Targi CES 2011 już za nami. Po ostatnich kilku dniach można było dostać niezłego tabletowego zawrotu głowy – i nie ma w tym nic dziwnego, bo zobaczyliśmy tam mnóstwo nowości, które już niebawem trafią do sprzedaży. Cześć z nich była bardzo interesująca, cześć trochę mniej. Poniżej podsumowanie targów CES 2011 tabletowym okiem.
Przez drugą połowę ubiegłego tygodnia starałam Wam przekazywać informacje z Las Vegas jak tylko się dało najszybciej. I tak, na łamach Tabletowo mogliście przeczytać newsy o prawie czterdziestu różnych tabletach – tych najciekawszych (moim zdaniem oczywiście), jakie zostały zaprezentowane podczas CES 2011.
Jest jednak mnóstwo modeli, o których po prostu nie było czasu napisać, bo trzeba było wszystkie informacje ostro selekcjonować tak, żeby wybrać te, które Was najbardziej zainteresują. Jednak skoro jest to podsumowanie targów, to będziecie w nim mogli przeczytać także o tych urządzeniach, o których dotychczas na Tabletowo nie było mowy. Ale zanim o nich, trzy najciekawsze (według mnie) tablety tegorocznych targów w Las Vegas.
Od razu zaznaczam, że w moim subiektywnym TOP3 zabrakło BlackBerry PlayBook, Notion Ink Adam czy też KNO ze względu na to, że te modele nie miały swojej premiery na CES 2011 – można je było jedynie znaleźć na stoiskach producentów chcących wypromować swój sprzęt.
Motorola Xoom
Jeszcze podczas trwania targów Motorola Xoom została okrzyknięta mianem najciekawszego tabletu, jaki miał premierę w Las Vegas. I nie ma się co dziwić, bo amerykański producent naprawdę podszedł do swojej roli bardzo rzetelnie, dzięki czemu jego pierwszy model ze specjalną wersją Androida przygotowaną z myślą wyłącznie o tabletach jest w pewien sposób wyjątkowy. Co prawda Motorola robiła nam nadzieji przed CES, że na stoisku firmy zobaczymy rewelacyjne, ale i rewolucyjne zarazem urządzenie, a tu zostało tylko z tym pierwszym przymiotnikiem – ale dobre i to.
Przypomnę bardzo dobrą specyfikację urządzenia, która zawiera przede wszystkim 10,1-calowy ekran o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, Tegra 2 o taktowaniu 1GHz, 1GB RAM, wyjście HDMI, GPS, 3G, WiFi, 32GB pamięci, Bluetooth, aparat 5 Mpix, kamerka 2 Mpix, micro USB oraz bateria odtwarzająca wideo przez maksymalnie 10 godzin. Ale to jeszcze nie koniec. Motorola wyposażyła swój tablet w akcelerometr, żyroskop, czujnik światła, ba!, nawet barometr się tu znajdzie.
Tablety Asusa
Asus znalazł się w moim rankingu nie bez powodu. I to nie jeden wybrany model, a wszystkie cztery – można by powiedzieć, że za całokształt twórczości :) Producent ten na CES zaprezentował cztery bardzo różne tablety: Eee Pad MeMo, Eee Pad Transformer, Eee Pad Slider i Eee Slate EP121 i to właśnie dlatego należą mu się słowa uznania. W przeciwieństwie do innych firm, Asus przygotował kilka modeli, z których każdy skierowany jest do zupełnie innej grupy odbiorców.
Asus Eee Pad MeMo to 7-calowy tablet z ekranem 1024 x 600 pikseli, procesorem 1,2 GHz, aparatem 5 Mpix, kamerką 1,2 Mpix, wyjściem HDMI, WiFi, Bluetooth, slotem kart microSD oraz Androidem Honeycomb. Mały, poręczny i w dodatku dużo może – przecież właśnie o to chodzi.
Asus Eee Pad Transformer to bardzo ciekawa hybryda tabletu i netbooka. W jednej chwili korzystamy z niego jak ze zwykłego tabletu, by zaraz później móc go podłączyć do klawiatury, będącej jednocześnie stacją dokującą, by móc się cieszyć wygodą pisania na pełnowymiarowych klawiszach. Sprzęt został wyposażony w ekran 10″ (1280 x 800 pikseli), Tegra 2, 16GB lub 32GB pamięci, 512MB lub 1GB RAM, kamerkę 1,2 Mpix, aparat 5 Mpix, wyjście HDMI, WiFi, Bluetooth i Androida Honeycomb.
Z kolei Asus Eee Pad Slider to jeszcze inna hybryda tabletu z netbookiem. Spod jego ekranu wysuwa się pełna klawiatura sprzętowa. Został wyposażony w 10,1-calowy ekran (1280 x 800 pikseli), Tegra 2, 16GB lub 32GB pamięci oraz 512MB lub 1GB pamięci RAM, WiFi, kamerkę 1,2 Mpix, aparat 5 Mpix, Bluetooth, wyjście HDMI, slot kart microSD oraz opcjonalnie 3G.
