacji.

Funkcja wyszukiwania w sieci jest już dostępna w Brazylii, Hiszpanii, Irlandii, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i we Włoszech w najnowszej wersji aplikacji na Androida i iOS oraz WhatsApp Web.