Test Hammer Active 2 LTE – smartfona z wytrzymałą obudową i Androidem Go

SKANOWANIE TWARZY

W Hammer Active 2 LTE postanowiono zaoszczędzić na skanerze linii papilarnych, mamy za to rozpoznawanie twarzy. Wykorzystuje ona tylko i wyłącznie wbudowaną, przeciętnej jakości kamerkę frontową, co nie zapewnia zbyt dużej precyzyjności działania. Rzekłbym nawet, że prawie niemożliwe jest odblokowanie urządzenia za pomocą twarzy, nawet świeżo po dodaniu nowego skanu.

To, co jest jeszcze dziwne, to informacja o nieprawidłowym rozpoznaniu twarzy, która pojawia się w języku angielskim. Zresztą tak samo, jak zakładka w ustawieniach z informacjami o rozpoznawaniu. Ktoś typowo zapomniał to przetłumaczyć.

Ogólnie więc – skanowanie twarzy w tym smartfonie jest totalnie bezużyteczne, niemal za każdym razem i tak musimy wpisać hasło ręcznie.

APARAT

Na tyle Hammer Active 2 LTE umieszczono pojedynczy aparat główny z jedną diodą doświetlającą. Ma on matrycę o rozdzielczości 8 Mpix, z kolei na froncie jest jeszcze 2-megapikselowa kamerka.

Hammer Active 2 LTE / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

W kwestii jakości zdjęć nie ma wielkich zaskoczeń – są one mało szczegółowe, z przeciętnymi kolorami i z widocznym ziarnem i poszarpaniem krawędzi obiektów. Aparat słabo radzi sobie też z wyostrzaniem mniejszych elementów, a fotografie nocą nie mają w sobie zbyt wielu szczegółów.

Aparat w tym smartfonie nada się wiec tylko do podstawowych zdjęć, spektakularnych fotografii nie ma co oczekiwać.

Kamerka frontowa również nie najlepiej sobie radzi z wykonywaniem zdjęć, mają bardzo mało szczegółów, dużo szumów i słabo nasycone kolory. Do tego kąt widzenia zdaje się być bardzo wąski, więc chcąc zrobić zdjęcie w kilka osób musimy się mocno nagimnastykować wysuwając rękę do przodu.

Aplikacja aparatu jest podstawowa i nie zawiera w sobie zbyt wielu dodatków. Mamy bowiem możliwość skorzystania tylko z trybu HDR, w ustawieniach jest jeszcze ręczne dostosowanie ekspozycji, efektu kolorów, scenerii i balansu bieli. I to w sumie wszystko.

Warto też dodać że wykonywanie zdjęć jest bardzo powolne, zapisują się długo, a przy zdjęciach w ruchu często pojawiają się rozmazania.

AKUMULATOR

Hammer Active 2 LTE jest wyposażony w ogromny akumulator o pojemności 5000 mAh. Ciekawostką jest to, że ta pojemność może przydać się nam nie tylko do korzystania z tego smartfona, ale również do ładowania innych. Jest tu bowiem tak zwana funkcja Power Bank, która umożliwia przesyłanie energii do innego urządzenia. Niestety jednak producent nie dodaje w zestawie odpowiedniego przewodu, który by to umożliwił.

Hammer Active 2 LTE / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Akumulator jednak pozwala osiągnąć fenomenalne wyniki po jednym ładowaniu. Na samej transmisji z pełną jasnością osiągniemy bowiem w okolicy 6,5 godziny na wyświetlaczu i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ten czas jeszcze wydłużyć. Przełączając się na samo WiFi ten czas może wydłużyć się bowiem nawet do nieco ponad 16 godzin, wow! Korzystając naprzemiennie z WiFi i transmisji uzyskamy natomiast w okolicy 11-12 godzin na ekranie.

Takie czasy działania pozwalają na bezproblemowe korzystanie z urządzenia bez ładowania nawet przez kilka dni. Gdy już jednak pojawi się potrzeba uzupełnienia akumulatora możemy to zrobić za pomocą przewodu microUSB. Tak jak jednak wspominałem – musi on mieć nieco dłuższy bolec, standardowy nie zawsze będzie pasował.

Warto również powiedzieć, że czas ładowania od 0 do 100% jest strasznie długi. Często to trwa w okolicy 5 godzin, co według mnie jest co najmniej o połowę za wysokim wynikiem.

Hammer Active 2 LTE / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

WYTRZYMAŁOŚĆ

Hammer Active 2 LTE jest wytrzymałym sprzętem, co potwierdzają certyfikaty IP68 i IK04. W teorii powinno więc być bardzo dobrze, a jak w praktyce?

