Laptopy, nawet modele skierowane dla graczy, są coraz smuklejsze i zgrabniejsze. Dziś wydajny oraz przenośny komputer zmieścimy do torby i będzie on zajmował podobną przestrzeń, jak większy zeszyt. Paul Klinger postanowił pójść o krok dalej i stworzył miniaturowy komputer, który zmieści się w niewielkiej kieszeni w spodniach.
Na wstępie warto zaznaczyć, że nie mamy do czynienia z „pełnoprawnym komputerem”, takim jak laptopy z Windowsem czy macOS. Urządzeniu, które zostało nazwane ThinkTiny, bliżej jest do prostej mikrokonsoli z zestawem kilku gier.
Obudowa, która powstała przy użyciu drukarki 3D, inspirowana jest wyglądem laptopów Lenovo ThinkPad. Utrzymana jest w czarnym kolorze, a pomiędzy „klawiszami” znajduje się charakterystyczny czerwony przycisk TrackPoint, który w przypadku ThinkTiny pełni rolę kontrolera w grach. Natomiast sama klawiatura jest tylko atrapą – zresztą przy tak małych rozmiarach, wciskanie klawiszy jest prawie niemożliwe bez użycia dodatkowego narzędzia.
W środku miniaturowej obudowy umieszczony jest chip ATtiny1614. Z kolei zastosowany wyświetlacz ma zaledwie 0,96 cala, rozdzielczość 128 x 64 pikseli i wykonany został w technologii OLED. Ponadto, mała dioda LED podświetla zielony napis Think, który umieszczony jest tuż obok atrapy gładzika. Całość działa dzięki energii zgromadzonej w akumulatorze o pojemności 300 mAh.
Lista dostępnych gier jest skromna i są to wyłącznie naprawdę proste produkcje, takie jak Snake, Tetris, Game of Life i Lunar Lander. Mimo tego, możliwość pogrania na tak niewielkim urządzeniu powinna dostarczyć sporo przyjemności.
Według Gizmodo, Paul Klinger nie zamierza sprzedawać ThinkTiny, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę chociażby ryzyko pozwu sądowego ze strony Lenovo. Jednakże, jeśli jesteście zainteresowani opisywanym miniaturowym laptopem, to całą dokumentację znajdziecie na platformie GitHub.
Co ciekawe, nie jest to pierwszy miniaturowy komputer stworzony przez Klingera. Wcześniej zaprojektował on TinyPC z oddzielnym monitorem i kontrolerem. Na TinyPC również możemy odpalić kilka prostych tytułów. Osoby, które chcą zbudować podobny sprzęt, powinny odwiedzić GitHuba – tutaj Klinger także przygotował niezbędną dokumentację.