Jaki tani telewizor (do 2000 złotych) warto kupić?

Dobry i tani telewizor? Czy te słowa się nie wykluczają? Czy zakup takiego telewizora rzeczywiście jest możliwy? Do niedawna było to trudne, ale mamy rok 2020 i dużą konkurencję. Do gry na rynku RTV włączyło się chociażby Xiaomi. Dlatego też zastanawiając się co kupić do 2000 złotych, wybraliśmy pięć ciekawych i różnorodnych modeli telewizorów.

Co warto wiedzieć przed zakupem telewizora?

Przede wszystkim należy pamiętać, że telewizory różnią się nie tylko wielkością ekranu, platformą smart TV, wyglądem i ceną. Na jakość telewizora wpływa zastosowana matryca, podświetlanie czy procesor przetwarzający obraz. Ekrany różnią się też głośnikami i kilkoma innymi detalami. W efekcie tego różnice pomiędzy jednym, a drugim 50-calowym telewizorem, mogą być naprawdę spore, jeśli chodzi o jakość obrazu, płynność działania czy efekty podczas gry na konsoli czy pececie. 

Nie można się łudzić, że telewizor 55-calowy za 1799 złotych, będzie oferował takie same możliwości, jak OLED w tym samym rozmiarze za 4999 złotych czy kosztujący jeszcze więcej ekran 8K w tym rozmiarze. Czego nie dostaniemy w tanim telewizorze? Na pewno nie będzie tu w pełni równomiernego podświetlania znanego z topowych ekranów LCD czy właśnie organicznych matryc. Tańsze telewizory mają też gorsze pokrycie kolorów i mniej szeroką paletę barw, co oznacza mniej szczegółowy i realistyczny obraz.

Aktualnie tanie telewizory wspierają formaty HDR, ale przez ograniczoną jasność nie są w stanie odwzorować odpowiednio tego efektu. Trochę lepiej radzą sobie z tym ekrany ze wsparciem dla Dolby Vision. Wciąż jednak jasność na poziomie 600-700 nitów i więcej daje dopiero pożądane doznania. Wiele tanich telewizorów ma też wysoki input lag i brak dodatkowych funkcji dla graczy – oznacza to gorsze doświadczenia z rozgrywki sieciowej i słabsze wykorzystanie możliwości konsol czy dobrych kart graficznych.

Partnerem wpisu jest Media Expert

Czy tanie telewizory są złe?

To jednak nie oznacza, że tanie telewizory co do zasady są złe. Dla wielu użytkowników będą w pełni satysfakcjonujące, wystarczające i zadowalające. Po prostu trzeba mieć świadomość swoich potrzeb i oczekiwań. W dodatku warto zastanowić się na czym nam zależy.

W większości podstawowych modeli znajdziemy już zaawansowane platformy Smart TV, pozwalające w wygodny sposób cieszyć się z Netfliksa, YouTube’a, Player.pl, Ipla, a nawet Apple TV+ i Amazon Video Prime. Prześlemy też obraz i dźwięk z naszego telefonu, skorzystamy z multimediów. Swoje też robi stosunkowo duży obraz. Sam 50- czy 55-calowy telewizor będzie olbrzymim przeskokiem dla osoby, która wcześniej korzystała z multimediów tylko na ekranie komputera lub użytkowała starszy telewizor mający 32-40 cali lub mniej. 

W ramach cyklu „Co kupić?” wybraliśmy pięć tanich telewizorów z przedziału 1000-2000 złotych. Dzięki temu są tu zarówno modele w kwocie 1299 złotych, jak i te za 1999 złotych. Jest to różnorodna propozycja telewizorów, które rzeczywiście czymś się wyróżniają na rynku. Zakup każdego z nich może okazać się satysfakcjonującym wyborem, jeśli będzie on odpowiednio przemyślany i dopasowany do naszych potrzeb.

Przyjrzyjmy się zatem naszym propozycjom tanich telewizorów do 2000 złotych. Co istotne, wszystkie modele są najnowszymi rozwiązaniami z gamy każdego z producentów.

Xiaomi Mi TV 4S 55″

JVC LT-43VU3000

Najmniejsza i najtańsza propozycja w tym zestawieniu. JVC to marka japońska, ale za produkcję tego telewizora odpowiada turecki VESTEL. Produkuje on też telewizory z logo Toshiba i JVC. Wszystkie charakteryzują się dobrym stosunkiem ceny do możliwości i jakości. Model VU3000 jest ciekawy ze względu na naprawdę niską cenę, a jednocześnie obecność wsparcia dla Dolby Vision. To wyjątkowy wyróżnik tego modelu. Zwłaszcza, że nie ma tu Android TV, a tylko własna, dość ograniczona platforma Smart TV oparta o Linuksa.

To propozycja dla tych, którzy na przykład mają Xbox One S i z niego chcą korzystać nie tylko jako konsoli, ale też źródła filmów z płyt i serwisów VOD, np. Netflix. Albo posiadają inną przystawkę lub też korzystają jedynie z dekodera telewizyjnego czy telewizji naziemnej, do czego szukają taniego i niedużego telewizora.

JVC LT-43VU3000 nie jest żadną rewelacją, jeśli chodzi o obraz. Korzysta on z 60 Hz matrycy IPS. Oznacza to kiepski kontrast, słabą czerń, ale za to przyzwoity efekt w nasłonecznionym pomieszczeniu i dobre kąty widzenia. Sprawdzi się więc jako telewizor umieszczony nie na wprost kanapy – co czyni go dobrą propozycją do kuchni, sypialni czy pokoju dziecięcego.