Hammer Active 2 LTE / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Wody telefon na pewno się nie boi. Ponad godzinne pływanie w basenie nie wywarło na nim żadnego wrażenia i sprzęt cały czas działa bardzo dobrze. Większość upadków też nie uszkodziły urządzenia i jedyne co, to czasem podczas uderzenia w podłoże otwierały się zaślepki.

Podczas testów rzucałem smartfonem kilkukrotnie o asfalt, beton i różnej wielkości kamienie. Początkowo, poza drobnymi obtarciami, nie pojawiły się żadne znaki użytkowania. Jednak po upuszczeniu urządzenia ekranem do dołu z około 3 metrów z nieco większą siłą szkło delikatnie pękło.

Hammer Active 2 LTE / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Kolejne uderzenia powiększyły pęknięcia, do tego rozlał się jeszcze wyświetlacz. Zmieniły się też kolory, są też widoczne paski po całej długości. Co jednak ważne – smartfon i tak cały czas działał i ekran prawidłowo reagował na dotyk.

Tak więc – obudowa jest faktycznie wytrzymała, jednak przy niefortunnym upadku ekranu na kamienie pęknięcia naturalnie mogą się pojawić. Jest to tylko szkło, które, jak wiadomo, lubi czasem pęknąć.

PODSUMOWANIE

Hammer Active 2 LTE nie jest smartfonem dla każdego. Jest to sprzęt głównie dla osób szukających naprawdę bardzo podstawowego urządzenia, głównie do dzwonienia i sporadycznego wykonywania zdjęć. Sprawdzi się on u niektórych ze względu na długo działającą baterię po jednym ładowaniu oraz dzięki bardzo wytrzymałej obudowie. Bardzo zaskakuje też fakt, że w smartfonie umieszczono moduł NFC pozwalający płacić zbliżeniowo w sklepach. Do tego cena jest stosunkowo niska, co tym bardziej może zachęcić do zakupu.

Hammer Active 2 LTE / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie jest to urządzenie stworzone do korzystania z portali społecznościowych, Internetu i instalowanych w smartfonie aplikacji. Raczej powinniśmy się ograniczać do tego, co jest dostępne fabrycznie w urządzeniu z aplikacjami w wersji Go/Lite na czele. Mimo wszystko nawet w tych programach każda zlecona przez nas akcja trwa zdecydowanie za długo i osobiście miałem spore trudności z dłuższym używaniem tego sprzętu. Wiem, jestem nerwowy i nie mam cierpliwości, cóż zrobić… Mam jednak obawy, czy osoby pracujące w terenie nie będą miały jej jeszcze mniej.

Co prawda podczas moich testów ostatecznie ekran pękł i się trochę rozlał, jednak to już typowo zależy od tego jak smartfon upadnie. Jednak wcześniejsze uderzenia Hammer Active 2 LTE przeżył bez jakichkolwiek śladów, co dość pozytywnie świadczy o jego wytrzymałości.

Hammer Active 2 LTE / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Tak więc – Hammera Active 2 LTE mogę polecić tylko i wyłącznie do podstawowych działań, jeśli zależy Wam na wytrzymałej obudowie i wydajnym akumulatorze. W innym przypadku warto jednak poszukać czegoś innego. Dajcie znać co Wy sądzicie o takim smartfonie i co zmienilibyście w nim żeby spełniał Wasze wszystkie oczekiwania! :)

Spis treści:

  1. Wzornictwo, jakość wykonania. Wysuwany aparat. Głośnik. Wyświetlacz. System. Działanie
  2. Rozpoznawanie twarzy. Wytrzymałość obudowy. Bateria. Aparat. Podsumowanie

Hammer Active 2 LTE w sklepie Media Expert

Test Hammer Active 2 LTE – smartfona z wytrzymałą obudową i Androidem Go
WYŚWIETLACZ
6.5
DZIAŁANIE, PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
1
OPROGRAMOWANIE
5
AKUMULATOR
9
MULTIMEDIA
5
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
5.5
APARATY
3
JAKOŚĆ WYKONANIA
8.5
WZORNICTWO
5.5
Ocena użytkownika0 głosów
0
Zalety
Wytrzymała obudowa
Wydajny akumulator
Donośny głośnik multimedialny
Wady
Słabe podzespoły
Niski komfort użytkowania
Niestandardowe złącze microUSB i gniazdo słuchawkowe
Bardzo dziwnie zamontowana tacka na karty
Słabe aparaty
Cichy głośnik do rozmów
5.4
OCENA