Recenzja Xiaomi Mi Mix 2, czyli smartfona bliskiego ideału

Xiaomi był jednym z pierwszych producentów, który zdecydował się umieścić niemal bezramkowy wyświetlacz w smartfonie. Xiaomi Mi Mix 2 to druga generacja tego urządzenia i naturalnie wprowadzono trochę poprawek i zmian. Czym jednak tak naprawdę charakteryzuje się ten sprzęt poza ciekawym wyglądem? Jak się sprawdza w codziennym użytkowaniu? Czy jest wart naszych pieniędzy? Na te (i inne) pytania odpowiem w poniższej recenzji.

Specyfikacja techniczna Xiaomi Mi Mix 2:

Cena w momencie publikacji: 2499 złotych

WIDEORECENZJA

OBUDOWA

Nie ulega wątpliwości, że Xiaomi Mi Mix 2 jest świetnie wykonanym smartfonem. Jego tył jest zrobiony z ceramiki i charakteryzuje się tym, że się nie rysuje i nie jest tak mocno podatny na zabrudzenia. Boki urządzenia są natomiast metalowe. Jedynie na górze i dole znajdziemy po dwa małe paski z tworzywa sztucznego, mające za zadanie usprawnić działanie anten. Całość wygląda bardzo elegancko, dzięki połączeniu czerni z delikatnymi złotymi akcentami. Jedyne, co może nieco przeszkadzać, to waga urządzenia, która wynosi aż 185 gramów. Przy dłuższym użytkowaniu można odczuć dyskomfort i zmęczenie ręki.

Na tyle smartfona znajdziemy aparat główny, którego soczewka lekko odstaje od obudowy. Obok niego umieszczono podwójną diodę doświetlającą, a pod nim okrągły, lekko zagłębiony skaner linii papilarnych. Nieco niżej widoczny jest jeszcze napis „Mix designed by Xiaomi”.

Na dolnej krawędzi umieszczono złącze USB Typu C, głośnik multimedialny (po prawej) oraz mikrofon (po lewej). Wydawałoby się więc, że w smartfonie jest tylko jeden głośnik, jednak, ku mojemu zaskoczeniu, producent umieścił też drugi. Jest on w tym samym miejscu, co słuchawka do rozmów.

Jakość odtwarzanych dźwięków jest zadowalająca, ale miałem nadzieję na minimalnie więcej. Co prawda dźwięk jest dość głośny i czysty, ale, jak dla mnie, jest on nieco za bardzo „spłaszczony” i brakuje mu jakiegoś podbicia. Dodatkowo ten drugi, frontowy głośnik jest tak cichy, jakby go w ogóle nie było. Do sporadycznego słuchania muzyki wystarczy, ale bardziej wymagające osoby mogą nie być do końca zadowolone z jego możliwości.

Na prawej krawędzi umieszczono klawisze głośności i zasilania, a na górze mikrofon. Lewy bok ukrywa w sobie wysuwaną tackę na dwie karty nanoSIM. Niestety, nie wiedząc czemu, zabrakło tu miejsca na karty microSD, więc musi nam wystarczyć pamięć wbudowana (64 GB, 128 GB lub 256 GB – w zależności od wersji). W smartfonie nie znajdziemy też złącza słuchawkowego, na szczęście producent dołącza do zestawu odpowiednią przejściówkę.

Największym wyróżnikiem Xiaomi Mi Mix 2 jest jednak to, co znajdziemy na przodzie. Umieszczono tam bowiem bardzo duży, niemal bezramkowy i pokryty szkłem 2.5D wyświetlacz. Jest to ekran IPS TFT o przekątnej 5,99 cala, proporcjach 18:9 (2:1) i rozdzielczości 2160×1080 pikseli. Panel charakteryzuje się świetnie nasyconymi kolorami oraz dużą jasnością maksymalną przy jednoczesnej stosunkowo niskiej wartości minimalnej. Świetne są też kąty widzenia, jedynie minimalnie można przyczepić się do czarnego, który jest nieco szary oraz bieli, która jest lekko zżółknięta.