Jeden z najprostszych modeli, ale to wsparcie dla Dolby Vision czyni go wyjątkowym i interesującym wyborem w swojej klasie.

JVC LT-43VU3000 w Media Expert


Sharp 50BL5EA

Sharp po przejęciu przez Foxconn wraca na salony i chce zagościć w naszych dużych pokojach, choć w ofercie producenta nie ma już ultra dużych ekranów, w których Japończycy specjalizowali się dekadę temu. Teraz Sharp oferuje tanie telewizory z system Android TV, właściwie najtańsze na rynku. W dodatku działają całkiem sprawnie.

Atutem tego konkretnego model jest Android TV w wersji 9 z szansą na aktualizację w przyszłości. Stabilne i dość płynne działanie w tej klasie. Dodatkowo Sharp 50BL5EA ma aż 4 porty HDMI, co również jest rzadkością w świecie tanich telewizorów.

To dobra propozycja dla osób poszukujących taniego, względnie dużego telewizora z dostępem do bogactwa serwisów VOD. Jak dla mnie to jedna z idealnych propozycji dla studenta czy generalnie jako telewizor do mieszkań na wynajem.

Sharp 50BL5EA w Media Expert

Xiaomi Mi TV 4S 55″

Xiaomi nie próżnuje i zdobywa kolejne gałęzie rynku elektroniki konsumenckiej. Wydawało się, że w Europie podbój świata telewizorów nie będzie możliwy, wszak klienci w tej materii ufają koreańskim producentom (Samsung / LG), kultowemu Sony czy Philipsowi z mocnym holenderskim rodowodem. Okazuje się jednak, że Xiaomi potrafi zawalczyć nie tylko ceną, ale też możliwościami swojego telewizora.

Mi TV 55 4S jest zdecydowanie najszybszym tanim telewizorem z systemem Android TV. Działa stabilnie, a miłym rozwiązaniem jest minimalistyczny, łatwy w obsłudze pilot. Także sama konstrukcja telewizora ze smukłą ramką i metalowymi akcentami robi pozytywne wrażenie.

Pod względem jakości obrazu mocną stroną jest upłynnienie obrazu tak rzadko spotykane w telewizorach tej klasy. To jeden z najtańszych godnych polecenia telewizorów 55-calowych i jedyny w tym zestawieniu. 

Niestety, Mi TV 4S ma pewną wadę w postaci loterii, jeśli chodzi o rodzaj matrycy. W zależności od partii montowane są panele VA lub IPS. Dzieje się tak też w innych modelach telewizorów, zwłaszcza tych tanich. To oznacza, że jakość obrazu jednego egzemplarza nie będzie bezpośrednio porównywalna z drugimi. Co gorsza, nie mamy jak tego sprawdzić przed zakupem.

Przy czym w tej klasie telewizora te różnice nie są aż tak duże mimo wszystko i zarówno model z IPS i VA to dobre ekrany, choć ten z matrycą VA jest jednak lepszy.

Xiaomi Mi TV 55 4S w Media Expert

Samsung UE50TU71722

TU71722 to następca popularnego RU7122 i RU7172 – kontynuator podstawowej, a zarazem udanej serii telewizorów Smart TV Samsunga, w tym roku oznaczonej jako Crystal TV.

Istotne jest to, że koreański producent – dostrzegając działania konkurencji – poszedł także w jeszcze lepsze wykończenie modelu. Ramki ekranu są smuklejsze, pojawiły się też metalowe elementy. Telewizor jest smuklejszy i bardziej estetyczny.

Jego silną stroną jest niezła jakość obrazu i świetna płynność ruchu, wyprzedzająca ekrany także z nieco wyższej klasy. W dodatku Tizen działa stabilnie i oferuje mnogość aplikacji łącznie ze wsparciem dla AirPlay.

To jeden z najrozsądniejszych wyborów w tej klasie. Warto zwrócić uwagę, że niewiele droższy jest też wariant 55-calowy.

Samsung UE50TU71722 w Media Expert

LG 50UN73003

Jak na LG to bardzo nietypowy telewizor, ponieważ w tym rozmiarze korzysta on z matrycy VA, a musicie wiedzieć, że LG Display specjalizuje się w produkcji matryc IPS. Mamy więc lepszą czerń i kontrast niż w 55- czy 49-calowych modelach od LG.  

Główną zaletą UN73003 jest system operacyjny – WebOS jest bardzo przyjazny w obsłudze i wspiera wszystkie popularne aplikacje VOD. Pozwala też na integrację z inteligentnym domem, w tym Apple HomeKit.

Ciekawą opcją telewizora jest możliwość wykorzystania dwóch głośników Bluetooth jako głośniki do tego ekranu. Procesor obrazu nieźle radzi sobie z upscalingiem obrazu. To dobry telewizor także do korzystania z tradycyjnej telewizji linearnej.

LG 50UN73003 w Media Expert

Poniżej znajdziecie zestawienie prezentowanych modeli

ModelLG 50UN73003Samsung UE50TU71722Xiaomi Mi TV 55Sharp 50BL5EAJVC LT-43VU3000
Przekątna ekranu50″50″55″50″43″
Rodzaj matrycy4K VA 60 Hz4K VA 60 Hz4K IPS/VA 60Hz4K VA 60 Hz4K IPS 60 Hz
Platforma Smart TVWebOSTizenAndroid TVAndroid TVLinux (własna platforma)
Liczba HDMI32342
HDRHDR10HDR10, HDR10+HDR10HDR10HDR10, Dolby Vision
Cena1999 złotych1899 złotych1799 złotych1599 złotych1299 złotych
Ofertalinklinklinklinklink

Jaki telewizor do 2000 złotych według was zasługuje na rekomendację?

Exit mobile version