W komputerach stacjonarnych, a nawet laptopach możemy sobie z łatwością wymienić dany komponent na lepszy, dzięki czemu z jednego urządzenia korzystamy nawet kilka długich lat. Niestety, w smartfonach tak się nie da i jedyne, co nam pozostaje, to zakupić nowy model. Jednak jest pewien smartfon, który pozwala na wymianę podzespołów. Jest nim FairPhone 2.
FairPhone 2 pojawił się w sprzedaży jesienią 2015 roku, czyli za kilka tygodni miną już 2 lata jego istnienia na rynku. Większość osób w tym momencie zapewne myślałoby o wymianie tego urządzenia na coś nowego. Jednak producent tego sprzętu nie namawia do wymiany, a do „ulepszenia”.
Na tym polu poległo wiele znanych firm, w tym Google, które zawiesiło Project Ara, czyli najbardziej obiecujące urządzenie, pozwalające na samodzielną wymianę podzespołów. Dobrze, że inni się nie poddali. W FairPhone 2 będzie można wymienić oba aparaty (główny i ten na przodzie) w zaciszu domowym. Oczywiście stosunkowo niewielkim kosztem.
W pierwotnej wersji FairPhone 2 zainstalowano dwa aparaty – główny o rozdzielczości 8 Mpix oraz 2 Mpix na przodzie. Trudno nie zauważyć, że jak na dzisiejsze czasy jest to zdecydowanie zbyt słaba specyfikacja. Dostrzega to także i sama firma, więc przygotowała rozwiązanie tego problemu. Wydając 70 euro (około 300 złotych) możemy sobie zamówić nowe „oczka” – 12 Mpix na tył i 5 Mpix na front. Ich montaż jest dosyć prosty i został dokładnie wyjaśniony na stronie producenta.
Patrząc na resztę podzespołów tego smartfona można odnieść wrażenie, że jest ona dosyć przestarzała, ale niekoniecznie tragiczna. FairPhone 2 bazuje na procesorze Qualcomm Snapdragon 801, który wspiera 2 GB RAM. Obraz wyświetlany jest na ekranie o przekątnej 5 cali i rozdzielczości Full HD (1080×1920 pikseli; 441 ppi). Całość zasila ogniwo o pojemności 2420 mAh. Smartfon pracuje pod kontrolą Androida 6.0 Marshmallow. Jest to także bardzo popularne urządzenie wśród niezależnych deweloperów, którzy przygotowali na ten model m. in. Ubuntu Touch.