Recenzja Honora View 20 – co oferuje poza świetnym designem?

Honor View 20 zadebiutował 22 stycznia. W ciągu nieco ponad miesiąca dostępności sprzedał się w liczbie 1,5 miliona sztuk na całym świecie mimo tego, że jest to najdroższy smartfon marki w historii. Za urządzenie to w Polsce przyjdzie nam zapłacić 2599 złotych. Czas najwyższy odpowiedzieć sobie na pytanie… czy warto.

Parametry techniczne Honora View 20:

Cena w momencie publikacji recenzji: 2599 złotych

Wzornictwo, jakość wykonania

Kolorowe obudowy czy powierzchnie załamujące światło w pionie – to wszystko już było. Honor postanowił pójść w nieco inną stronę, dzięki czemu plecki View 20 załamują światło w charakterystyczny wzór fałki (V). Wygląda to doprawdy zjawiskowo i kogo bym się nie zapytała o zdanie, każdy odpowiadał, że bardzo mu się to podoba. Niezależnie zresztą od wersji kolorystycznej, choć w mojej opinii ostatecznie nieco niebieska wygrywa nad czerwoną – ale to już kwestia gustu.

W obudowie można zauważyć trzy charakterystyczne rzeczy. Pierwsza to nieco zaoblone krawędzie, dzięki którym urządzenie nieco lepiej leży w dłoni. Druga z kolei to wystające ponad poziom obudowy moduły aparatów, wokół których lubi zbierać się kurz. Trzecia i ostatnia, na którą chciałam zwrócić Waszą uwagę, kontrastujący do błyszczącej obudowy matowy skaner linii papilarnych, umieszczony w niewielkim zagłębieniu, co sprawia, że łatwo go wyczuć pod palcem.

Niestety, z racji zastosowania świecącego się szkła, wciąż mamy do czynienia z powierzchnią, na której strasznie widać odciski palców. Na temat rysowania się obudowy nie będę się wypowiadać, bo w pudełku z telefonem dostajemy dedykowane etui chroniące plecki, które założyłam na niego już po chwili, tym samym… tracąc trochę uroku samego telefonu.

Warto zaznaczyć, że urządzenie nie spełnia żadnej normy odporności i, co równie istotne, nie ma też ładowania bezprzewodowego, mimo zastosowanej szklanej obudowy.

Na matowych krawędziach smartfona znajdziemy:

Z przodu 6,4-calowy wyświetlacz z wąskimi ramkami po bokach, podobną na górze (gdzie mamy bardzo mały głośnik do rozmów i diodę powiadomień), a większą na dole. Zagospodarowanie ekranu względem całej przedniej tafli urządzenia jest trochę złudne, bo ramki ekranu faktycznie są wąskie, ale warto zauważyć, że dalej jest jeszcze sama ramka obudowy – w pierwszej chwili tego nie widać, ale wystarczy się bliżej przyjrzeć, by to dostrzec. Oczywiście czepiam się, ale warto mieć to na uwadze. Zwłaszcza, że “dziura” w ekranie sprawia, że ekran wydaje się zajmować całą przestrzeń frontu urządzenia.

No i właśnie, co z tą dziurą, wypada zapytać na początek. Mi ona podczas typowego użytkowania nie przeszkadzała w zupełności. Sytuacja zmieniała się za każdym razem, gdy ściągałam z góry belkę z szybkim dostępem do ustawień i coś mi się tu ze sobą gryzło – belka jest czarna, a ustawienia białe, co wygląda trochę na brak dopracowania tego elementu. Zwłaszcza, że w innych miejscach interfejsu nie zauważyłam takiego zachowania ekranu – fragment ekranu przy “dziurze” zawsze wypełniany jest kolorem adekwatnym do koloru tła danej aplikacji. Jasne, czepiam się, choć już sam rzut oka w ustawienia ekranu daje znać, że działa to w ten sposób jedynie w, tu słowo klucz, kompatybilnych aplikacjach.

