budynek biurowiec wieżowiec szkło okna
fot. Justus Menke/Pexels

Prawie ich nie widać. To japoński pomysł na poprawę zasięgu 5G

Japończycy opracowali nowe rozwiązanie, które może pomóc w poprawie zasięgu 5G bez obniżania prędkości przesyłu danych. Co najciekawsze, ich pomysł opiera się na wynalazku, który jest prawie całkowicie niewidoczny.

Dlaczego zasięg 5G bywa gorszy niż 4G?

Jedną z największych zalet sieci 5G jest bardzo wysoka prędkość przesyłania danych. Osiąga się to jednak kosztem zasięgu, a to z kolei wynika z zastosowania wyższych częstotliwości, oznaczających krótsze fale.

Podstawowym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zagęszczenie siatki stacji bazowych. Ich budowa jednak nierzadko budzi sprzeciw – te kolosy nie są mile widziane ze względów estetycznych, jak i rozmaitych, niepopartych nauką przekonań o ich wysokiej szkodliwości dla zdrowia. Czasem też po prostu nie ma na nie miejsca, z powodu gęstego zabudowania.

Japończycy wpadli na pomysł, który może wyeliminować kłopoty w takich przypadkach. Rolę tradycyjnych stacji bazowych mogą przejąć… okna. A konkretnie szyby wyposażone w szklane anteny telekomunikacyjne.

Okno jako stacja bazowa 5G – to może się udać

Z tworzeniem takich szklanych anten nie będzie problemu – pierwsze komponenty tego typu z powodzeniem dostarczyła firma AGC – należący do grupy Mitsubishi największy na świecie producent w branży szklarskiej. W projekt zaangażowane były także inne duże przedsiębiorstwa: operator telekomunikacyjny JTower oraz dostawca usług bezprzewodowych NTT Docomo. Pierwsza antena została zainstalowana w oknie jednego z budynków w tokijskiej dzielnicy Shinjuku.

WAVENANTENNA prototyp szklana stacja 5G
Prototypowa szklana antena 5G: WAVEANTENNA. Ostatecznie jej wygląd może być nieco bardziej subtelny (fot. JTower)

Opracowane wspólnymi siłami rozwiązanie to szklana antena wykonana z przezroczystych materiałów przewodzących z przezroczystą żywicą. Komponenty zostały umieszczone pomiędzy dwoma arkuszami szkła, co przy okazji zapewnia im wysoką odporność. W zależności od potrzeb, grubość anteny można modyfikować. Odpowiedzialny za marketing w AGC Shota Ochiai zwraca również uwagę na obecność technologii redukującej zakłóceń fal radiowych przechodzących przez okno.

Szklana antena do działania w paśmie C

Gotowy produkt nosi nazwę WAVEANTENNA i jest zoptymalizowany pod kątem pracy w paśmie C (od 3,7 do 4,2 GHz). Twórcy wierzą, że szersze wprowadzenie tego rozwiązania pozwoli na rozwiązanie problemów z zasięgiem sieci 5G, przy okazji dodając coś jeszcze:

To pierwsza na świecie antena, która zamienia okno w stację bezową. Można ją przymocować do okna od wewnątrz i zapewnić zasięg na terenie dookoła bez psucia krajobrazu miejskiego czy wyglądu elewacji budynku. Shota Ochiai, AGC