Nad ekranem umieszczono tylko wspomniany już głośnik do rozmów i odtwarzania dźwięków. Jak pisałem wyżej, wyświetlacz jest niemal bezramkowy – najbardziej to widać, patrząc na dolną część panelu przedniego. Umieszczono tu bowiem czarny, kilkumilimetrowy pasek, a po środku diodę powiadomień, natomiast przy prawej krawędzi kamerkę do selfie. Według mnie jest to totalnie niepraktyczne i nie rozumiem, dlaczego producent zdecydował się na taki ruch. O ile w przypadku aplikacji aparatu udostępniono możliwość wykonywania zdjęć „do góry nogami” po obróceniu urządzenia, to już w innych programach, wykorzystujących kamerkę (na przykład Skype, Instagram, Snapchat, Messenger itp.) już to nie zadziała. Notorycznie więc zdarza się, że trzymając sprzęt w ręce, po prostu zakrywamy kamerkę ręką.

a może by tak „pograć w statki„? ;) / zdjęcie jest elementem kampanii Wargamingu – WoWS Blitz

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Głośnik. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie, skaner linii papilarnych
3. Aparat. Bateria. Podsumowanie

SYSTEM

W Xiaomi Mi Mix 2 zainstalowano system operacyjny Android 7.1.1 Nougat z autorskim interfejsem producenta MIUI 9.2. Znajdziemy w niem wiele dodatków, takich jak:

Xiaomi Mi Mix 2 działa mega płynnie i bardzo ciężko mi jest do czegokolwiek się przyczepić. Codzienne korzystanie z tego urządzenia jest komfortowe, wygodne, aplikacje działają bez zarzutów, nie zacinają się, nie wyłączają i nie przeładowują.

Nie można też przyczepić się do działania modułów łączności. Wi-Fi, transmisja danych, GPS i Bluetooth działają bardzo dobrze, podczas testów nie uświadczyłem żadnych błędów. Bardzo zaskoczyło mnie też to, że udostępnianie internetu z Mi Mix 2 jest możliwe nawet przy połączeniu do innej sieci Wi-Fi. Dla mnie to z lekka nowość – do tej pory większość urządzeń po uruchomieniu opcji udostępniania internetu automatycznie wyłączało Wi-Fi, a udostępnianie było możliwe tylko przy użyciu transmisji danych.

Rozmowy telefoniczne wykonywane za pomocą Mi Mix 2 są dobrej jakości i nie mamy powodów do narzekania. Osoba po drugiej stronie jest słyszana dość głośno i wyraźnie, rozmówcy też twierdzili, że moich wypowiedzi nic nie zakłócało. Smartfon nie ma też problemów z gubieniem zasięgu, ale w żaden sposób nie odstaje od konkurencji pod tym względem – ani pozytywnie, ani negatywnie.

Warto dodać, że w Xiaomi Mi Mix 2 obecny jest również moduł NFC. Działa on perfekcyjnie, przy płatnościach smartfonem nie uświadczyłem żadnych problemów.

Pamięć wbudowana w testowanym przeze mnie Xiaomi Mi Mix 2 ma pojemność 64GB, z czego dla użytkownika zostaje około 55,5 GB. Na rynku dostępne są też wersje 128 GB lub 256 GB. Jest to stosunkowo istotna informacja, ponieważ smartfon nie obsługuje kart pamięci, więc ewentualnym wyjściem w sytuacji braku wolnej pamięci jest chmura.

W testach syntetycznych Xiaomi Mi Mix 2 wypadł następująco:

SKANER LINII PAPILARNYCH

W Xiaomi Mi Mix 2 skaner linii papilarnych został umieszczony na tyle. Trzeba przyznać, że działa on rewelacyjnie. Wystarczy ułamek sekundy, żeby smartfon był gotowy do pracy. Ponadto czytnik jest bardzo precyzyjny i nie miewa problemów z rozpoznaniem palca użytkownika.

Oprócz możliwości odblokowania smartfona, są jeszcze trzy dodatkowe opcje. Można używać odcisku zamiast hasła, albo do blokowania aplikacji, do których nie chcemy, żeby każdy miał swobodny dostęp. Ponadto możliwe jest zapisywanie zdjęć po delikatnym dotknięciu czytnika. Skaner obsługuje już żadnych innych gestów, ani nie oferuje dodatkowych funkcjonalności.

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Głośnik. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie, skaner linii papilarnych
3. Aparat. Bateria. Podsumowanie

APARAT

Xiaomi Mi Mix 2 został wyposażony w aparat główny o matrycy 12 Mpix z optyczną stabilizacją obrazu, przysłoną f/2.0 i podwójną diodą doświetlającą. Trzeba przyznać, że wykonane tym smartfonem fotografie są bardzo dobrej jakości, z ładnymi, żywymi kolorami i dużą szczegółowością. Dodatkowo wyostrzanie mniejszych elementów jest całkiem niezłe, a ponadto sprzęt „łapie” ostrość bardzo szybko. Przy takich zdjęciach jesteśmy w stanie uzyskać ładny efekt rozmazanego tła.

