TechEd 2014 pod kątem tabletów

teched

TechEd to coroczna konferencja organizowana przez Microsoft, przeznaczona głównie dla profesjonalistów z branży IT, odpowiadających za oprogramowanie i infrastrukturę komputerową w dużych firmach. Podczas kilku dni, mówcy informują o nowych rozwiązaniach, usprawnieniach i szansach stojących przed informatykami.

Na pierwszy rzut oka, czterodniowa konferencja TechEd North America w Houston ma bardzo niewiele wspólnego z tabletami. Patrząc globalnie – to prawda, niewiele informacji przekazywanych na wykładach i prezentacjach dotyczy konsumenckich rozwiązań mobilnych. Jest jednak kilka rzeczy, którym warto się dokładniej przyjrzeć po pierwszym dniu konferencji.

Aplikacje hybrydowe

Jakiś czas temu szeroko pisaliśmy o Universal Apps, czyli frameworku, który pozwala na tworzenie aplikacji dla Windows, Windows Phone i Xboxa w obrębie jednego projektu w Visual Studio. Do tego można było dołączyć narzędzie Xamarin, dające możliwość programowania appek dla iOS i Androida. Dalej nie było to jednak rozwiązanie optymalne. Microsoft, chcąc wyjść naprzeciw deweloperom, ułatwiając im wieloplatformowe tworzenie wspólnego kodu, zaprezentował wersję preview modułu Apache Cordova dla Visual Studio, który umożliwi tworzenie aplikacji hybrydowych dla wszystkich głównych platform – iOS, Androida, Windowsa, Windows Phone czy Xboxa – używając HTML i JavaScript, czyli języków platformo-niezależnych. Wszystko w obrębie jednego projektu Visual Studio. Ten śmiały ruch każe wszystkim zastanowić się czy firma przypadkiem nie widzi przyszłości aplikacji na swoje platformy właśnie w tym uniwersalnym standardzie.

Office dla iPada ogromnym sukcesem (ilościowym)

Szefowa działu Office, Julia White, ogłosiła, że Office dla iPada został ściągnięty ponad 27 milionów razy. Ogromny sukces? W pewnym sensie tak. Sama liczba pobrań robi ogromne wrażenie i pokazuje jaką silną pozycję Office zajmuje w świadomości użytkowników. Trzeba jednak pamiętać, że aplikacja dostępna jest w trybie „freemium”. Można ją ściągnąć za darmo z App Store, ale jej darmowe funkcjonalności są mocno ograniczone – pozwalają jedynie na otwieranie plików i ich drukowanie, bez możliwości edycji. Zaawansowane funkcje dostępne są dopiero po wykupieniu płatnej subskrypcji Office 365. W czym tkwi zatem haczyk? Microsoft nie podaje ile  z tych 27 milionów pobrań zakończyło się zakupem subskrypcji. Póki firma nie poda tych informacji, sukces Office dla iPada będzie tylko sukcesem PR-owym. O sukcesie marketingowym i finansowym mówić na razie nie możemy – bez podstawowych danych liczbowych.

Azure RemoteApp i aktualizacja Visual Studio

Jakiś czas temu pisałem o idei WaaS, czyli Windows as a Service – zdalnym pulpicie w chmurze, dostępnym z dowolnych urządzeń mobilnych i stacjonarnych. Idea „pracy na tablecie” ma sporą liczbę przeciwników, ale za oceanem staje się coraz bardziej popularna. Azure, czyli chmura Microsoftu, wychodzi na przeciw pracodawcą oraz działom IT i oferuje usługę RemoteApp, czyli zdalny pulpit Windows, na którym użytkownik może uruchamiać aplikacje firmowe w bezpiecznym, wirtualnym środowisku w chmurze – bez obliczeń lokalnych, obciążających procesor urządzenia mobilnego. Microsoft wreszcie udostępnił też Visual Studio 2013 Update 2, które przynosi pełne wsparcie dla Universal Apps i wiele innych udogodnień ogłoszonych podczas Build i TechEd.

Piekło zamarza – Microsoft odważnie kroczy w stronę open source z wieloma dotąd zamkniętymi i komercyjnymi rozwiązaniami. Z drugiej strony, stawia też na wieloplatformowość, czego koronnym przykładem jest framework Apache Cordova, pozwalający tworzyć hybrydowe aplikacje w oparciu o ekstremalnie popularny ostatnio duet HTML + JavaScript. W takich chwilach wszyscy chcielibyśmy być programistami.

Exit mobile version