Czy TikTok może być miejscem do oglądania treści naukowych i rozwijania inżynieryjnych pasji? Owszem, może. A nawet będzie – pozwoli na to nowy kanał, który jeszcze w tym miesiącu zostanie uruchomiony w Europie.
Wielu osobom TikTok kojarzy się ze ściekiem i ostatnim miejscem, gdzie można by szukać wartościowych treści. To krzywdząca i niezupełnie trafna opinia – wystarczy rzucić okiem na kanał Tabletowo. ;)
Kanał STEM, czyli nauka i technologia na TikToku
Niemniej faktem jest, że jest to platforma, która w dużej mierze zbudowana jest z dość specyficznych, często nieszczególnie ambitnych materiałów. Jednak w tym morzu nawet miłośnicy nauki mogą znaleźć coś dla siebie. Na przestrzeni ostatnich 3 lat na TikToku opublikowano blisko 15 milionów filmów o tematyce STEM, a więc poświęconych nauce, technologii, inżynierii i matematyce.
Aby pomóc je odnajdywać, TikTok przygotuje kanał STEM, który już w kwietniu zadebiutuje w Europie. To specjalna karta, na której zgromadzone zostaną materiały poświęcone nauce i technologii. Jest to miejsce, które – cytując pijarowców platformy – ma ułatwić dalsze odkrywanie oraz łączyć użytkowników o wspólnych zainteresowaniach z jeszcze większą efektywnością.
U wszystkich niepełnoletnich użytkowników karta STEM pojawi się automatycznie, tuż obok sekcji Dla ciebie (nastolatkowie będą mogli ją wyłączyć w ustawieniach, a dorośli – włączyć). Gorsza wiadomość jest taka, że kanał będzie anglojęzyczny. Użytkownicy dostaną jednak możliwość włączenia napisów z automatycznym tłumaczeniem.
Sukces w USA
Wcześniej kanał STEM został już uruchomiony w Stanach Zjednoczonych. Ciekawostką może być fakt, że wydarzenie to zaowocowało wzrostem publikacji treści z tej kategorii aż o 24%. Równocześnie jeden na trzech nastolatków w USA przegląda go przynajmniej raz w tygodniu.
Wierzymy, że możliwość odkrywania jest podstawą w doświadczaniu TikToka, dlatego platforma nieustannie stara się pomagać swojej społeczności w odnajdywaniu nowych i wartościowych treści poprzez wprowadzanie kolejnych, ciekawych formatów. Mamy nadzieję, że uruchomienie kanału STEM w całej Europie będzie stanowić źródło inspiracji dla nowego pokolenia inżynierów, matematyków i entuzjastów nauk ścisłych. Marlène Masure, dyrektor generalna ds. operacyjnych TikTok dla regionu EMEA
Co warte podkreślenia, treści pojawiające się na karcie STEM będą weryfikowane pod kątem wiarygodności i wartości naukowej. Odpowiadają za to organizacje Common Sense Networks oraz Poynter Institute.