Zgodnie z tradycją, pierwsza tegoroczna edycja Ubuntu dostępna jest do pobrania. Canonical udostępnił na swoich serwerach wydanie 19.04 Disco Dingo.
Co nowego w nowym wydaniu jednego z najpopularniejszych Linuksów?
Ubuntu 19.04 Disco Dingo oparte jest oczywiście na najnowszej wersji jądra 5.0 (oferuje ono między innymi lepsze działanie mniej wydajnych maszyn oraz obsługę szyfrowania Adiantum i technologii AMD FreeSync) i zawiera zaktualizowane wersje oprogramowania. Do dyspozycji użytkowników są m.in.: GNOME 3.32, MATE 1.22 czy KDE Plazma 5.15, a poza tym pakiet biurowy LibreOffice został zaktualizowany do wersji 6.2, zaś Firefoxa otrzymujemy w wersji 66. Sterownik graficzny Mesa zawitał w wersji 19.0 i wykorzystuje środowisko Gnome 3.32 z takimi nowymi funkcjami, jak: nowy menedżer plików Nautilus oferujący ich wyróżnianie, skalowanie na monitorach HiDPI, rozbudowane zarządzanie prawami aplikacji, mamy do dyspozycji szersze opcje konfiguracji trybu nocnego, są dostępne okrągłe awatary użytkowników czy też sprawniejsza współpraca z Dyskiem Google.
Tradycyjnie już dostępne są też poprawki wydajności, które tym razem naprawdę są odczuwalne (wydajność została zwiększona poprzez optymalizację wykorzystania pamięci i procesora oraz zaaplikowano poprawki związane z animacjami). Do tego dostaliśmy jak zawsze przy kolejnym wydaniu nową tapetę i odświeżony zestaw ikon. Kolejną nowością jest rozszerzenie odpowiadające za umieszczanie skrótów i folderów na pulpicie czy usługa indeksowania plików Tracker, przyspieszająca ich wyszukiwanie.
Na poniższym filmie od OMG!Ubuntu możecie sprawdzić nowości przygotowane przez Canonical:
Poza nowym Ubuntu udostępnione zostały także jego pozostałe odmiany takie jak: Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Ubuntu Mate, Ubuntu Budgie, Ubuntu Kylin i Ubuntu Studio w wersjach zarówno do użytku domowego, jak i tych serwerowych. Jednym słowem mówiąc każdy znajdzie dla siebie odpowiednią odmianę w zależności od posiadanego sprzętu czy też upodobań.
W ramach przypomnienia dodam, że Ubuntu 19.04 jest wydaniem z gałęzi krótkoterminowej, wsparcie dla niego potrwa dokładnie dziewięć miesięcy, do stycznia 2020 r. Użytkownicy, którzy oczekują wydań o dłuższym terminie wsparcia, powinni zainteresować się wydaniem Ubuntu 18.04 LTS (Long Term Support).
Gdzie pobrać nowe Ubuntu?
System jest już do pobrania ze strony internetowej. W celu jego pobrania, udaj się pod ten adres.
Źródło: OMG!Ubuntu