Tak wygląda nowa nakładka systemowa Xiaomi – masowy przeciek o MIUI 11

Skoro Huawei zaprezentowało już możliwości swojej nowej nakładki systemowej na Androida, to najwyższy czas, żeby coś zaczęło dziać się w obozie innego chińskiego producenta smartfonów. I dzieje się – możemy zobaczyć, jak będzie wyglądać MIUI 11, które trafi na urządzenia Xiaomi.

W przeciwieństwie do większości smartfonowych marek na rynku, Xiaomi nie wiąże sztywno wydań swojej nakładki systemowej z nowymi wersjami Androida. Na przykład MIUI 10 działa na Androidzie 7, 8 i 9 – oczywiście zachowując pewne różnice, ale nadal jest to jedna, główna wersja oprogramowania.

Na początku tego roku Xiaomi ogłosiło, że już pracuje nad nowym systemem, po czym zaprezentowano listę smartfonów, które go otrzymają. Nadchodzące MIUI przyniesie kilka ważnych zmian, w tym odświeży nieco wygląd interfejsu, pojawią się też nowe ikony i funkcje. Niektóre z nich są już dostępne w MIUI 10.

Co ciekawe, Xiaomi przypadkowo udostępniło aktualizację do MIUI 11 niektórym właścicielom Redmi K20 Pro, Mi Mix 3 czy Mi 6, dzięki czemu mamy pewien wgląd w to, jak będzie prezentować się ta nakładka systemowa.

Link do pobrania zamkniętej wersji beta MIUI 11 9.9.9 był krótko dostępny publicznie, ale wystarczyło to, by niektórzy zdołali pobrać oprogramowanie i zainstalować je na swoich urządzeniach. Kompilacje programu zawierają kod, który jest prezentowany razem z numerem IMEI w całym interfejsie użytkownika – to dlatego na zrzutach ekranu mamy zamazane, kolorowe linie.

Nowy design ikon i odświeżony projekt

Poniższe zdjęcia każą sądzić, że w przeciwieństwie do Androida 10, gdzie ikony wszystkich programów są prezentowane w „okrągłej” formie (albo też łezki i kwadratu o ściętych rogach), w MIUI 11 nie będzie jakiegoś jednego, odgórnego stylu ich prezentowania.

Wydaje się, że projekt nakładki zakłada korzystanie z dużych, białych plansz w różnych miejscach interfejsu. Może to kojarzyć się z czystością i prostotą, ale okaże się, na ile będzie praktyczne.

Zauważono także kilka nowych opcji w Always On Display – będzie można zmieniać kolor wyświetlanego tekstu, wybrać schemat kalejdoskopu, który zmodyfikuje styl AOD po każdym włączeniu ekranu, jak też skorzystać ze stylu, który dobierze podświetlenie informacji w zależności od harmonogramu wschodu/zachodu słońca w naszej lokalizacji.

Kilka przydatnych funkcji

Najbardziej zauważalnym ulepszeniem będzie implementacja szybkiego udostępniania plików między urządzeniami. To patent, który powstał przy współpracy z Vivo i Oppo. Oprócz tego w nowym MIUI znajdzie się miejsce na nową funkcję „dynamicznych dźwięków” (cokolwiek to znaczy) czy na przeprojektowany menedżer plików.

Ponadto dla wybranych aplikacji do przesyłania wiadomości dostępne będą szybkie odpowiedzi (z paska powiadomień lub ekranu blokady) czy ustalenie harmonogramu włączania się trybu ciemnego. Wprowadzone zostaną także bardziej ekstremalne plany oszczędzania energii.

Na razie to tyle, co pojawiło się w sieci o MIUI 11. Na pewno z biegiem czasu będziemy dowiadywać się kolejnych szczegółów na temat tej ważnej nakładki systemowej na Androida.

źródło: GizChina

 

Exit mobile version