Tesla łączy siły z Samsungiem. Duet chce stworzyć nowy procesor do samochodów

Tesla

(fot. Tesla)

Co powinien posiadać nowoczesny i skomputeryzowany samochód? Oczywiście odpowiednio wydajny procesor. Tesla, będąca pionierem w cyfryzacji aut, świetnie zdaje sobie z tego sprawę.

Samsung to nie tylko smartfony czy telewizory

Południowokoreańskiego producenta kojarzymy przede wszystkim z elektroniką użytkową. Warto jednak wiedzieć, że rozwiązania Samsunga znajdziemy również w samochodach. Przykładowo, tablety montowane w BMW serii 7 to zmodyfikowane Galaxy Tab, a sercem systemu Audi są układy Exynos.

Co więcej, z platformy Exynos Auto korzysta także Tesla. Obecnie w elektrycznych autach stosowane są chipy wykonane w technologii 14 nm, z których korzysta m.in. system autopilota. Wkrótce jednak na pokładzie znajdą się nowsze, wydajniejsze i bardziej energooszczędne procesory.

Układy Samsunga w samochodach Elona Muska

Według najnowszego raportu z Korei, Tesla i Samsung ponownie połączą siły. Tym razem współpraca obu firm ma zaowocować chipami wykonanymi w technologii 5 nm. Tak, będą to układy z rodziny Exynos, ale zaprojektowane przede wszystkim z myślą o nowoczesnych samochodach.

(fot. Tesla)

Nowy chip pozostaje obecnie na etapie prac badawczo-rozwojowych (R&D) w Samsung Foundry. Oznacza to, że na jego wdrożenie prawdopodobnie będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Tym bardziej, że cała branża wciąż odczuwa skutki pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, a także braki chipów.

„Jaki procesor ma Twój samochód?” – to będzie ważne pytanie

Zapowiada się interesująca rywalizacja. Producenci procesorów zaczynają bowiem walczyć nie tylko na rynku smartfonów czy laptopów, ale również bić się o uwagę firm motoryzacyjnych. Tak, Samsung nie jest tutaj wyjątkiem. Własnych sił próbuje też chociażby NVIDIA, a także TSMC.

Niewykluczone, że już w niedalekiej przyszłości jednym z ważnych elementów samochodu będzie procesor. W końcu to właśnie on zapewni sprawną i szybką pracę systemu infotainment, a także rozwiązań z zakresu autonomicznej jazdy. Obok pytań o silnik, liczbę koni mechanicznych czy rodzaj napędu, pojawią się pytania o zastosowany procesor. Będziemy mogli pochwalić się, że to właśnie nasze auto najszybciej wykonuje różne obliczenia.

Jak już wspomniałem, nie wiadomo, kiedy Tesla zdecyduje się wdrożyć nowe układy Samsunga. Źródła nie podają żadnej, nawet przybliżonej daty. Oczywiście przejście na nowe procesory może wiązać się także z licznymi usprawnieniami samochodów – może przynieść np. dodatkowe, bardziej rozbudowane funkcje oprogramowania, które będą mogły zostać wdrożenie dzięki większej mocy obliczeniowej.

Exit mobile version