W grach typu Asphalt 8 Airborne czy Real Racing 3 treści wyświetlane są na całej powierzchni ekranu, podobnie jest w przypadku YouTube. Niestety, wciąż aplikacja Netfliksa nie jest kompatybilna z dziurą w Honorze View 20, co oznacza, że filmy wyświetlane są na ograniczonym polu ekranu. Niektórzy stwierdzą, że to dobrze, bo “dziura” nie zasłania treści, które w danej chwili są tam wyświetlane, ale ja wychodzę z założenia, że możliwość rozszerzenia widoku jest lepsza.

Oczywiście wcięcie można ukryć, co skutkuje zaciemnieniem przestrzeni na górnej belce systemowej, na której wciąż wyświetlane są ikony powiadomień, godzina i inne tego typu rzeczy, na stałe (tzn. do momentu, w którym tego znów nie odhaczymy w ustawieniach).

Wyświetlacz

Honor View 20 wyposażony jest w duży, bo 6,4-calowy ekran IPS o rozdzielczości 2310 x 1080 pikseli, co przekłada się na zagęszczenie pikseli na cal wynoszące 398 punktów. Część osób zapewne będzie marudzić, że nie zastosowano tu QHD+, ale – bądźmy szczerzy – gros odbiorców tego urządzenia nawet nie zauważyłoby różnicy, a tak naprawdę najwięcej zastosowań miałaby ta rozdzielczość w goglach VR, które to z kolei nie są aż tak znowu popularne. Kółko się zamyka, a rozdzielczość Full HD+ jest całkowicie wystarczająca, zwłaszcza, że nie ma tu mowy o żadnym poszarpaniu czcionek czy nieostrościach.

Pozostając w temacie rozdzielczości ekranu warto wspomnieć, że w ustawieniach ekranu możemy ją jeszcze dodatkowo zmienić na HD+ (1540×720 pikseli) lub włączyć inteligentną, która pozwala zaoszczędzić energię i przełączać się między nimi. Przez cały okres testów miałam włączoną tą opcję i muszę przyznać, że nie zauważyłam, żeby kiedykolwiek rozdzielczość zmieniła się na niższą automatycznie.

Oprócz tego w ustawieniach znajdziemy możliwość zmiany trybu kolorów i temperatury barwowej, co docenią osoby, które nie lubią zimnej charakterystyki ekranu (a taką właśnie ma View 20), ochronę wzroku (czyli nic innego, jak filtr światła niebieskiego przydatny po zmroku), wygaszacz ekranu oraz opcję edycji rozmiaru tekstu i rozmiaru wyświetlacza.

Jasność wyświetlacza, zarówno pod względem tej minimalnej, jak i maksymalnej, pozytywnie zaskakuje. Niezależnie od pory dnia i oświetlenia jesteśmy w stanie komfortowo korzystać z View 20. Do naszej dyspozycji jest też oczywiście czujnik światła odpowiadający za automatyczną regulację jasności ekranu, który działa poprawnie, choć czasem odnoszę wrażenie, że nieco zbyt agresywnie podbija jasność ekranu – ale to może być moje mocno subiektywne odczucie, bo nie lubię, jak ekran mocno świeci.

Działanie, oprogramowanie

Topowe podzespoły, jakimi bez wątpienia są ośmiordzeniowy procesor Kirin 980 z Mali-G76 MP10 i 8 GB RAM, przekładają się na równie topową wydajność. Naprawdę, do działania i szybkości Honora View 20 trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia. Aplikacje uruchamiają się w mgnieniu oka i długo zostają w pamięci podręcznej, nic się nie przycina i nie zamraża. Podczas kilku tygodni mniej lub bardziej intensywnych testów nie spotkała mnie żadna sytuacja, w której byłabym niezadowolona z działania tego urządzenia.

Zresztą, wysoką wydajność potwierdzają też wyniki osiągane przez Honora View 20 w testach syntetycznych, choć ja akurat nie lubię się nimi kierować.