Na koniec wspominania tabletów Asusa największy z modeli – Eee Slate EP121. Model ten został wyposażony w ekran 12,1″ ekran (1280 x 800 pikseli), procesor Intel Core i5-470UM, do 64GB pamięci, do 4GB pamięci DDR3 RAM, Bluetooth 3.0, WiFi, wyjście HDMI, slot kart SD oraz kamerkę 2 Mpix.
A na koniec, może to będzie dla Was zaskoczeniem, tablet Della. Widać, że producent ten się postarał i stworzył ciekawe urządzenie. Choć może 5-calowy Dell Streak nie cieszył się zbyt wielką popularnością wśród klientów, warto przyjrzeć się jego nieco większej wersji. Dell Streak 7 zawodzi trochę rozdzielczością ekranu (800 x 480 pikseli), którego przekątna to 7-cali. Ważny jest jednak fakt, iż został on pokryty Gorilla Glass, dzięki czemu ma oferować ochronę przed zarysowaniami itp.
Specyfikacja modelu to między innymi aparat 5 Mpix, 4G, GPS, WiFi, kamerka 1,3 Mpix, Tegra 2 1GHz oraz 32GB pamięci. Całość pracuje pod starszą wersją Androida 2.2 Froyo, ale jest bardzo prawdopodobne, że w momencie rynkowej premiery otrzyma update do 3.0 Honeycomb.
Jeśli macie inne TOP3 targów CES 2011 – zapraszam do dyskusji w komentarzach. A teraz pora na zapowiadane wcześniej tablety, dla których podczas CES 2011 zabrakło miejsca na Tabletowo (niestety, doba trwa tylko 24 godziny…)
Dwusystemowy tablet Azpen X10
Azpen X10 dołącza do grona tabletów pracujących pod kontrolą dwóch systemów operacyjnych (wybieranych przy włączaniu): Windows 7 i Android 2.2. Sprzęt ten będzie dostępny w dwóch wersjach – z pojemnościowym ekranem o przekątnej 9,7″ (4:3) oraz 10,1″ (16:9). Oba modele będą wyposażone w procesor Intel Atom N455, 2GB RAM, 32GB pamięci, slot kart microSD, dwa porty USB. A wszystko to za ok. 500 dolarów – niezła cena, prawda?
Tablet Quanta – czemu dali tylko atrapę?
Co prawda na stoisku firmy na CES 2011 pojawiła się wyłącznie atrapa urządzenia, to i tak – jak możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu – prezentowała się całkiem nieźle. Ale wygląd modelu to nie wszystko. Tablet Quanta został wyposażony w 7-calowy ekran o rozdzielczości 800 x 480 pikseli, procesor o taktowaniu 800MHz, slot kart SIM, wyjście HDMI oraz Androida 2.2 Froyo.
Motion CL900 – odporny na „prawie” wszystko
Tablet ten został wyposażony w procesor Intel Atom z rodziny Oak Trail, 2GB RAM, dysk SSD o pojemności 62GB, WiFi, Bluetooth 3.0, GPS, slot SIM, kamerkę internetową, aparat, USB, slot kart SD, 3G oraz Windows 7 Home Premium. Jedną z największych zalet modelu jest 10,1-calowy ekran o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli, pokryty Gorilla Glass, dzięki czemu ma być odporny na wszelkie zarysowania. Co więcej, urządzenie ma wytrzymywać upadki z wysokości i być odporne na kurz i wilgoć. Cena Motion CL900 wynosi tysiąc dolarów, a jego sprzedaż rozpocznie się w drugim kwartale 2011 roku.
Coby Kyros 7025- standard z Androidem
Tablet ten posiada 7-calowy ekran oporowy o rozdzielczości 800 x 480 pikseli, procesor ARM Cortex A8 o taktowaniu 1GHz, slot kart microSD (do 32GB), kamerkę do połączeń wideo 0,3 Mpix, wyjście HDMI, WiFi, a działa pod kontrolą Androida 2.2. Model z 4GB pamięci ma kosztować 199 dolarów, natomiast z 8GB – 210 dolarów. Co ciekawe, Coby planuje także wypuszczenie na rynek tego samego modelu z pojemnościowym ekranem – na razie jednak nie wiadomo kiedy to nastąpi.
Hanvon HPad A116 – całkiem ciekawa alternatywa drogich tabletów
Urządzenie zostało wyposażone w 7-calowy ekran pojemnościowy o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli, procesor ARM Cortex A8 1GHz, 512MB RAM, 2GB pamięci, kamerkę internetową 1,3 Mpix, aparat 5 Mpix, WiFi, Bluetooth 2.1, microUSB, mini HDMI oraz baterię mającą pracować przez osiem godzin. Całość pracuje w oparciu o Androida 2.2 z autorskim interfejsem użytkownika. Cena modelu ma wynosić 350 dolarów.
