Ubuntu 16.04 Xenial Xerus to ostatnia stabilna (tzw. LTS) odsłona Ubuntu ze środowiskiem graficznym Unity, które zostało później zastąpione przez GNOME. Tak się właśnie składa, że ten już ponad dwuletni system doczekał się właśnie aktualizacji do finalnej, piątej wersji.
Z Ubuntu 16.04 Xenial Xerus korzystałem bardzo długo i uważam ten system za jeden z najlepszych Linuksów, jaki kiedykolwiek powstał. OS ten jest dosyć lekki, a zarazem ma bardzo wygodny, nowoczesny i nieco odmienny interfejs, który sprawdzi się świetnie nie tylko na ekranie komputera stacjonarnego, ale również laptopa z niewielkim wyświetlaczem. To właśnie te elementy sprawiały, że z tego systemu, jak i środowiska, korzystałem paręnaście długich miesięcy bez myślenia o zmianie.
Niestety, Canonical postanowiło porzucić środowisko Unity na rzecz GNOME, do którego nigdy nie potrafiłem się przekonać. Dopiero w systemie Pop!_OS zaczynałem je powoli lubić. Niestety, jego użytkowanie na monitorze komputera stacjonarnego nie jest zbyt wygodne, natomiast na swoim notebooku nie chcę mieć tak ciężkiego środowiska, jakim jest GNOME.
Ubuntu 16.04 to LTS (Long Term Support), a więc jego wsparcie będzie trwało przez jeszcze kilka długich lat. Canonical system ten również na bieżąco aktualizuje. Tak stało się też i wczoraj, bowiem Xenial Xerus został uaktualniony do finalnej, już piątej wersji.
Co wnosi Ubuntu 16.04.5 LTS?
Dodatki, które wnosi aktualizacja, są ściśle związane z techniczną stroną systemu. Uaktualnienie zawiera przede wszystkim nowszą wersję jądra systemu, oznaczoną jako 4.15 (aktualnie najnowszą, stabilną odsłoną kernela jest 4.17). Canonical dodało również nowszą obsługę sterowników graficznych, którą mogliśmy zobaczyć już w Ubuntu 18.04 Bionic Beaver. Poprawiono także zabezpieczenia oraz naprawiono błędy.
Jak możecie zauważyć, aktualizacja nie wprowadza żadnych nowości do interfejsu. Jest to dosyć oczywiste ze względu na to, że Canonical nie rozwija dłużej swojego środowiska Unity.
Najnowsza wersja Ubuntu 16.04 Xenial Xerus jest już dostępna do pobrania. Użytkownicy mogą wybierać pomiędzy wersją i386 (32-bit) a AMD64 (64-bit).
Źródło: OMG!Ubuntu