Benchmarki

AnTuTu: 279581
Geekbench 4:
single core: 3292
multi core: 9686
3DMark:
Ice Storm: 39871
Ice Storm Extreme: max

View 20 pracuje pod kontrolą systemu Android w wersji 9.0 Pie z nakładką Magic 2.0.1. Nawigacja po systemie jest prosta i wygląda tak, jak w każdym smartfonie z Androidem bez app drawera, czyli szuflady z aplikacjami. Po ekranach domowych poruszamy się prawo – lewo, belkę systemową ściągamy z góry, a pierwszy ekran z lewej to zakładka Google Discover.

Co ważne, telefon możemy obsługiwać zarówno standardowo za pomocą trzech przycisków Androida, tj. wstecz, home i otwarte aplikacje, ale także wykorzystując gesty. Te są identyczne jak we wszystkich pozostałych smartfonach Honora i Huawei, czyli:

Osobiście preferuję właśnie gesty, bo gdy raz się z nich skorzysta, później przyzwyczajenie mocno wchodzi w krew i nie chce się z nich rezygnować.

Jak przystało na smartfon Honora, w oprogramowaniu jest masa bardziej lub mniej przydatnych funkcji. Według mnie największą uwagę należy poświęcić głównie następującym z nich:

Jak wspominałam podczas pierwszych wrażeń, jedyne zastrzeżenie mam do współpracy Google Maps z Yanosikiem – często Yanosik nie chciał działać w postaci bąbla, gdy mapy były na pierwszym planie i odwrotnie – gdy Yanosik działał na pierwszym planie, mapy nie chciały się utrzymywać w małym oknie. I, co ciekawe, działa to w moim przypadku zupełnie losowo.

Łączność

Jednym z głównych atutów Honora View 20 jest bogate zaplecze komunikacyjne, które – co ważne – nie sprawia najmniejszych kłopotów z działaniem. Mamy tu przede wszystkim LTE, dual SIM, WiFi, GPS i, co ważne, NFC, którego jednak nie wyobrażam sobie, by mogło zabraknąć w smartfonie z tej półki cenowej.

Do kompletu mamy jeszcze USB typu C, dzięki któremu możemy ładować telefon (niestety, nie ma ładowania indukcyjnego) oraz, co też warto wiedzieć, port podczerwieni, dzięki któremu możemy wykorzystać go jako pilot do telewizora czy innych urządzeń.

Rzeczą, która rzuca się w oczy po wysunięciu szufladki z lewego boku telefonu, jest fakt, że jest tu miejsce wyłącznie dla dwóch kart nanoSIM – bez slotu kart microSD. Pytanie brzmi jak bardzo brak ten należy oceniać w skali negatywów, skoro na pokładzie View 20 znajdziemy aż 256 GB szybkiej pamięci wewnętrznej. Zrozumiem natomiast osoby, które lubią mieć archiwum multimediów na karcie pamięci, bo mam sporo takich znajomych, których bardzo trudno jest przekonać, że chmura to też nie jest zła rzecz.

A oto test pamięci systemowej, przeprowadzony w aplikacji AndroBench:
– szybkość ciągłego odczytu danych: 853,38 MB/s,
– szybkość ciągłego zapisu danych: 252,18 MB/s,
– szybkość losowego odczytu danych: 166,14 MB/s,
– szybkość losowego zapisu danych: 158,04 MB/s.

Spis treści:
1. Design. Wyświetlacz. Działanie, oprogramowanie. Łączność
2. Audio. Biometryka. Czas pracy. Aparat. Podsumowanie

Audio

Co do audio początkowo można mieć mieszane odczucia. Bo z jednej strony dostajemy 3.5 mm jack audio (umieszczony na górnej krawędzi), z drugiej natomiast głośnik jest tylko jeden (na dolnej krawędzi). Jeśli się zapozna z nimi bliżej, okazuje się, że zarówno na słuchawkach, jak i na głośniku, muzyka gra bardzo dobrze, a i dość donośnie.

Warto tutaj dodać, że w pudełku z telefonem nie uświadczymy słuchawek. Nie traktuję tego jednak jako wielką wadę, bowiem raz, że jest to raczej rzadko spotykane, a dwa – kto bardzo lubi słuchać muzyki, ten z całą pewnością ma dużo lepsze, swoje ulubione słuchawki, niż pchełki dodawane do telefonu.

