Virgin Galactic przeprowadził kolejną pomyślną próbę naddźwiękową swojego statku SpaceShip Two. Po odłączeniu się od wynoszącego go w górę samolotu VMS Eve, VSS Unity wzniósł się wyżej niż podczas poprzednich testów, na wysokość 52 kilometrów i osiągnął prędkość 2,47 Macha. To nowy rekord dla tej jednostki latającej.
50 kilometrów nad powierzchnią naszej planety to już wyższe warstwy atmosfery Ziemi. VSS Unity dotarł do mezosfery. Poza nią, na wysokości 80 kilometrów (oczywiście umownie) zaczyna się termosfera, a 20 km wyżej czeka nas już tylko czarna przestrzeń kosmiczna.
Statek kosmiczny, którego badania i rozwój finansowany jest przez miliardera Richarda Bransona, miał w swojej historii kilka niechlubnych kart. VSS Unity, do którego należy nowy rekord, pochodzi z linii pojazdów kosmicznych SpaceShipTwo. Jego poprzednik, VSS Enterprise został zniszczony w tragicznym dla jednego z pilotujących go mężczyzn wypadku – 31 października statek ten wybuchł podczas jednej z prób Virgin Galactic.
Updated key stats from today's test flight:
Release altitude: 46,500 ft
Burn time: 42 seconds
Boost Mach: 2.47
Apogee: 170,800 ft, 32.3 miles, 52 km
Re-entry Mach: 1.7— Virgin Galactic (@virgingalactic) July 26, 2018
VSS Enterprise zastąpiono właśnie VSS Unity, który zbierał podczas testowego lotu różne dane: temperaturę, ciśnienie, określał reakcje termiczne, mierzył wibracje i promieniowanie – zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz kabiny pilotów. Jeden z nich określił lot jako „ekscytujący i prawdziwie piękny”.
Firmie udało się zgromadzić wiele informacji, potrzebnych do uruchomienia regularnych suborbitalnych lotów turystycznych. To ostateczny komercyjny cel istnienia statków SpaceShip Two.
Podczas pierwszego i drugiego ponaddźwiękowego lotu testowego VSS Unity, osiągnięto wysokość 25 km i niemal 35 km, oraz prędkości 1,87 i 1,9 Macha. Wczorajszy, trzeci test był więc sporym krokiem naprzód. Po 47 sekundach działania silników odrzutowych statek Bransona mknął z prędkością ponad dwukrotnie przekraczającą prędkość dźwięku, by wznieść się na wysokość 52 kilometrów.
Czy to blisko, czy daleko celów wyznaczonych sobie przez Virgin Galactic, dowiecie się z dłuższego artykułu, przygotowanego przez Tomka :)
https://www.tabletowo.pl/2018/06/02/mininauka-18-virgin-galactic-jednym-z-pionierow-kosmicznej-turystyki/
źródło: Virgin Galactic przez Engadget