Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował o przystąpieniu do opracowywania planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 694-791 MHz. Podmioty zainteresowane wyrażeniem swojego stanowiska mogą je złożyć w siedzibie UKE lub wysłać mejlem.
UKE rozpoczął konsultacje dotyczące pasma 700 MHz
W październiku 2019 roku zainaugurowano działania, mające na celu stworzenie „polskiego 5G” w paśmie 700 MHz. W kwietniu 2023 roku, czyli trzy i pół roku później, dowiedzieliśmy się jednak, że projekt „polskiego 5G” został anulowany. W październiku ubiegłego roku, po zakończeniu aukcji częstotliwości dla „prawdziwego 5G”, Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że skupi się na przetargu na pasmo 700 MHz.
Wówczas deklarowano, że nie będziemy musieli długo czekać na jego założenia. W praktyce proces zagospodarowania 5G w tym paśmie idzie bardzo powoli. Urząd Komunikacji Elektronicznej dopiero 2 sierpnia 2024 roku rozpoczął postępowanie konsultacyjne dotyczące opracowania nowego planu zagospodarowania częstotliwości z zakresu 694-791 MHz.
Podmioty zainteresowane wyrażeniem swojego stanowiska mogą składać swoje stanowiska w ciągu 30 dni (licząc od 2 sierpnia) w siedzibie Urzędu Komunikacji Elektronicznej lub wysłać na adres e-mail [email protected], z dopiskiem „Plan 700 MHz”. Wyniki postępowania konsultacyjnego zostaną ogłoszone na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Komunikacji Elektronicznej przy ul. Giełdowej 7/9 w Warszawie.
W jaki sposób zostanie wykorzystane pasmo 700 MHz w Polsce?
Pasmo 700 MHz nie zostanie wykorzystane wyłącznie na potrzeby bezprzewodowych szerokopasmowych systemów naziemnych – dla nich w założeniach przeznaczono zakresy 703-733 MHz i 758-788 MHz. Ponadto zaplanowano przeznaczenie:
- zakresu 738-753 MHz na potrzeby SDL,
- zakresów 698-703 MHz oraz 753-758 MHz i 733-736 MHz oraz 788-791 MHz na potrzeby PPDR,
- zakresów 694-698 MHz oraz 736-738 MHz na potrzeby PMSE.
W projekcie Planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 694-791 MHz wyjaśniono, że:
- SDL to uzupełniające łącze „w dół” (ang. Supplementary Downlink),
- PPDR (ang. Public Protection and Disaster Relief) to łączność radiowa na potrzeby ochrony publicznej i pomocy w przypadku klęsk żywiołowych (aplikacje radiowe użytkowane na potrzeby bezpieczeństwa publicznego, ochrony i obrony wykorzystywane przez organy krajowe lub odpowiednich operatorów w odpowiedzi na odpowiednie potrzeby krajowe w zakresie bezpieczeństwa publicznego i ochrony, m.in. w sytuacjach nadzwyczajnych),
- PMSE (ang. Program Making and Special Events) to systemy łączności wykorzystywane podczas nadawania lub produkcji programów radiofonicznych lub telewizyjnych lub wykorzystywane do przekazywania w czasie rzeczywistym informacji audiowizualnej, w szczególności podczas imprez masowych, imprez sportowych lub widowisk.