Biometryka

Przez moje ręce przeszło już kilka smartfonów z czytnikami linii papilarnych w ekranie, nie powoduje to jednak, że nie lubię wracać do modeli ze skanerami umieszczonymi z tyłu obudowy. A takim właśnie modelem jest Honor View 20. Jeśli czytaliście jakąkolwiek recenzję smartfona Huawei lub Honora, doskonale wiecie, czego się spodziewać po tym czytniku, bo w tej kwestii firma i firma-córka trzymają równy poziom. Skaner jest bardzo precyzyjny, bardzo rzadko się myli, a odblokowanie ekranu trwa bardzo krótką chwilę.

Oprócz samej blokady ekranu, czytnik obsługuje kilka gestów. Za jego pomocą możemy zrobić zdjęcie, odebrać połączenie lub wyłączyć budzik. Do tego może posłużyć do wysuwania panelu powiadomień (gestem w dół po czytniku) lub też do przeglądania zdjęć w galerii (prawo – lewo).

Oprócz skanera odcisków palców do naszej dyspozycji jest tutaj rozpoznawanie twarzy, które działa nad wyraz dobrze w większości warunków oświetleniowych. Gdy przychodzi zmrok lub jesteśmy w pomieszczeniu o mniejszej intensywności światła, wtedy miewa problemy. Z okularami natomiast nie ma żadnego problemu, również z tymi przeciwsłonecznymi.

Z tematem biometrycznych zabezpieczeń mocno związane są takie funkcje dostępne w Honorze View 20 (ale nie tylko w nim), jak:

Czas pracy baterii

Bardzo dużym atutem Honora View 20 jest jego akumulator o pojemności 4000 mAh. Bardzo dobra optymalizacja oprogramowania przy akompaniamencie dobrze zestrojonych podzespołów i dużego ogniwa, daje nam spokój pod względem pamiętania o ładowaniu telefonu.

Telefon bez najmniejszych problemów działa dzień, a jeśli jest mniej eksploatowany, to i momentami jest w stanie pociągnąć dwa dni. Czas na włączonym ekranie waha się od 7 do 8 godzin, co uważam za naprawdę świetny wynik.

W zestawie z View 20 dostajemy ładowarkę Super Charge, która ładuje telefon w nieco ponad godzinę.

Aparat

Z tyłu mamy podwójny aparat 48 Mpix wspomagany przez sztuczną inteligencję. Patrząc na zdjęcia robione z jej użyciem i porównując do tych z podstawowego trybu automatycznego, od razu można dostrzec, że najbardziej widoczne jest podbicie kontrastu, które jednakowoż w wielu przypadkach jest tylko nieznaczne. Który efekt podoba Wam się bardziej – to już kwestia gustu.

Do naszej dyspozycji oddany jest również tryb nocny, który znacznie poprawia jakość zdjęć robionych w gorszych warunkach oświetleniowych i wyciąga więcej szczegółów – rezultaty zdecydowanie mogą się podobać, choć momentami widoczna jest duża ziarnistość. Do tego tryb portretowy, który uruchamia się automatycznie po wykryciu osoby w kadrze, też ładnie sobie radzi z rozmyciem tła tuż za nią.

W zasadzie możliwości fotograficzne Honora View 20 podsumowałabym jednym zdaniem: jest nadspodziewanie dobrze. Kolory są żywe, ilość detali bardzo zadowalająca, nawet do macro nie można się jakoś bardzo przyczepić. Zdjęcia z View 20 w większości przypadków po prostu mogą się podobać.

Zresztą, zobaczcie sami:

Co z selfie? Moim zdaniem tu również nie ma powodów do narzekań. Co prawda nie jestem maniaczką robienia zdjęć samej sobie (przez co później często mam problem z doborem zdjęć tego typu do recenzji! ;)), ale te, które zrobiłam za pomocą testowanego telefonu, określiłabym jako niezłe. Dodatkowo w gorszych warunkach możecie się doświetlić za pomocą maksymalnego podświetlenia ekranu – rezultat możecie zobaczyć na jednym z przykładów poniżej.

