HTC Desire 10 Lifestyle – recenzja przepięknego średniaka

Działanie i oprogramowanie

Urządzenie napędza Snapdragon 400, który królem benchmarków raczej nie jest. Mamy tutaj do wyboru wersję, która ma 2 lub 3 GB pamięci RAM oraz 16 lub 32 GB pamięci wewnętrznej, oczywiście z możliwością rozbudowy dzięki zastosowaniu karty pamięci SD. Smartfon pracuje na Androidzie 6.0.1 Marshmallow, zmodyfikowanym przez nakładkę HTC Sense.

Wydawać by się mogło, że taka specyfikacja może napotkać na problemy z uciągnięciem wielu aplikacji w tle oraz przykładowo gier wykorzystujących środowisko 3D. Nic bardziej mylnego. HTC zoptymalizowało soft wręcz wzorowo, efektem czego Snapdragon 400 spokojnie radził sobie ze zdecydowaną większością zadań.

Gry wykorzystujące środowisko 3D są jak najbardziej w zasięgu Desire 10 Lifestyle, jednak trzeba brać tutaj poprawkę na to, że możemy zapomnieć o maksymalnych ustawieniach w wymagających graficznie produkcjach, nie jest to również maszyna gamingowa, która spokojnie uciągnie najbardziej zaawansowane graficznie tytuły, które pojawią się w niedalekiej przyszłości.

Pochwalę również dystrybucję ciepła: smartfon nie ma tendencji do niekomfortowego dla właściciela nagrzewania się. Tym samym, na dziś dzień uznaję Desire 10 Lifestyle za smartfon cechujący się wysoką kulturą pracy, także w zdecydowanej większości gier.

Gesty

HTC Desire 10 Lifestyle oddaje użytkownikom kilka bardzo przyjaznych gestów, które umożliwią Wam zauważalnie szybszą i bardziej komfortową pracę z dużym, 5.5-calowym wyświetlaczem. W odpowiedniej zakładce menu można aktywować do czterech gestów, dzięki którym kolejno można:

  • uruchomić urządzenie (z pominięciem ekranu blokady),
  • wybudzić urządzenie
  • aktywować HTC BlinkFeed,
  • ustanowić uruchomienie wskazanej aplikacji, na przykład aparatu.

Co szczególnie godne pochwały, nie są to gesty „przekombinowane”, wymagające stukania po ekranie dwoma czy trzema palcami. Nic takiego nie ma miejsca. Po prostu wystarczy przeciągnąć palcem z dołu w górę, z lewej do prawej, z prawej do lewej bądź dwa razy tapnąć w wygaszony ekran. Proste? Proste. Skuteczne i efektywne? Jak najbardziej. Tym samym godne pochwały.

Plus także za możliwości personalizacji pulpitów roboczych, chociażby dzięki sposobności zastosowania odświeżonych motywów od HTC, które znajdziemy tutaj jako „Układ Dowolny”. Filozofia polega na tym, że znikają tradycyjne, schematyczne ikonki, a w ich miejsce możemy wybrać dowolny element graficzny, który je zastąpi. Przykładowo: na głównym pulpicie macie piękną choinkę z bombkami a pod nią leżą prezenty. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby po tapnięciu na prezent uruchamiała się przeglądarka, po tapnięciu na wybraną bombkę – tryb wiadomości SMS czy telefon, a dotknięcie palcem gwiazdy ulokowanej na szczycie tajże choinki przeniesie Was do ustawień telefonu.

Trochę to skomplikowane i dziwne, ale jednocześnie ciekawe i innowatorskie. Tym samym, warte pochwały.

Zaplecze komunikacyjne

  • Jakość rozmów: bardzo dobra. Telefon należycie wywiązuje się ze swojej roli, a dzięki zastosowaniu bardzo solidnych głośników stereofonicznych, rozmowa w trybie głośnomówiącym to czysta przyjemność.
  • LTE i zasięg: podczas testów telefon radził sobie bardzo dobrze. Obsługa pasma LTE B20 pozwala pozostać w zasięgu szybkiego internetu także poza wielkimi aglomeracjami. Nie napotkałem żadnych problemów z działaniem internetu.
  • dual SIM: pasywny. Nie jest to tak fajna sprawa, jak tryb standby, jednak jeśli z drugiej karty SIM korzystacie sporadycznie, nie powinno być to dla Was kwestią problematyczną.
  • WiFi, Bluetooth, NFC: działają bardzo dobrze. Prztyczek w nos za brak NFC, co w obecnych czasach jest standardem.
  • GPS: fix łapany jest relatywnie szybko, a telefon nie ma tendencji do gubienia sygnału.

Dźwięk

Stereofoniczny układ od HTC, na dodatek z certyfikacją Hi-Res Audio to to, co melomani lubią najbardziej. Nie boję się stwierdzić, że telefon gra wręcz świetnie, nadspodziewanie dobrze radząc sobie także z podbicie basowym. W tej cenie to bez dwóch zdań jedna z ciekawszych propozycji nacechowanych muzycznie. A na słuchawkach jest tylko lepiej ;)

SPIS TREŚCI:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie. Zaplecze komunikacyjne. Głośniki
3. Akumulator. Aparat. Podsumowanie