Firma Yale – światowej sławy producent zamków, opracowała serię urządzeń smart, których głównym zadaniem jest nadawanie dostępu do najważniejszych dla nas rzeczy tylko tym osobom i tylko wtedy, kiedy wyrazimy na to zgodę.
Bezpieczeństwo również jest smart
Zamki powstały po to, by chronić te rzeczy materialne, które są dla ludzi najcenniejsze. Pieniądze, kosztowności, newralgiczne dokumenty to tylko kilka przykładów, do których ochrony przywiązujemy szczególną wagę. Do niedawna otwarcie zamka bez jego zniszczenia było możliwe tylko w jeden sposób – przy użyciu klucza. Później pojawiły się zamki sterowane kodem dostępu, co uwolniło portfele od zbędnego żelaza. Obecnie powstają zamki, do których otwarcia wystarczy sama aplikacja mobilna. Podczas targów CES 2020 Yale zaprezentowało trzy urządzenia tego typu.
Smart skrzynia
Smart skrzynia to nic innego jak skrzynka, którą można umieścić np. na klatce schodowej albo w ogrodzie, w której można pozostawić adresatowi dostarczane rzeczy, kiedy tego nie ma w domu. W krajobraz polskich miast trwale wkomponowały się tego typu skrzynki umieszczone przy salonikach prasowych, kioskach i sklepach. Dostawcy mogą w nich zostawić poranną prasę jeszcze przed godziną otwarcia sklepu, zabierając w zamian niesprzedany nakład z dnia poprzedniego. Sęk w tym, że do jej obsługi wymagane jest posiadanie klucza. Skrzynia w wersji smart może być z kolei otwierana zdalnie, przy pomocy aplikacji mobilnej.
Wystarczy więc, że kurier zadzwoni do nas z telefonem, że czeka z przesyłką pod drzwiami. Można wtedy zdalnie odblokować skrzynię, a po umieszczeniu ładunku ponownie ją zamknąć. Przydatne? Jak najbardziej, zwłaszcza tam, gdzie nie można pozostawić przesyłki w innym, zaufanym miejscu, np. na osiedlowej recepcji czy u zaufanego sąsiada. Na życzenie klienta skrzynia może zostać doposażona w zbiornik na lód, który będzie chłodził jej zawartość zanim zostanie wyjęta – szczególnie istotne w przypadku zamówień produktów spożywczych.
Smart zamek do mebli
Innym rozwiązaniem smart jest zamek do mebli, który można zamontować w dowolnej szafie przy pomocy silnej taśmy montażowej produkcji firmy 3M. Rozwiązanie, jak podaje producent, może się okazać szczególnie przydatne w przypadku mieszkania z małymi dziećmi.
Zamykana na tego typu zamek szafka powinna być skuteczną barierą chroniącą pociechy przed zgubnym dla nich zainteresowaniem się niebezpiecznymi dla zdrowia detergentami, jak popularne ostatnio kapsułki do prania.
Gdyby jednak gospodarzowi zdarzyło się zapomnieć otworzyć szafkę, na przykład przed wizytą personelu sprzątającego, zawsze będzie mógł to zrobić zdalnie, z poziomu aplikacji mobilnej.
Smart sejf
O ile opisane wyżej formy zabezpieczenia dawały tylko częściowy (skrzynia) albo więc żaden (zamek przyklejany na taśmie) wzrost bezpieczeństwa przechowywanych rzeczy przed złodziejami, o tyle w przypadku klasycznego sejfu – jak najbardziej ma to sens. Co do zasady, sejf w wersji smart nie różni się niczym od takiego zwykłego, typowego sejfu, poza tym, że oprócz klucza i kodu, można go otworzyć aplikacją.
Wszystkie sprzęty oferowane są w dwóch wariantach – standardowym oraz korzystającym z łączności Yale Connect WiFi Bridge, o wyższym poziomie bezpieczeństwa.
Skrzynia kosztuje odpowiednio 229 i 279 dolarów (299 dolarów w wersji z pojemnikiem na lód), zamek 79 i 129 dolarów, a sejf 229 i 279 dolarów. Zainteresowani?
Źródło: Android Police