Jeśli chodzi o nagrywanie wideo, Honor View 20 nagrywa w Full HD w 60 kl/s, natomiast w 30 kl/s maksymalnie w UHD (3840×2160).

Podsumowanie

Wspominałam już o tym przy okazji moich pierwszych wrażeń, ale wydaje mi się, że po ponad 2 miesiącach obecności produktu na rynku jest to wciąż aktualne: największym problemem Honora View 20 wydaje się być nic innego, a cena. W dniu, w którym publikuję tę recenzję, kosztuje 2599 złotych (co i tak jest kwotą już o 300 złotych niższą, niż gdy telefon trafił do sprzedaży w Polsce). Wciąż jednak wiele osób może mieć problem z wyłożeniem takiej sumy pieniędzy na smartfon, który na logo Honora na obudowie. I to jest ten moment, w którym można narzekać, że Honor nie zdecydował się na wprowadzenie do Polski wariantu 6 GB / 128 GB, a jedynie 8 GB / 256 GB.

Pomijając natomiast już samą kwestię marki, która wciąż kojarzona jest raczej z tańszymi smartfonami ze średniej półki, Honor View 20 to bardzo przyjemny sprzęt, w którym tak naprawdę nie ma zbyt wielu minusów. Co więcej, te, które są, wiele osób może uznać za czepianie się na siłę.

Do minusów można bowiem zaliczyć głośnik mono (i z tym raczej trudno dyskutować), brak slotu kart microSD (który jednak można obronić obecnością 256 GB pamięci wewnętrznej), brak wodoszczelności (ale to wciąż jednak domena smartfonów z tej najwyższej półki) oraz brak ładowania bezprzewodowego, ale to nie każdemu jest potrzebne.

Plusów z kolei jest tu dużo więcej. Honor View 20 przede wszystkim fenomenalnie wygląda i szybko przyciąga do siebie wzrok. Do tego oferuje świetny czas pracy, który rzadko zamyka się w jednym dniu, bardzo dobre działanie, sprawny czytnik linii papilarnych, niezłą jakość zdjęć i potrzebne dodatki, takie jak NFC, dual SIM czy wreszcie 3.5 mm jack audio.

Przyznajcie sami, że w ogólnym rozrachunku Honor View 20 wypada jako solidna propozycja dla osób, które szukają ładnego, niezawodnie i długo działającego smartfona, zapewniającego dobrą jakość zdjęć.

Warto jednak podkreślić, że w cenie do 2699 złotych rywalizacja o klienta jest już naprawdę duża. Wystarczy spojrzeć na konkurencyjne modele z ekranem 6,4” – w podobnej do Honora View 20 cenie z oficjalnej dystrybucji można mieć OnePlusa 6T (Snap 845, 8 GB / 128 GB) czy Xiaomi Mi Mix 3 (Snap 845, 8 GB / 128 GB).

Spis treści:
1. Design. Wyświetlacz. Działanie, oprogramowanie. Łączność
2. Audio. Biometryka. Czas pracy. Aparat. Podsumowanie

Recenzja Honora View 20 – co oferuje poza świetnym designem?
WYŚWIETLACZ
8
DZIAŁANIE - PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
9
OPROGRAMOWANIE
8.5
AKUMULATOR
9
MULTIMEDIA
8.5
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
9
JAKOŚĆ WYKONANIA
9
WZORNICTWO
10
Ocena użytkownika1 głos
7.9
Zalety
rewelacyjny design
świetny czas pracy
256 GB pamięci wewnętrznej
8 GB RAM
3.5 mm jack audio
port podczerwieni
bardzo dobry czytnik linii papilarnych
dual SIM
NFC
Android 9.0 Pie
Wady
brak slotu microSD
brak wodoszczelności
głośnik mono
brak ładowania bezprzewodowego
nie każdemu pasuje EMUI
8.9
OCENA
Exit mobile version