TikTok to potęga. Może pozwolić sobie na zapłacenie 5,7 mln dolarów kary za naruszanie prywatności dzieci

TokTok, pozwalający nastolatkom na zostanie sławnym dzięki publikowaniu 15-sekundowych filmików, stał się najczęściej pobieraną aplikacją w pierwszej połowie 2018 roku, wyprzedzając Facebooka, Instagrama i Snapchata. Ze względu na grupę docelową, dzieci mogą być narażone na naruszenia prywatności. TikTok nie robi z tego sprawy i z miejsca wypłaca ponad 5 mln dolarów grzywny.

TikTok należy do chińskiej firmy ByteDance, która w ubiegłym roku sprytnym ruchem zdobyła 500 milionów użytkowników, przejmując popularną aplikację Musical.ly. Dzięki połączeniu tych marek, TikTok osiągnął w sumie ponad miliard pobrań na Androida i iOS. 

„Około 663 milionów tych instalacji miało miejsce w 2018 roku” – wyjaśnia Oliver Yeh, założyciel Sensor Tower, przedstawiający statystyki dotyczące TikToka. „Aby mieć porównanie, wystarczy powiedzieć, że aplikacja Facebooka została zainstalowana w zeszłym roku około 711 milionów razy, a Instagram zaliczył około 444 milionów nowych pobrań.”

Te ogromne liczby pochodzą przede wszystkim z krajów azjatyckich. W ubiegłym miesiącu 43% nowych użytkowników aplikacji pochodzi z Indii. Nie oznacza to, że gdzie indziej TikTok radzi sobie słabo. W USA łączna liczba pobrań TikToka to 96 milionów. W Polsce mamy w sumie 5,7 miliona użytkowników tej aplikacji.

Kim są polscy użytkownicy TikTok – platformy społecznościowej goniącej w statystykach Facebooka i Instagrama?

W związku z rosnącą popularnością TikToka, nasuwają się poważne zastrzeżenia natury etycznej, dotyczącej wykorzystywania wizerunku osób nieletnich – zdecydowana większość użytkowników serwisu to nastolatki w wieku 13-15 lat. Niedawno w indyjskim stanie Tamil Nadu wniesiono o zablokowanie tej aplikacji, z uwagi na wysokie niebezpieczeństwo narażania dzieci na nadużycia.

W gruncie rzeczy TikTok sam przyznał się do niedopatrzeń, zgadzając się na zapłacenie kary 5,7 miliona dolarów. Amerykańska Federalna Komisja Handlu zauważyła, że serwis niezgodnie z prawem przetwarzał dane dzieci poniżej 13 lat, co było naruszeniem ustawy COPPA.

TikTok był zmuszony rozgraniczyć różne środowiska odbiorców – dzieci poniżej 13 lat mogą korzystać z aplikacji, ale tylko za zgodą rodziców. Nakłada się na nie znaczne ograniczenia treści oraz interakcji z innymi użytkownikami. Nie mogą też udostępniać filmów, utrzymywać własnych profili i mieć obserwatorów.

Problemy związane z prywatnością w tej sieci społecznościowej będą pojawiać się coraz częściej. W miarę, jak TikTok będzie rósł, ryzyko wykorzystania go przez niepowołane osoby – również.

 

źródło: TikTok, Tech2, FoneArena