salon Vectra
źródło: Vectra

UOKiK wygrał w sądzie. 22 miliony złotych kary dla Vectry utrzymane

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że sąd odrzucił odwołanie firmy Vectra i tym samym podtrzymał nałożoną przez organ karę grzywny przekraczającą 22 mln złotych za bezprawną zmianę warunków umowy wiążącą się z podwyżkami opłat dla abonentów.

UOKiK 1:0 Vectra

Na początku 2023 roku UOKiK poinformował, że nałożył na firmę Vectra karę w wysokości ponad 22 mln złotych. Równocześnie zobowiązał ją do zwrotu pieniędzy bezprawnie pobranych od klientów. Operator nie zgodził się z interpretacją Urzędu i złożył odwołanie. Rozprawa już się odbyła, a sąd przyznał rację organowi zajmującemu się ochroną konkurencji i konsumentów.

Krótko mówiąc: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wygrał w sądzie i tym samym kara została utrzymana – zarówno w części dotyczącej grzywny wynoszącej ~22,2 mln złotych, jak i należnego użytkownikom zwrotu części opłaconego abonamentu.

Prezes Urzędu, Tomasz Chróstny, napisał na platformie X, że wyrok ten „to ważny sygnał dla konsumentów i całej branży. Od wielu lat podkreślamy, że zmiana istotnych warunków umowy na czas nieoznaczony może nastąpić tylko wówczas, gdy umowa to wyraźnie przewiduje”.

Tymczasem operator, nie mając podstawy prawnej, dokonał jednostronnej zmiany postanowień umowy na czas nieoznaczony, podnosząc tym samym klientom wysokość opłat za internet i telewizję. Podwyżka została mianowicie wprowadzona w latach 2019-2020 w ramach „klauzuli modyfikacyjnej”, chociaż podpisywane umowy nie przewidywały w ogóle takiej możliwości.

Vectra się broniła, ale nie przekonała sądu

Chociaż firma pozwala klientom bez żadnych kosztów rozwiązać umowę w przypadku braku zgody na potencjalną podwyżkę abonamentu, to już samo wprowadzenie „klauzuli modyfikacyjnej” (pozwalającej regularnie podnosić stawki) w trakcie trwania umowy nie było zgodne z prawem.

Vectra nie zdołała przekonać sądu argumentami, takimi jak konieczność modyfikacji umów ze względu na zewnętrzne okoliczności (w tym inflację i dynamiczny rozwój cyfrowych technologii) czy też fakt, że opłaty abonamentowe za usługi telekomunikacyjne w Polsce i tak należą do najniższych w Europie.

Aktualizacja

Firma przesłała do nas swój komentarz:

Nie zgadzamy się z niekorzystnymi rozstrzygnięciami, wyrok jest nieprawomocny, dlatego będziemy składać apelację. Dalsze kroki podejmiemy po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku i jego dokładnej analizie. Do tego czasu nie będziemy udzielać szczegółowych informacji oraz komentować tej sprawy.