Test typowego średniaka, czyli recenzja Moto G5S Plus

SYSTEM

W smartfonie zainstalowano Androida w wersji 7.1.1 Nougat. Jest to teoretycznie czysta wersja systemu, lecz umieszczono tu kilka ciekawych dodatków. Są to głównie gesty, bardziej rozbudowane opcje powiadomień i kilka innych opcji ułatwiających obsługę urządzenia. Dokładniej mówiąc są to:

  • Włączanie i wyłączanie latarki poprzez poprzez potrząśnięcie urządzeniem;
  • Uruchamianie aplikacji aparatu poprzez dwukrotne obrócenie nadgarstkiem z telefonem w ręku;
  • Aktywowanie trybu obsługi jedną ręką poprzez przesunięcie od środka do lewej lub prawej dolnej krawędzi wyświetlacza;
  • Wyciszanie dzwonka po podniesieniu telefonu (podczas połączenia przychodzącego dźwięk zmienia się w samą wibrację);
  • Przejście w tryb nie przeszkadzać poprzez obrócenie telefonu ekranem do dołu;
  • Ekran nocny – telefon automatycznie przełącza się w tryb nocny, aktywując filtr światła niebieskiego, rano wraca do podstawowego trybu. Przełączenie może nastąpić po zdefiniowaniu wcześniej godziny aktywacji, na podstawie najbliższego alarmu lub o zachodzie/wschodzie słońca;
  • Ekran Moto – smartfon wyświetla powiadomienia na zablokowanym ekranie. W ten sposób można szybko podejrzeć przychodzące wiadomości, usunąć je, przejść do aplikacji wyświetlającej powiadomienie lub nawet wysłać szybką odpowiedź. Ekran podświetla się po poruszeniu lub podniesieniu telefonu – gdy leży wyświetlaczem do dołu lub jest umieszczony w kieszeni czy torebce tryb ten się nie uruchomi;
  • Zastąpienie klawiszy funkcyjnych gestami na skanerze linii papilarnych (dokładniej o tym niżej);
  • Tryby koloru wyświetlacza – do wyboru standardowy, wyświetlający realistyczne kolory oraz jaskrawy, który je nieco bardziej nasyca;
  • Preinstalowane aplikacje Outlook i LinkedIn.

System w smartfonie jest płynny, a korzystanie z niego na co dzień jest komfortowe. Jakieś sporadyczne przycinki czy spadki płynności się zdarzają, czasem jakaś aplikacja się zamknie bez przyczyny, ale ogólnie nie jest źle. Częściej jednak sprzęt działa bez zarzutu, a te pojedyncze błędy występują bardzo rzadko.

Moduły łączności w smartfonie działają prawie bez zarzutu. Rozmowy przeprowadzane za pomocą tego telefonu charakteryzują się wysoką jakością, internet „śmiga” jak należy, a Bluetooth łączy się z innymi urządzeniami bez problemu. Warto dodać, że w urządzeniu umieszczono NFC, dzięki któremu możliwe jest płacenie telefonem.

Jedyne „ale” mam do tego, że sprzęt miał problem z z pobraniem ustawień sieciowych, przez co korzystanie z internetu po transmisji danych było niemożliwe. Na szczęście wpisanie danych ręcznie pomogło. Szczerze mówiąc, dawno nie miałem takiego przypadku, żeby smartfon nie skonfigurował się sam po włożeniu karty; nie mając dostępu do innego urządzenia lub Wi-Fi możemy więc zostać odcięci od sieci.

Smartfon ma 32 GB pamięci wbudowanej, z czego około 24 GB są fizycznie dostępne dla użytkownika. Pamięć tę, w razie potrzeby, można rozszerzyć maksymalnie o 128 GB przy użyciu karty microSD. Decydując się na to, niestety, jesteśmy zmuszeni zrezygnować z drugiej karty SIM.

W testach syntetycznych smartfon radzi sobie następująco:

SKANER LINII PAPILARNYCH

Czytnik linii papilarnych umieszczono pod wyświetlaczem. Jest on bardzo szybki i precyzyjnie rozpoznaje nasz odcisk, jednak czas między wibracją, oznaczającą rozpoznanie odcisku, a podświetleniem ekranu mógłby być nieco krótszy. Warto dodać, że skaner jest cały czas aktywny, więc można z niego skorzystać bez wybudzania smartfona.

Skaner w Moto G5S Plus można zamienić w panel zastępujący klawisze funkcyjnie –  podobnie, jak w smartfonach od Huawei. Do dyspozycji jest pięć funkcji:

  • Przesunięcie od lewej do prawej uruchamia listę działających w tle aplikacji;
  • Przesunięcie od prawej do lewej funkcjonuje jako klawisz wstecz;
  • Dotknięcie skanera powoduje przeniesienie do ekranu głównego;
  • Przytrzymanie palca na czytniku powoduje zablokowanie smartfona;
  • Dłuższe przytrzymanie palca na czytniku powoduje uruchomienie asystenta Google.

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie, skaner linii papilarnych
3. Aparat. Bateria. Podsumowanie