Enspert Identity 301 – interesujący Koreańczyk
Mimo, że firma Enspert nie jest znana poza granicami rodzimego kraju, Korei, za sprawą jej tabletu poznał ją cały świat (no, może bez przesady, znaczna część świata). A to dzięki temu, że parametry techniczne modelu są naprawdę bardzo dobre. Ekran 7″ (1024 x 600 pikseli),procesor ARM Cortex A8 1GHz, 512MB RAM, 8GB pamięci, WiFi, Bluetooth 2.1, USB, micro HDMI oraz 3G.
Vinci – kolejny tablet dla (małych) dzieci
Nie, to nie żart. Tablety dla dzieci pojawiają się coraz częściej. Ot, choćby prototyp takowego MSI Kid Pad. Doskonały pomysł na wyciągnięcie kasy z portfela rodziców przez ich małe pociechy (a podobno dzieciom się nie odmawia…). Ale do rzeczy.
Jego specyfikacja zawiera przede wszystkim procesor ARM Cortex A8 1GHz, 512MB RAM, ekran 7″ (480 x 800 pikseli), Android 2.2, aparat 3 Mpix, baterię o pojemności 6400 mAh, mającą odtwarzać wideo maksymalnie przez osiem godzin. Co ciekawe, tablet ten nie posiada WiFi. A to wszystko dlatego, żeby to rodzice mieli kontrolę nad tym, co jest wgrywane z komputera za pośrednictwem USB. Dostępność modelu nie jest znana (podobnie jak cena).
I to by było na tyle. Nie, nie jestem wcale zdania, że napisałam o wszystkich tabletach, jakie można było zobaczyć w Las Vegas, bo tego się najnormalniej w świecie nie da ogarnąć. Niemniej jednak widzicie, że starałam się przekazać Wam jak najwięcej informacji z targów, gdzie działo się naprawdę dużo.
A jeśli macie wrażenie, że jakiś ciekawy tablet zaprezentowany na CES 2011 umknął Waszej uwadze, zapraszam do poniższych wpisów:
Asus Eee Pad MeMo oficjalnie (wideo)
Asus Eee Pad Transformer: raz tablet, raz netbook
Asus Eee Pad Slider z wysuwaną klawiaturą i Androidem
Asus Eee Slate EP121 z Windows 7 i ekranem 12″
Lenovo LePad i IdeaPad U1. Połączenie tabletu i netbooka (wideo)
Tablet Acer Iconia Tab A500 z Androidem
Motorola Xoom – szczegóły specyfikacji
Samsung TX100 z serii Sliding PC 7. Hybryda tabletu i netbooka
Prototyp Panasonic Viera Tablet na CES 2011
Samsung Galaxy Tab z WiFi (bez 3G) niebawem na rynku
Dwuekranowy tablet NEC LifeTouch LT-W Cloud Communicator
LG G-Slate z Androidem Honeycomb dla T-Mobile (wideo)
Tablet Fujitsu z Windows 7 wciąż nieco tajemniczy
Trzy tablety od Viliv: X7, X10 i X70
Dell Streak 7 z 4G w końcu oficjalnie (wideo i galeria)
Odświeżony Samsung Galaxy Tab z 4G, procesorem 1,2 GHz i aparatem 5 Mpix
Dell pracuje nad 10-calowym Streak 10
Gigabyte S1080: Windows 7 i ekran 10″
Razer Swichblade. Świetny gamingowy sprzęt (wideo i galeria)
Lenovo IdeaPad Slate z Windows 7 (wideo)
OpenPeak OpenTablet 10 z Intel Moorestown
ViewSonic ViewPad 4. Mały tablet z Androidem
Motorola Xoom najciekawszym tabletem CES 2011. Jaka będzie jego cena? (wideo)
Bezimienny tablet Toshiby z Androidem 2.2 (wideo)
MSI Kid Pad. Prototypowy tablet dla dzieci
MSI przedstawia: WindPad 100w i WindPad 100A
Tablet Polaroid TC 970 największą niespodzianką CES 2011
Trzy tablety Velocity Micro z serii Cruz Tablet: L37, P38 oraz L510
Tablety dla graczy od Ocosmos: OCS1 i OCS9 (wideo)
Notion Ink Adam na CES 2011 (wideo)
Motorola Xoom bez 3G na rynku w kwietniu
Acer Iconia Tab z procesorem AMD
iTablet czyli tablet z Windows 7
LG G-Slate – specyfikacja ujawniona
Shuttle chce zgarnąć trochę tabletowego rynku dla siebie
I niech mi ktoś teraz powie, że 2011 nie będzie należał do tabletów… ;)