Tesla produkuje nowoczesne samochody, które jak najbardziej zasługują na tytuł komputerów na kołach. Firma Elona Muska ma spore osiągnięcia chociażby we wprowadzaniu funkcji autonomicznej jazdy. Niebawem Tesle mogą stać się jeszcze sprawniejsze w tej dziedzinie, bowiem otrzymały autorski czip, który charakteryzuje się znacznie wyższą wydajnością.
Samochody produkowane przez Teslę oferują funkcję o nazwie Autopilot. Nie jest to jednak system w pełni autonomiczny, bowiem kierowca wciąż musi nadzorować pracę komputera, a także wciąż do jego obowiązków należy trzymanie kierownicy. Jednakże, Tesle potrafią już całkiem sprawnie trzymać się pasa ruchu, utrzymywać bezpieczną odległość od innych pojazdów, a także reagować na sytuacje awaryjne, jak nagłe i nieprzewidziane pojawienie się przeszkody. Oczywiście należy mieć na uwadze, że podobnie jak w konkurencyjnych systemach, także tutaj jeszcze zdarzają się wpadki.
Samochody Tesli już z autorskim układem scalonym
W 2017 roku dowiedzieliśmy się, że Tesla zamierza stworzyć własny czip, który będzie wykorzystywany do autonomicznej jazdy. Niektórzy wskazywali, że autorski układ pozwoli na szybszy rozwój funkcji autonomicznych, a także usprawni już obecne rozwiązania. Co więcej, dzięki niemu Tesla nie byłaby już zależna od Nvidii, która dostarcza układów scalonych.
Elon Musk właśnie potwierdził, że firmie udało się stworzyć autorski czip do autonomicznej jazdy. Ponadto, już od miesiąca jest on stosowanych w wybranych modelach Tesli – Model S i Model X, a także od niecałych dwóch tygodni w Modelu 3. Układ Tesli zbudowany jest z 6 miliardów tranzystorów i ma oferować nawet 21 razy większą wydajność niż wcześniej stosowany czip Nvidii.
Czip został zaprojektowany przez Teslę, ale jego produkcją zajmuje się Samsung. Został on stworzony z myślą o obsłudze jazdy autonomicznej, a także systemów wsparcia kierowcy. Nie musi więc być ogólnie najwydajniejszym układem, aby zapewniać wysoką skuteczność podczas przetwarzania konkretnych danych w Tesli.
Nowy czip Tesli, wykonany w technologii 14 nm, określany jest przez Elona Muska „najlepszym czipem na świecie”. Składa się on z dwunastu rdzeni ARM A72, które osiągają taktowanie 2,2 GHz. Firma z pewnością liczy, że jego wdrożenie pozytywnie przełoży się na sprawność już obecnych systemów wsparcia. Warto mieć na uwadze, że komputery z nowym układem tworzone są zgodnie z zasadami redundancji, aby w razie problemów jednego czipa, mógł go zastąpić drugi.
Polecamy także:
Tesla wykryła pierwszego złodzieja. Poznajcie funkcję Sentry Mode
źródło: The Verge