Nieco gorzej fotografie wyglądają, kiedy zrobi się je przy gorszych warunkach oświetleniowych lub przy sztucznym świetle. Są one wtedy mniej wyraźne, z trochę bardziej wypłowiałymi kolorami, a dodatkowo łatwo o rozmazania. Ogólnie rzecz ujmując, Xiaomi Mi Mix 2 wykonuje świetne zdjęcia, ale tylko w dobrych warunkach oświetleniowych. Gdy jest ciemniej, jakość diametralnie spada.

Na przodzie umieszczono kamerkę o matrycy 5 Mpix. Wykonuje ona dobrej jakości zdjęcia, ale tylko w lepszych warunkach oświetleniowych. Wtedy charakteryzują się one żywymi kolorami i sporą szczegółowością. Gdy jest nieco ciemniej, jakość spada, kolory są mało wyraziste, dodatkowo rozmazania zdarzają się stanowczo za często.

Tak, jak pisałem wcześniej, najdziwniejsze w kamerce frontowej jest to, gdzie została ona umieszczona. Przez to, że jest zlokalizowana w prawym dolnym rogu, bardzo łatwo ją zakryć i chyba jedynym sensownym rozwiązaniem jest faktycznie obrócenie urządzenia o 180 stopni.

Aplikacja aparatu ma kilka dodatków, ale nie jest ich za wiele. Oprócz normalnego wykonywania zdjęć czy filmów jest też panorama, krótkie wideo (o długości maksymalnie 10 sekund), upiększanie, tryb nocny, tilt-shift (rozmazanie zdjęcia w formie koła lub pasów) oraz grupowe selfie (wybór najlepszej fotografii z serii). Dla bardziej wymagających użytkowników znalazł się też tryb ręczny, w którym można dostosować balans bieli, ostrość, ISO oraz czas ekspozycji. Jest też 12 filtrów kolorystycznych oraz tryb HDR.

AKUMULATOR

Xiaomi Mi Mix 2 wyposażono w akumulator o pojemności 3400 mAh. Przekłada się to na całkiem niezły czas pracy, a konkretniej od 5,5 do 6 godzin SoT (Screen-on-Time) w trybie mieszanym (po połowie Wi-Fi i transmisja danych, jasność na połowie, pełna synchronizacja). Przy ciągłym korzystaniu z Wi-Fi można wydłużyć ten czas do nawet nieco ponad 7 godzin na wyświetlaczu. Korzystając tylko z transmisji danych, jesteśmy w stanie uzyskać SoT na poziomie około 5 godzin, co również jest bardzo dobrym wynikiem.

Xiaomi Mi Mix 2 ładuje się przy użyciu ładowarki z przewodem z końcówką USB Typu C. Warto dodać, że urządzenie obsługuje tryb szybkiego ładowania, pozwalający naładować akumulator do 50% w około 30 minut.

PODSUMOWANIE

Xiaomi Mi Mix 2 jest świetnym urządzeniem! Ma sporo zalet: świetny, bezramkowy ekran o proporcjach 18:9 (2:1), ładna, dobrze wykonana obudowa, zapewniający zadowalające czasy pracy akumulator oraz całkiem niezły aparat, gdy robi się zdjęcia w dobrych warunkach oświetleniowych. Poza tym smartfon działa bardzo szybko, ma sporo dodatków systemowych i został wyposażony w perfekcyjny skaner linii papilarnych.

Do wad zaliczyć jednak trzeba umieszczenie kamerki frontowej, które jest zupełnie nietrafione i prawie uniemożliwia jej używanie, szczególnie w zewnętrznych aplikacjach typu Snapchat, Instagram czy Messenger. Poza tym jakość zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych mogłaby być nieco lepsza, a głośnik mógłby grać minimalnie lepiej. Szkoda też, że w urządzeniu nie ma 3,5 mm złącza słuchawkowego i slotu na kartę microSD.

Ogólnie jednak myślę, że smartfon jest jak najbardziej wart naszej uwagi. Jest to bardzo przyjemny sprzęt, który z czystym sumieniem mogę polecić.

Dajcie znać, co Wy myślicie o tym urządzeniu i czy zdecydowalibyście się na jego zakup? A może sugerujecie inny, lepszy smartfon w podobnej cenie?

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Głośnik. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie, skaner linii papilarnych
3. Aparat. Bateria. Podsumowanie

Exit mobile version