Tokio kończy zbieranie elektrośmieci, które zostaną przerobione na medale dla uczestników Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku

Organizatorzy Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio zbierają stare smartfony, zepsute aparaty cyfrowe, zużyte laptopy i inne urządzenia elektroniczne. Metale szlachetne użyte w częściach tych sprzętów, zostaną wykorzystane do produkcji medali dla najlepszych olimpijczyków.

To nie jest łatwe zadanie. Do uroczystości otwarcia przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio pozostało 17 miesięcy. Jednak zbieranie sprzętu elektronicznego, potrzebnego do wykonania około 5000 medali, trwa już od lat, i jest już na ukończeniu. Do listopada 2018 roku, do władz miejskich w Tokio przekazano w sumie 47488 ton zużytych urządzeń. Dodatkowo jeden z lokalnych operatorów telefonii komórkowej przekazał 5 milionów telefonów oddanych przez klientów.

Celem akcji jest pozyskanie z elektrośmieci ponad 30 kg złota, prawie 4100 kg srebra i około 2700 kg brązu. Każdy medal zawieszony na szyjach uczestników Letnich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich będzie w całości wykonany właśnie z tych materiałów pochodzących z recyklingu.

Większość potrzebnych, surowców, jeśli nie wszystkie, zostało już pozyskanych na wspomniany cel, więc wkrótce powinna ruszyć produkcja medali. Zresztą, ekologia na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio będzie promowana znacznie szerzej – między innymi przez elektryczne samochody.

Jeśli zastanawiacie się, ile metali szlachetnych można pozyskać z przeciętnego iPhone’a, to okazuje się, że z typowego smartfona Apple można wyciągnąć około 0,034 grama złota i 0,34 grama srebra.

Oczywiście Japończycy i tak pozyskaliby wartościowe surowce z wyrzuconych elektrośmieci, jednak cała akcja związana z olimpijskimi medalami nabiera bardzo przyjemnego, symbolicznego wymiaru. Zwycięzcy zawodów w poszczególnych dyscyplinach zabiorą do domów medale, po części wykonane ze smartfonów, których kiedyś używali mieszkańcy Tokio.

 

źródło: AFP przez Phone Arena